Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

OBEJRZYJ NA ŻYWO: Departament Stanu organizuje odprawę, podczas gdy Biden kończy podróż do Polski na Ukrainie

OBEJRZYJ NA ŻYWO: Departament Stanu organizuje odprawę, podczas gdy Biden kończy podróż do Polski na Ukrainie

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price zorganizuje w środę konferencję prasową, podczas której prezydent Joe Biden zakończy swoją podróż do Polski i Ukrainy.

Wydarzenie ma rozpocząć się o godzinie 14:00 czasu polskiego. Oglądaj w odtwarzaczu powyżej.

Miesiąc po inwazji na Ukrainę Biden stanął na dziedzińcu dużego polskiego zamku i przedstawił poważne koszty gospodarcze, jakie Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nakładają na Rosję Władimira Putina, oświadczając, że rubel został „niemal natychmiast obrócony w gruzy”. „

Według amerykańskich urzędników Rosja jest obecnie najbardziej karanym krajem na świecie. Rzeczywiście, rubel chwilowo spadł i ponownie spadł w ostatnich miesiącach. Ale gdy wojna zbliża się do pierwszego roku, jasne jest, że sankcje nie przyniosły natychmiastowego ciosu, na jaki wielu liczyło.

Kurs rubla jest zbliżony do tego samego kursu 75 za dolara, co w tygodniach poprzedzających wojnę, chociaż Rosja stosuje kontrolę kapitału, aby wesprzeć walutę. I chociaż rosyjska gospodarka skurczyła się o 2,2% w 2022 r., było to znacznie poniżej prognozy 15% lub więcej, którą pokazali urzędnicy administracji Bidena. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego w tym roku jej gospodarka ma wyprzedzić Wielką Brytanię, rosnąc o 0,3%, podczas gdy Wielkiej Brytanii grozi skurczenie się o 0,6%.

Zamiast tego wydaje się, że kontrola eksportu i sankcje finansowe nałożone przez Zachód stopniowo osłabiają zdolności przemysłowe Rosji, nawet jeśli w ubiegłym roku eksport ropy i innych surowców energetycznych umożliwił dalsze finansowanie katastrofalnej wojny.

Wielkie amerykańskie międzynarodowe korporacje, takie jak McDonald’s i General Electric, uciekły z kraju, a niektórym najbogatszym obywatelom kraju zakazano podróżowania do USA, ale jeśli Moskale nie mogą dostać latte w Starbucks, czeka na nich tradycja w podróbce Stars Coffee jak Rosja się dostosowała. .

Zastępca sekretarza skarbu USA Wally Ademo podkreślił w wywiadzie, że zachodnie sankcje są tylko „jednym narzędziem w ramach większej strategii” i że Stany Zjednoczone nadal dostosowują swoje sankcje, aby przezwyciężyć rosyjskie zmiany w strategii.

READ  Prawnik mówi, że artysta zbliża się do miejsca pobytu Crumpleyów po ich aresztowaniu

„Patrzcie na masowy exodus, drenaż mózgów z Rosji” – powiedział Adeymo. „Rosyjska gospodarka jest znacznie mniejsza i znacznie bardziej zamknięta i będzie bardziej przypominać Wenezuelę, Koreę Północną i Iran niż główną gospodarkę G7”.

Jednak grudniowy raport Congressional Research Service wyciągnął rozczarowujące wnioski z całego spowolnienia gospodarczego, stwierdzając, że „sankcje stworzyły wyzwania dla Rosji, ale jak dotąd nie przyniosły ekonomicznego„ nokautu ”, którego wielu oczekiwało”.