Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Papież Franciszek chwali pokorę papieża XIII, który zrezygnował | Papież Franciszek

Papież Franciszek, który podniósł możliwość przejścia na emeryturę z powodu złego stanu zdrowia, pochwalił pokorę XIII-wiecznego papieża, który jako jeden z niewielu w historii zrezygnował, zamiast rządzić do końca życia.

Ogłoszenie wizyty głowy Kościoła rzymskokatolickiego w L’Aquili w środkowych Apeninach wywołało spekulacje na temat możliwego ogłoszenia rezygnacji po tym, jak w ten weekend mianowano 20 nowych kardynałów.

Miasto zostało w dużej mierze zniszczone przez trzęsienie ziemi w 2009 roku, które zabiło 305 osób i nadal jest odbudowywane. Jest to miejsce pochówku Celestyna V, który zrezygnował z funkcji papieża w 1294 roku po zaledwie pięciu miesiącach, aby powrócić do życia jako pustelnik.

W homilii wygłoszonej podczas mszy dla tysięcy ludzi na placu miejskim, Franciszek zauważył, że Dante wyśmiewał Boską Komedię Celestyna za jego tchórzostwo w rezygnacji z papieskiej roli, nazywając tę ​​decyzję „Wielką Odmową”.

Franciszek, który ma bolesny problem z kolanem i rwę kulszową, przybył do katedry miejskiej, aby na wózku inwalidzkim modlić się przy grobie Celestyna i pomógł mu wstać. Powiedział, że przez zrzeczenie się władzy Celestyna pokazał moc pokory.

„W oczach ludzi pokorni są postrzegani jako słabi i przegrani, ale w rzeczywistości są prawdziwymi zwycięzcami, ponieważ tylko oni w pełni ufają Panu i znają Jego wolę” – powiedział 85-letni papież.

„Pokora nie polega na niedocenianiu samego siebie, ale na zdrowym realizmie, który uświadamia nam nasz potencjał, a także naszą nędzę” – powiedział Francis. Pochwalił odwagę Celestine, ponieważ „żadna logika siły nie była w stanie go uwięzić ani nim zarządzać”.

Poprzednik Franciszka, Benedykt XVI, który w 2013 roku został pierwszym papieżem od prawie 600 lat, który dobrowolnie zrezygnował, odwiedził L’Aquilę cztery lata przed ustąpieniem. W przeszłości Franciszek również chwalił odwagę Benedykta.

Franciszek zaprzeczył pogłoskom, że sam planuje zrezygnować w najbliższym czasie, ale również nalegał, aby rezygnacja była akceptowalną opcją dla synów, którzy czują, że nie mogą już przewodzić ponad 1,3 miliarda katolików na świecie.

READ  Boris Johnson zawiesza prezydenta Władimira Putina, pozwala Francji objąć przewodnictwo dyplomatyczne

Opisał, jak helikopter, który zabrał go w niedzielę do L’Aquila, musiał przelecieć nad miastem w gęstej mgle, zanim w końcu znalazł dziurę, mówiąc, że pokazuje, jak ludzie powinni wykorzystać „dziurę”, gdy się pojawi.

Szesnastu z zaciągniętych w sobotę kardynałów będzie mogło uczestniczyć w tajnym spotkaniu tych, którzy zostaną wezwani do wyboru następcy Franciszka – który zgodnie z zasadami Watykanu musi mieć mniej niż 80 lat w momencie głosowania – jeśli ma złożyć rezygnację.

Nowi kardynałowie pochodzą z całego świata, w tym z Brazylii, Nigerii, Singapuru i Timoru Wschodniego.

Podżeganie sprawiło, że Franciszek wybrał 83 ze 132 kardynałów kwalifikujących się do wyboru nowego papieża, prawie dwie trzecie całości, a dokładnie proporcję wymaganą do przyjęcia dowolnego proponowanego nazwiska.