Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ogromny rozbłysk słoneczny, który w ten weekend spowoduje awarię sygnału mobilnego i GPS

Ogromny rozbłysk słoneczny, który w ten weekend spowoduje awarię sygnału mobilnego i GPS

Ogromny rozbłysk słoneczny może w ten weekend spowodować problemy dla użytkowników telefonów komórkowych i GPS.

„Wielki rozbłysk słoneczny” wybuchł ze Słońca w czwartek, 28 października, co może mieć na nas wpływ – 93 miliony mil stąd, podała NASA.

Wynika to z koronalnego wyrzutu masy (CME) z rozbłysku – dużej erupcji naładowanych cząstek.

Te, wchodząc do atmosfery, w której znajdują się satelity, takie jak Ziemia, mogą powodować powszechne przerwy w dostawie prądu i awarie łączności.

Co to jest rozbłysk słoneczny?

„Rozbłyski słoneczne to potężne rozbłyski promieniowania” – powiedziała NASA.

„Szkodliwe promieniowanie z rozbłysku nie może przejść przez ziemską atmosferę, aby fizycznie oddziaływać na ludzi na Ziemi, jednak – gdy jest wystarczająco silne – może zakłócić atmosferę w warstwie, w której przesyłane są sygnały GPS i komunikacja.

„Ten blask jest oceniany jako blask klasy X1”.

Klasa X wskazuje na najbardziej intensywne rozbłyski, a liczba dostarcza więcej informacji o ich sile. X2 jest dwa razy mocniejszy niż X1, X3 jest trzy razy mocniejszy i tak dalej.

Flary ocenione na X10 lub silniejsze są niezwykle intensywne.

Spaceweather.com powiedział, że CME, który pędzi w kierunku Ziemi z prędkością 2,8 miliona mil na godzinę, prawdopodobnie dotrze do Ziemi w sobotę lub niedzielę.

kosmiczna prognoza pogody

Dr Tamitha Skov, która nazywa siebie „nowym rodzajem prognozy pogody dla naszego współczesnego świata”, mówi, że im bardziej ludzie stają się zależni od technologii, takich jak nasze telefony komórkowe i GPS, tym bardziej są podatni na skutki pogody kosmicznej.

Komentując rozbłysk słoneczny, powiedziała: „Użytkownicy GPS powinni mieć na razie dobry odbiór, ale może się to zmienić później w tym tygodniu i w następnym.

„Strumień słoneczny również gwałtownie rośnie, przechodząc od wysokich lat 70. w zeszłym tygodniu do wysokich lat 80. i prawdopodobnie podnosząc się do wysokich lat 90. w połowie tygodnia.

„Możemy nawet ponownie zobaczyć trzy liczby do końca tygodnia”.

Ten rodzaj aktywności słonecznej może również zwiększyć prawdopodobieństwo zobaczenia zorzy polarnej, takiej jak zorza polarna.

„Będziemy musieli poczekać jeszcze kilka dni, zanim którykolwiek z tych obszarów obróci się w uderzenie w ziemię”, powiedział dr Skov, „więc fotografowie zorzy polarnej będą mieli tylko małą kieszeń szybkich wiatrów słonecznych, aby dać niewielką szansę na zobaczenie zorzy polarnej”. Prawidłowo. Jest około środka tygodnia, ale te możliwości są w dużej mierze zarezerwowane dla prześladowców na wyższych szerokościach geograficznych.

READ  Jak sfotografować księżyc telefonem lub aparatem z poprawnymi ustawieniami | Fotografia