Orki zatopiły kolejną łódź w południowo-zachodniej Europie, co stanowi czwarty taki przypadek w regionie w ciągu ostatnich dwóch lat.
W ostatnim ataku stado orek atakowało jacht w Cieśninie Gibraltarskiej przez około 45 minut, poinformowało 31 października polskie przedsiębiorstwo wycieczkowe Morskie Mile w poście na Facebooku.
Operator łodzi powiedział, że ciągły atak skupił się na stateczniku sterowym jachtu i spowodował poważne uszkodzenia oraz wycieki.
Firma podała: „Pomimo prób sprowadzenia jachtu do portu przez kapitana, załogę, ratowników z SAR (poszukiwania i ratownictwa), holowników portowych i marokańską marynarkę wojenną, jednostka zatonęła w pobliżu wejścia do portu Med w Tangerze”. Dodał, że załoga jest „cała i zdrowa”.
Atak to najnowszy zgłoszony przypadek orki atakującej łodzie na Gibraltarze – zjawisko, które wzbudziło zainteresowanie behawiorystów zajmujących się zwierzętami.
W 2020 r. zaczęto zgłaszać przypadki nękania przez orki łodzi przepływających w Cieśninie Gibraltarskiej, która biegnie między Hiszpanią a Marokiem i łączy Ocean Atlantycki z Morzem Śródziemnym.
To dziwne zachowanie zaskoczyło naukowców, niektórzy postawili hipotezę, że orki mogą uczyć się nawzajem, jak atakować łodzie przepływające w okolicy.
Naukowcy wysunęli szereg teorii wyjaśniających zachowanie ssaków wodnych.
Wyjaśnienia te obejmują zarówno niedobory żywności i zakłócone wznowienie działalności morskiej po epidemii, jak i interakcje związane z zabawą.
Udokumentowano przypadki „zabawy” między różnymi grupami orek, przy czym w poprzednich badaniach wykazano, że niektóre orki „nękają” morświny.
Naukowcy podejrzewają, że orki prawdopodobnie zorganizowały je jako formę zabawy społecznej, aby komunikować się, komunikować lub po prostu dobrze się bawić między sobą, i że takie zachowanie zapewni korzyści, takie jak lepsza koordynacja w grupie i praca zespołowa.
Ale naukowcy zaczęli również badać, czy ataki na Gibraltarze są powiązane z wcześniejszymi wstrząsami.
Niezależnie od motywacji orek, takie incydenty uwypukliły bardziej powszechne obawy naukowców dotyczące wpływu działalności człowieka w morzu na inteligentne ssaki morskie.
„Zapalony komunikator. Specjalista od internetu. Czytelnik przez całe życie. Ekstremalny fanatyk telewizyjny. Muzykolik.”
More Stories
Wenezuela i Gujana spotykają się 14 grudnia w atmosferze sporu terytorialnego
Wojna między Izraelem a Gazą: Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega, że połowa populacji Gazy głoduje
Rosyjskie śledztwo utrzymuje, że Putin korzysta z „dublera” i posiada „strefę czystą”, w której pracownicy muszą poddać się kwarantannie przed zbliżeniem się do niego