Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pakistan ma „wiarygodne dowody” na powiązania Indii z zabójstwem dwóch Pakistańczyków |  Wiadomości polityczne

Pakistan ma „wiarygodne dowody” na powiązania Indii z zabójstwem dwóch Pakistańczyków | Wiadomości polityczne

Pakistan twierdzi, że metoda zabijania jest podobna do tej, która miała miejsce w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Pakistan twierdzi, że ma „wiarygodne dowody” łączące indyjskich agentów z zabijaniem obywateli Pakistanu na pakistańskiej ziemi.

„Są to sprawy o morderstwa na zlecenie, dotyczące złożonego systemu międzynarodowego obejmującego wiele jurysdykcji” – powiedział dziennikarzom w czwartek minister spraw zagranicznych Mohamed Sirous Qazi.

Sędzia zidentyfikował dwóch zabitych mężczyzn: Shahida Latifa i Mohammeda Riaza, którzy zostali zastrzeleni w dwóch oddzielnych incydentach w zeszłym roku.

Dodał, że Riaz został zabity we wrześniu ubiegłego roku podczas modlitw o świcie w meczecie w Rawalakot w administrowanej przez Pakistan części Kaszmiru.

Latif został zamordowany przed meczetem w mieście Sialkot w Pendżabie w październiku.

Sędzia stwierdził, że metoda zabijania była podobna do tej, jaka miała miejsce w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

W zeszłym roku Kanada i Stany Zjednoczone oddzielnie oskarżyły indyjskich agentów o powiązania z jednym zabójstwem i jedną próbą w ich krajach.

Indyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odrzuciło te zarzuty, nazywając je „fałszywymi i złośliwymi” w poście na X.

W zeszłym roku napięcia między Kanadą a Indiami znacznie wzrosły po zabiciu sikhijskiego separatysty na kanadyjskiej ziemi.

Premier Justin Trudeau publicznie powiązał indyjskie agencje wywiadowcze z zabójstwem obywatela Kanady Hardeepa Singha Nigara, co New Delhi określiło jako „śmieszne”.

Najjar, zwolennik odrębnego stanu sikhijskiego w Indiach, był poszukiwany przez władze indyjskie pod zarzutem „terroryzmu” i spisku mającego na celu popełnienie morderstwa.

W Stanach Zjednoczonych obywatel Indii został oskarżony o planowanie zamachu na przywódcę separatystów sikhijskich na amerykańskiej ziemi, poinformował w listopadzie Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych.

W oświadczeniu podała, że ​​postawiła zarzuty morderstwa na zlecenie Nikhilowi ​​Gupcie (52 l.) „w związku z jego udziałem w nieudanym spisku mającym na celu zabójstwo obywatela amerykańskiego” pochodzenia indyjskiego w Nowym Jorku.

READ  Brexit NA ŻYWO: UE daje zielone światło, aby ratować holenderskich rybaków, aby „zrezygnowali” z pracy | Polityka | Aktualności

Ministerstwo stwierdziło, że mężczyzna stał się celem, ponieważ jest „zdeklarowanym krytykiem rządu indyjskiego i przewodzi organizacji z siedzibą w USA wzywającej do secesji Pendżabu”.

Banner żąda śledztwa w sprawie roli Indii w zabiciu przywódcy sikhijskiego Hardeepa Singha Nigara w Guru Nanak Sikh Gurdwara w Surrey w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie [File: Chris Helgren/Reuters]

W grudniowym wywiadzie dla Financial Times premier Indii Narendra Modi powiedział, że jego rząd zbada wszelkie dowody powiązane ze spiskiem mającym na celu zabicie obywatela amerykańskiego.

„Jeśli ktokolwiek przekaże nam jakiekolwiek informacje, na pewno je sprawdzimy” – dodał.

„Jeśli któryś z naszych obywateli zrobi coś dobrego lub złego, jesteśmy gotowi się temu przyjrzeć. Naszym zobowiązaniem jest przestrzeganie praworządności”.

Po swoich uwagach Trudeau powiedział, że amerykański akt oskarżenia złagodził stanowisko Indii wobec Kanady.

„Myślę, że zaczynamy rozumieć, że nie mogą się tym przechwalać i pojawia się otwartość na współpracę w sposób, w jaki być może wcześniej byli mniej otwarci” – powiedział.

„Istnieje zrozumienie, że być może samo przeprowadzenie ataków na Kanadę nie rozwiąże tego problemu”.