Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Trzecia debata republikańska: kiedy się odbędzie, kto jest na scenie i o co toczy się gra

Trzecia debata republikańska: kiedy się odbędzie, kto jest na scenie i o co toczy się gra

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

W większości sondaży Ron DeSantis zajmuje drugie miejsce, ale ustępuje Donaldowi Trumpowi

Pięciu kandydatów na prezydenta wystąpi w środę wieczorem w Miami podczas trzeciej debaty republikańskiej. Ale z drugiej strony faworyt Donald Trump nie będzie jednym z nich.

Pole debaty nadal się zawężało, w miarę jak kryteria utworzenia teatru ustalone przez kierownictwo Partii Republikańskiej stawały się coraz bardziej rygorystyczne.

Kandydaci będą starali się skonsolidować swoje poparcie przed pierwszym prawdziwym konkursem w procesie nominacji Republikanów – klubem w stanie Iowa, który odbędzie się 15 stycznia.

Kto jest na scenie?

Aby się zakwalifikować, kandydaci potrzebują co najmniej 4% poparcia w dwóch sondażach ogólnokrajowych lub 4% poparcia w jednym sondażu ogólnokrajowym, a także w dwóch sondażach z czterech czołowych stanów w konkursie nominacyjnym: Iowa, New Hampshire, Nevada i Karolina Południowa.

Ponadto musieli pozyskać 70 000 indywidualnych darczyńców na kampanię rozmieszczonych w całym kraju i podpisać zobowiązanie obiecujące ostatecznie wesprzeć kandydata Partii Republikańskiej.

Pięciu kandydatów, według Partii Republikańskiej, spełniających wszystkie kryteria, to:

  • Gubernator Florydy Ron DeSantis
  • Biznesmen Vivek Ramaswamy
  • Była gubernator Karoliny Południowej Nikki Haley
  • Senator Karoliny Południowej Tim Scott
  • Były gubernator New Jersey Chris Christie

Podczas ostatniej debaty na scenie stanęło siedmiu kandydatów. Były wiceprezydent Mike Pence wycofał się, a gubernator Północnej Dakoty Doug Burgum tym razem nie zakwalifikował się.

Trump konsekwentnie powtarza, że ​​nie będzie debatował ze swoimi rywalami, a w środę wieczorem zaangażuje się w kontrprogramowanie, organizując wiec na stadionie piłkarskim oddalonym o około pół godziny jazdy samochodem.

Kiedy i gdzie dyskusja?

Dwugodzinna debata rozpocznie się o godzinie 20:00 ET (01:00 w czwartek GMT) w Adrienne Arsht Center for the Performing Arts w hrabstwie Miami-Dade. Jest transmitowany w amerykańskiej telewizji przez NBC i w radiu przez konserwatywną Salem Christian Network. Debata będzie transmitowana na żywo w Internecie za pośrednictwem serwisu wideo Rumble i tłumaczona na język hiszpański przez Telemundo.

Moderatorami będą reporterzy NBC Kristen Welker i Lester Holt, a także nadawca radiowy z Salem, Hugh Hewitt.

Jednym z partnerów debaty jest także Republikańsko-Żydowska Koalicja, a konflikt na Bliskim Wschodzie będzie prawdopodobnie jednym z tematów dyskusji, obok gospodarki, imigracji i oczywiście samego Trumpa.

Więcej o wyborach w USA

Jaka jest stawka?

Haley (51 l.) wywarła wrażenie na niektórych wyborcach podczas pierwszych dwóch debat i obecnie w większości sondaży zajmuje trzecie miejsce, za panem DeSantisem, który zajmuje drugie miejsce.

Była jedyną kobietą w wyścigu, pełniła funkcję ambasadora przy ONZ za czasów Trumpa i starała się przedstawiać siebie jako osobę względną umiarkowaną z dużym doświadczeniem w polityce zagranicznej.

45-letni DeSantis w większości powstrzymuje się od ataków na byłego prezydenta, choć podczas ostatniej wrześniowej debaty zasugerował zmianę strategii, mówiąc: „Donald Trump zaginął w akcji. Powinien być na tej scenie dziś wieczorem”.

Kiedy 38-letni Ramaswamy od początku cieszył się falą entuzjazmu, inni kandydaci krytykowali jego brak doświadczenia politycznego. W jednym z najostrzejszych oświadczeń niedawnej debaty pani Haley skrytykowała korzystanie przez niego z TikToka, nazywając aplikację należącą do Chin „niebezpieczną”.

Powiedziała mu: „Za każdym razem, gdy cię słyszę, czuję się trochę głupio z powodu tego, co mówisz”.

Ramaswamy bronił się, mówiąc, że próbuje dotrzeć do „następnego pokolenia młodych Amerykanów tam, gdzie one są”.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Vivek Ramaswamy i Nikki Haley wymienili ciosy w dwóch poprzednich debatach

Scott, lat 58, jedyny Afroamerykanin biorący udział w wyścigu, wzbudził zainteresowanie podczas ostatniej debaty ze względu na swoje uwagi na temat rasy.

„W niewolnictwie nie ma żadnej wartości odkupieńczej” – stwierdził, krytykując politykę edukacyjną DeSantis na Florydzie, gdzie nowe wytyczne sugerują, że niewolnicy, którzy rozwinęli umiejętności, przynoszą osobiste korzyści.

„Ameryka to wspaniały kraj, ponieważ stanęliśmy w obliczu naszych demonów w lustrze i podjęliśmy decyzję” – powiedział Scott, zanim skrytykował programy opieki społecznej wspierane przez Demokratów.

Konserwatywni komentatorzy pochwalili wypowiedzi Scotta, ale nie przełożyły się one na znaczący wzrost sondaży.

61-letni Christie przedstawiał się jako zagorzały przeciwnik Trumpa, a ostatnim razem otrzymał przydomek „Kaczor Donald” ze względu na jego nieobecność na debatach. Z pewnością będzie kontynuował dobrą passę w ataku, choć słabnie też w tylnej części stawki.

Surowa rzeczywistość dla pretendentów jest taka, że ​​czas szybko ucieka któremukolwiek z nich, aby naprawdę wyprzedzić Trumpa.

Średnia sondaży serwisu RealClearPolitics szacuje poparcie Trumpa wśród Republikanów na około 58%.

To ponad 44 punkty przewagi nad jego najbliższym konkurentem, panem DeSantisem.

Według serwisu sondażowego FiveThirtyEight poparcie dla byłego prezydenta wśród wyborców Partii Republikańskiej utrzymuje się na bardzo stałym poziomie i wynosi od kwietnia ponad 50%.

Chociaż pole do głosowania – nieznacznie się skurczyło – pozostali kandydaci w dalszym ciągu dzielą głosy przeciw Trumpowi.

Czwarta debata odbędzie się 6 grudnia w Alabamie, po ponownym zaostrzeniu kryteriów, gdyż aby zakwalifikować się do konkursu, kandydaci muszą uzyskać w sondażach 6%.

Wyjaśnienie wideo,

Obejrzyj: Kandydaci zastanawiają się nad swoim występem podczas pierwszej debaty

READ  Dziennik wojenny na Ukrainie: Obywatele widzą plan zwycięstwa | wiadomości ze świata