Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Podsumowanie demokracji: Polska bliżej odzyskania pieniędzy z UE

Podsumowanie demokracji: Polska bliżej odzyskania pieniędzy z UE

Sukces premiera Słowacji w Davos. Wystawia byłego premiera na pokaz

Premier Słowacji Eduard Heger nie pozostawił wątpliwości co do swojej niepokojącej wizji Słowacji w przypadku całkowitej klęski Ukrainy z rąk Rosjan podczas przemówienia do przywódców Unii Europejskiej i biznesmenów na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos 25 maja. „Jeśli Ukraina upadnie, Słowacja jest następna”, Heger zaimprowizowany, według doniesień mediów. Słowacki premier ostrzegł też inne państwa członkowskie UE o ich dużym uzależnieniu od rosyjskiej energii, jednocześnie alarmując w przypadku Słowacji. „Od dawna wymieniamy nasze wartości na tani gaz i ropę” – przyznał Heger.

Słowacki premier spotkał się także z przedstawicielem Meta, Nickiem Cleggiem w Szwajcarii i wezwał właściciela Facebooka, by napiął muskuły w walce z rosyjską propagandą i mową nienawiści. Facebook ma na Słowacji prawie 3 miliony użytkowników. Media społecznościowe to największe źródło mowy nienawiści, ekstremizmu i kłamstw Powiedzieć Clegg. Według sondaży, Słowacy są jednymi z najbardziej narażonych na rosyjską propagandę w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. „Im bardziej pozwalamy największym mediom społecznościowym na Słowacji na rozpowszechnianie dezinformacji, tym bardziej stawiamy na utratę wolności i demokracji” – stwierdził Heger. Członkowie Kongresu USA napisali niedawno list do założyciela Facebooka Marka Zuckerberga, wzywając go do rozwiązania problemu rosnącej dezinformacji na słowackim Facebooku.

Tymczasem w domu były premier Słowacji i obecny minister finansów Igor Matović próbował ukraść program Hegerowi, wygłaszając kazanie przeciwko dziennikarzom i ujawniając plan ograniczenia wolności mediów. Dziennikarze atakują mnie, bo nie jestem LGBT [sic]Matovic krzyknął w Radio Expres 23 maja. Wcześniej Peter Bardy, redaktor naczelny Aktuality.sk, określił to jako „hańbę”. Ale były premier podniósł stawkę, kiedy podsumowanie Projekt legislacyjny mający na celu ingerencję w wolność mediów. Nowe prawo może zmusić media do zapraszania do dyskusji politycznych wybranych polityków, w tym prawicowych ekstremistów. „Nic mnie to nie obchodzi” – powiedział Matovic zapytany o możliwe potępienie jego ataków medialnych przez organizacje międzynarodowe. Skrajnie prawicowi ekstremiści z partii LSNS pomogli Matovicowi przeforsować jego pakiet socjalny i walczyć z inflacją w parlamencie pomimo sprzeciwu koalicji rządzącej. Korzyści w wysokości 1,2 mld euro są przeznaczone na Zwolnienie Rodziny presji ekonomicznej spowodowane wysokimi cenami.

READ  Szybko rozwijająca się gospodarka Europy Środkowej przyciąga globalnych inwestorów: Apres

Były prokurator specjalny Dusan Kovacic, jeden z najpotężniejszych powierników kolejnych rządów Smeru kierowanych przez byłego premiera Roberta Fico, został skazany za korupcję i odsiedzi osiem lat więzienia, słowacki widz wspomniany. Sąd Najwyższy wydał teraz ostateczny werdykt w sprawie byłego wysokiego rangą prokuratora generalnego. Kovacic został skazany za przyjęcie dużej łapówki w zamian za uwolnienie z więzienia szefa przestępczej grupy przestępczej. Zgodnie z wyrokiem wielokrotnie przeciekał też niejawne informacje i materiały z prokuratury. Oprócz spędzenia czasu za kratkami Kovacic będzie musiał zapłacić 100 000 euro grzywny. Został pierwotnie skazany na 14 lat więzienia, a jego majątek skonfiskował sąd niższej instancji. Orzeczenie jest „wyraźnym dowodem na załamanie rządów prawa” za Fico, koalicji kierowniczej OLaNO Powiedziała w obecnej sytuacji.