Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy martwili się odkryciem „lodowego dnia zagłady”

Naukowcy martwili się odkryciem „lodowego dnia zagłady”

Naukowcy byli zszokowani i zaniepokojeni niedawnym odkryciem pod lodowcem Thwaites na Antarktydzie, znanym również jako „Lodowiec Doomsday”.

Ogromna ilość lodu została zniszczona i zmniejszona o prawie dziewięć mil od lat 90. Uważa się, że zawiera znaczną ilość wody, a gdyby całkowicie się stopił, podniósłby poziom mórz na całym świecie o ponad dwie stopy i mógłby uwolnić jeszcze więcej wody, gdyby pobliskie lodowce zostały naruszone.

Teraz nowe badania przeprowadzone w miejscu na Zachodniej Antarktydzie, gdzie na szelfie lodowca zaczynają tworzyć się głębsze pęknięcia, potencjalnie ujawniają ich nakładanie się, jak opublikowano w badaniu w czasopiśmie Science. Natura.

Naukowcy wykorzystali robota o nazwie Icefin do podskakiwania 2000 stóp pod powierzchnią lodowca, aby lepiej przyjrzeć się temu, co dzieje się pod spodem, robiąc zdjęcia i nagrywając filmy, a także zbierając cenne dane o temperaturze i poziomie mórz.

To, co znaleźli, nie było zbyt uspokajające.

Chociaż tempo topnienia nie było tak szybkie, jak początkowo się obawiano, badania wciąż malują „bardzo subtelny i złożony obraz”.

W rozmowie z CNN główny badacz Peter Davis powiedział: „Lodowiec wciąż ma kłopoty. Odkryliśmy, że pomimo niewielkich ilości stopionego lodu lodowiec wciąż szybko się cofa, więc wydaje się, że nie zajmuje to dużo czasu”. aby go odepchnąć.” niezrównoważony”.

Jednak nie wszystko było ponure, ponieważ robotyka Brittney Schmidt z Cornell University ujawniła, że ​​na górze lodowej znaleziono oznaki życia. Powiedziała: „Znalezienie ich przypadkowo tutaj, w tym środowisku, było naprawdę fajne. Byliśmy tak zmęczeni, że zastanawiasz się:„ Czy ja naprawdę widzę to, co widzę? „.

„Wiesz, ponieważ na lodowatym froncie oceanu kręcą się te przerażające małe kosmity (anemony). W tle są te wszystkie jasne gwiazdy, które wyglądają jak skały i osady oraz rzeczy, które zostały zebrane z lodowca. A potem ukwiały. To naprawdę dzikie przeżycie”.

READ  Teleskop Kosmiczny Webba NASA ujawnia migoczący, niewidzialny widok Hubble'a

Jednak badaczka lodu z Oregon State University, Erin Pettit, która nie pracowała nad badaniem, uważa, że ​​odkrycia są powodem do niepokoju.

powiedziałem Agencja prasowaThwaites to szybko zmieniający się system, zmieniający się znacznie szybciej niż wtedy, gdy zaczynaliśmy tę działalność pięć lat temu, a nawet odkąd byliśmy w tej przestrzeni trzy lata temu. Z pewnością oczekuję, że ta szybka zmiana będzie kontynuowana i przyspieszy w ciągu najbliższych kilku lat.

Podziel się swoją opinią w naszych demokratycznych wiadomościach. Kliknij ikonę głosowania u góry strony, aby pomóc podnieść ten artykuł w rankingach indy100.