Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Odkrycie sześciu starożytnych galaktyk „łamaczy wszechświata” | Wiadomości z nauki i technologii

Wygląda na to, że odkryto sześć masywnych starożytnych galaktyk, które astronomowie nazywają „łamaczami wszechświata”, prawdopodobnie podważając istniejące teorie kosmologiczne.

Odkryto galaktyki za 8,3 miliarda funtów Teleskop Jamesa Webbauważa się, że datuje się na około 600 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

Podczas gdy roczny teleskop wykrył starsze galaktyki sprzed 300 milionów lat od początku wszechświata, rozmiar i dojrzałość masywnych galaktyk zadziwiła naukowców.

Astronomowie myśleli, że popełnili błąd, odkrywając „potwory”.

„Podczas gdy większość galaktyk w tym wieku jest wciąż młoda i tylko stopniowo rośnie w czasie, jest kilka potworów, które szybko osiągają dojrzałość” – powiedział główny badacz Ivo Lappi z australijskiego Swinburne University of Technology. Dlaczego tak się dzieje i jak to się dzieje. To zadziała niewiadomo.”

„Byliśmy oszołomieni, trochę podejrzliwi” – powiedział pan Labby.

Według naukowców, którzy opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie Nature, sześć galaktyk wydaje się ważyć miliardy razy więcej niż nasze Słońce.

Więcej o Kosmicznym Teleskopie Jamesa Webba

Uważa się jednak, że jest bardzo zwarty i zawiera tyle samo gwiazd, co Droga Mleczna, ale na stosunkowo niewielkiej części przestrzeni.

Odkrycie „wywraca do góry nogami to, co wielu z nas uważało za ustaloną naukę” – powiedział Joel Lega z Penn State University, który był zaangażowany w badania.

Czytaj więcej:
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA znajduje oznaki „cegiełek życia” w lodowych chmurach

„Okazuje się, że znaleźliśmy coś tak nieoczekiwanego, że stwarza to problemy nauce. Podważa to cały obraz formowania się wczesnych galaktyk”.

Obecne teorie sugerują, że po okresie gwałtownej ekspansji Wszechświat spędził kilkaset milionów lat ochładzając się wystarczająco, aby gazy mogły się łączyć i zapadać, tworząc pierwsze gwiazdy i galaktyki. Ten okres jest znany jako Ciemne Wieki.

READ  Jak sfotografować księżyc telefonem lub aparatem z poprawnymi ustawieniami | Fotografia

Obserwacje nowych galaktyk znalazły się wśród danych pochodzących z teleskopu Webba.

NASA Strona internetowa Europejskiej Agencji Kosmicznej jest następcą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, który został wystrzelony prawie 33 lata temu.

W przeciwieństwie do Hubble’a, większy i potężniejszy Webb może widzieć przez obłoki pyłu dzięki widzeniu w podczerwieni i znajdować wcześniej nieodkryte galaktyki.

Naukowcy mają nadzieję, że w końcu dostrzegą pierwsze galaktyki i gwiazdy, które powstały po stworzeniu wszechświata 13,8 miliarda lat temu.

Zespół badawczy wciąż czeka na oficjalne potwierdzenie galaktyk za pomocą czułej spektroskopii. Możliwe, że niektóre obiekty nie są galaktykami, powiedział Lega, ale mają przesłonięte supermasywne czarne dziury.

Chociaż niektóre mogą być mniejsze, „istnieje duże prawdopodobieństwo, że przynajmniej niektóre z nich okażą się” galaktycznymi gigantami, powiedział Lappi. Przyszły rok pokaże.