Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Po zwycięstwie w wyborach powszechnych polskie partie opozycyjne rozpoczynają rozmowy w sprawie utworzenia koalicji rządzącej

Po zwycięstwie w wyborach powszechnych polskie partie opozycyjne rozpoczynają rozmowy w sprawie utworzenia koalicji rządzącej

WARSZAWA, Polska (AP) – Koalicja trzech partii opozycyjnych, która wygrała wybory powszechne w Polsce przeciwko partii prawicowej, która kontroluje kraj od ośmiu lat, rozpoczęła w środę rozmowy na temat utworzenia nowego rządu, powiedział lider partii.

Przywódca Trzeciej Drogi Simon Holonia również wezwał prezydenta Andrzeja Dudę do szybkiego działania, aby dać blokowi szansę na rządzenie. Trzy ugrupowania – w tym Koalicja Obywatelska Donalda Tuska, byłego premiera i byłego przewodniczącego Rady Europejskiej – uzyskały łącznie około 54% głosów.

„Dziś prezydent ma okazję zaprezentować się jako prawdziwy mąż stanu, któremu leży na sercu dobro Polski” – powiedziała Holonia.

Duda to były członek i sojusznik rządzącej prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość, która straciła większość, ale mimo to uzyskała więcej głosów niż jakakolwiek inna partia. Tradycyjnie prezydent daje pierwszą szansę na utworzenie rządu temu, kto uzyska największą liczbę głosów. PiS zamierza podjąć próbę zbudowania większości, jednak ze względu na nowy skład parlamentu jest to powszechnie uważane za niemożliwe.

Duda nie wskazał, co zrobi. Zgodnie z konstytucją ma on ocenić konsensus polityczny w parlamencie, powołać nowego premiera i powierzyć tej osobie utworzenie rządu, który będzie wymagał zgody parlamentu.

We wtorek prezydent spotkał się z ponad godzinnym premierem Mateuszem Morawieckim z PiS, które Holonia określiła jako „politycznie nieistotne” i „stratę czasu”.

Blok opozycyjny zobowiązał się do zniesienia polityki PiS, która pozostawiła kraj izolowany na arenie międzynarodowej i podzielony wewnętrznie.

Ma nadzieję na uwolnienie miliardów euro (dolarów) z funduszy, które Unia Europejska odebrała Warszawie w związku ze zmianami wprowadzonymi przez partię rządzącą w sądownictwie, które osłabiały sądownictwo. Niezależność sądownictwa Od rządu.

Jednak partie w ramach bloku – składające się z Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy – ​​reprezentują szerokie spektrum ideologiczne, a ich platformy różnią się w niektórych kluczowych kwestiach, w tym w sprawie aborcji.

READ  Dom puka karty numer 7 | Wiadomości, sport, praca

Holonia powiedziała, że ​​przywódcy partii opozycyjnych rozpoczęli „dobre” rozmowy na temat warunków utworzenia rządu, które powinny przynieść rezultaty w przyszłym tygodniu. Powiedział, że utworzenie stabilnego rządu jest pilną sprawą ze względu na „sytuację geopolityczną”, odnosząc się do wojny, którą Rosja prowadzi na sąsiedniej Ukrainie.

„Nie mamy czasu, Polska nie ma czasu” – stwierdził Holonia, dodając, że ma nadzieję, że Duda nie będzie niepotrzebnie przedłużał okresu przejściowego. Konstytucja określa etapy procesu przejściowego w ramach czasowych sięgających połowy grudnia, ale harmonogram ten może zostać skrócony.