Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Papież Franciszek składa hołd uniwersytetowi w Polsce za edukację katolicką w VI wieku | Krajowy Rejestr Katolicki

W liście wydanym 11 stycznia papież Franciszek pogratulował Uniwersytetowi Papieskiemu 625-lecia jego istnienia.

600 lat temu, 11 stycznia 1397 r., papież Bonifacy IX, królowa Polski św. Hedwick, poprosiła o utworzenie katolickiego piedestału teologicznego.

Dziś ta katolicka instytucja edukacyjna, znana obecnie jako II Uniwersytet Papieski Jana Pawła w Krakowie, obchodzi 625. rocznicę swojego powstania.

Papież Franciszek pogratulował ich Papieskiemu Uniwersytetowi List Wydany 11 stycznia.

„Razem z wami dziękuję Bogu za tę ponad sześciowiekową tradycję, za wszystkie jej osiągnięcia naukowe i edukacyjne oraz za własną duchowość stworzoną przez jej świętych założycieli, profesorów i studentów” – napisał papież.

„W dzisiejszej dobie wszyscy nie możemy zapominać o tradycji, ale jednocześnie patrzeć w przyszłość z optymizmem i kreować przyszłość” – powiedział.

ten Uniwersytet W 2009 r. przemianowany na papieża św. Jana Pawła II. Jego Katolickie Seminarium Duchowne było częścią Uniwersytetu Jacqueline od XIV w., aż do usunięcia ich z uniwersytetu przez władze komunistyczne w 1954 r.; Decyzja ta nie wpłynęła jednak na jego podziemne i kanoniczne istnienie.

Wydane przez Jana Pawła II Modu Proprio, Beta Jadwigi.

Sty. W liście datowanym na 6 czerwca papież Franciszek zachęcał studentów uniwersytetu do życia zgodnie z jego motto: „Papież, czyń uczniami”.

„Św. Jan Paweł II podkreślał potrzebę takiej „służby umysłu”, aby środowiska akademickie włączyły się w dzieło Kościoła w szerzeniu orędzia Chrystusa na świecie” – powiedział papież Franciszek.

„Dlatego, aby pozostać wiernym wielowiekowej tradycji i skutecznie nieść prawdę ewangelii współczesnemu człowiekowi i światu, czytaj znaki czasu i śmiało podejmuj nowe wyzwania”.

Papież Franciszek dodał: „Niech wasz uniwersytet będzie miejscem dla nowego pokolenia chrześcijan nie tylko poprzez badania naukowe i poszukiwanie prawdy, ale także poprzez publiczne świadectwo życia wiarą”.