Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pierwsze urządzenie satelitarne w Omanie na orbicie Orbit 1 Times w Omanie

MuskatWe wtorek 4 października pierwszy satelita Omanu, Aman, został pomyślnie przygotowany do wyniesienia na niską orbitę okołoziemską w Newquay w Kornwalii w Wielkiej Brytanii. Wbudowany w rakietę LauncherOne satelita zostanie przeniesiony w podróż w kosmos jeszcze w tym roku. Integracja satelitów jest kluczowym krokiem w realizacji celów pierwszej misji kosmicznej Omanu.

Sułtanat Omanu reprezentowany przez ETCO, innowacyjną firmę technologiczną z siedzibą w Omanie; Virgin Orbit, wiodąca amerykańska firma zajmująca się wystrzeliwaniem satelitów; SatRev, polski producent i operator nanosatelitów, oraz TUATARA, specjalizująca się w zaawansowanej sztucznej inteligencji, analityce danych i rozwiązaniach technologii kognitywnych, kontynuują prace nad misją Omanu w kosmos. Wykonane prace zaowocowały integracją pierwszego satelity CubeSat Omanu, Aman, ze statkiem kosmicznym podczas procedury przeprowadzonej na lotnisku Newquay w Kornwalii. Zespół integracyjny Virgin Orbit poprowadził wydarzenie, zaczynając od ostatecznego oczyszczenia i odlotu satelity Omanu, upewniając się, że elementy przed lotem (RBF) na CubeSat zostały usunięte. Po przygotowaniu satelity umieszczano go w dystrybutorze startowym, po czym przeprowadzano szereg rygorystycznych kontroli.

Integracja satelitów stanowi ważny kamień milowy w planie wysłania w tym roku pierwszego statku kosmicznego z Omanu w kosmos. To zachęcające, że ten pierwszy tego rodzaju projekt w historii kraju rozwija się i nie możemy się doczekać, aby przejść do ostatniego etapu, który nastąpi jeszcze w tym roku, kiedy zostanie wystrzelony na niską orbitę okołoziemską” – wyjaśnił. Abdulaziz Jaafar, dyrektor generalny Etco.

„Fuzja przebiegła zgodnie z planem i zakończyła się pełnym sukcesem. Wszystkie zagrożenia zostały już zminimalizowane dzięki wydarzeniu Fit-Check, które odbyło się w ciągu ostatniego miesiąca, gdzie ten sam zespół integracyjny Virgin Orbit był na miejscu w siedzibie SatRev w Polsce, aby przejść przez wszystkie zaplanowane kroki integracyjne”. – powiedział Grzegorz Zwoliński, prezes SatRev.

Projekt realizuje wizję Omanu 2040, czyli krajowy program mający na celu zwiększenie konkurencyjności gospodarczej i dobrobytu społecznego, stymulowanie wzrostu oraz budowanie zaufania we wszystkich relacjach gospodarczych, społecznych i rozwojowych. Omański program kosmiczny umożliwi pionierskie badania naukowe i przechwytywanie obrazów satelitarnych o wysokiej rozdzielczości, które będą analizowane cyfrowo za pomocą wizji komputerowej, uczenia maszynowego i rozwiązań sztucznej inteligencji opracowanych przez Tuatara w strategicznym partnerstwie z ETCO.

READ  CMS blokuje zespół finansujący czterech prawników Baker McKenzie w Polsce

Oman Space Project ma na celu zapewnienie długoterminowych korzyści i otwarcie nowych horyzontów dla następnej generacji globalnych badaczy kosmosu i innowatorów w sektorze kosmicznym, przy jednoczesnym inwestowaniu w krajowe talenty, które zbudują obiecującą przyszłość Sułtanatu Omanu. Chcąc wnieść wartość dodaną w górę iw dół kraju, projekt będzie zachęcał i wspierał przedsiębiorstwa w Omanie w przyspieszeniu ich transformacji w gospodarkę związaną z przestrzenią kosmiczną.