Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Papież Franciszek chwali pokorę papieża XIII, który zrezygnował | Papież Franciszek

Papież Franciszek, który podniósł możliwość przejścia na emeryturę z powodu złego stanu zdrowia, pochwalił pokorę XIII-wiecznego papieża, który jako jeden z niewielu w historii zrezygnował, zamiast rządzić do końca życia.

Ogłoszenie wizyty głowy Kościoła rzymskokatolickiego w L’Aquili w środkowych Apeninach wywołało spekulacje na temat możliwego ogłoszenia rezygnacji po tym, jak w ten weekend mianowano 20 nowych kardynałów.

Miasto zostało w dużej mierze zniszczone przez trzęsienie ziemi w 2009 roku, które zabiło 305 osób i nadal jest odbudowywane. Jest to miejsce pochówku Celestyna V, który zrezygnował z funkcji papieża w 1294 roku po zaledwie pięciu miesiącach, aby powrócić do życia jako pustelnik.

W homilii wygłoszonej podczas mszy dla tysięcy ludzi na placu miejskim, Franciszek zauważył, że Dante wyśmiewał Boską Komedię Celestyna za jego tchórzostwo w rezygnacji z papieskiej roli, nazywając tę ​​decyzję „Wielką Odmową”.

Franciszek, który ma bolesny problem z kolanem i rwę kulszową, przybył do katedry miejskiej, aby na wózku inwalidzkim modlić się przy grobie Celestyna i pomógł mu wstać. Powiedział, że przez zrzeczenie się władzy Celestyna pokazał moc pokory.

„W oczach ludzi pokorni są postrzegani jako słabi i przegrani, ale w rzeczywistości są prawdziwymi zwycięzcami, ponieważ tylko oni w pełni ufają Panu i znają Jego wolę” – powiedział 85-letni papież.

„Pokora nie polega na niedocenianiu samego siebie, ale na zdrowym realizmie, który uświadamia nam nasz potencjał, a także naszą nędzę” – powiedział Francis. Pochwalił odwagę Celestine, ponieważ „żadna logika siły nie była w stanie go uwięzić ani nim zarządzać”.

Poprzednik Franciszka, Benedykt XVI, który w 2013 roku został pierwszym papieżem od prawie 600 lat, który dobrowolnie zrezygnował, odwiedził L’Aquilę cztery lata przed ustąpieniem. W przeszłości Franciszek również chwalił odwagę Benedykta.

Franciszek zaprzeczył pogłoskom, że sam planuje zrezygnować w najbliższym czasie, ale również nalegał, aby rezygnacja była akceptowalną opcją dla synów, którzy czują, że nie mogą już przewodzić ponad 1,3 miliarda katolików na świecie.

READ  Ukraina prosi Zachód o ogromny wzrost dostaw ciężkiej artylerii | Ukraina

Opisał, jak helikopter, który zabrał go w niedzielę do L’Aquila, musiał przelecieć nad miastem w gęstej mgle, zanim w końcu znalazł dziurę, mówiąc, że pokazuje, jak ludzie powinni wykorzystać „dziurę”, gdy się pojawi.

Szesnastu z zaciągniętych w sobotę kardynałów będzie mogło uczestniczyć w tajnym spotkaniu tych, którzy zostaną wezwani do wyboru następcy Franciszka – który zgodnie z zasadami Watykanu musi mieć mniej niż 80 lat w momencie głosowania – jeśli ma złożyć rezygnację.

Nowi kardynałowie pochodzą z całego świata, w tym z Brazylii, Nigerii, Singapuru i Timoru Wschodniego.

Podżeganie sprawiło, że Franciszek wybrał 83 ze 132 kardynałów kwalifikujących się do wyboru nowego papieża, prawie dwie trzecie całości, a dokładnie proporcję wymaganą do przyjęcia dowolnego proponowanego nazwiska.