Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NuScale podpisuje umowę z nowymi polskimi partnerami w celu zastąpienia węgla: firmami

24 września 2021

NuScale podpisało drugą umowę, aby uznać swoje małe reaktory za generyczną alternatywę dla bloków węglowych w Polsce. US Small Reactor Company będzie wspierać dwie firmy energetyczne, polską Unimot i amerykańską Getkę, we wspólnej pracy nad zbadaniem możliwości.

Getka, NuScale i Unimot kierują wczoraj (Zdjęcie: Unimot)

Polska wykorzystuje węgiel jako paliwo dla ponad 70% energii elektrycznej, a także połowy dostaw ciepła dla domowych sieci ciepłowniczych i przemysłu, ale wciąż ogłasza ostateczną politykę całkowitego przejścia od tego paliwa kopalnego. W ostatnich miesiącach polski przemysł sam przejął tę sprawę, wykazując rosnące zainteresowanie energetyką jądrową.

Najnowszą polską firmą energetyczną, która rozważa małe reaktory, jest Unimot, który importuje paliwa płynne i gaz oraz energię elektryczną do sprzedaży na polskim rynku detalicznym i hurtowym. Unimot współpracuje już z amerykańską firmą Getka, a ta dwójka podpisała wczoraj umowę z NuScale, aby zbadać, czy blok energetyczny NuScale o mocy 77 MWe może zostać wdrożony „jako rozwiązanie do ponownego wykorzystania węgla w istniejących elektrowniach węglowych w Polsce. „

„Cieszymy się, że jest to kolejny obszar rozwoju projektów niskoemisyjnych w Polsce, w którym możemy uczestniczyć jak Grupa Unimot w dekarbonizacji” – powiedział Adam Sikorski, Prezes Unimot.

„Naszą rolą będzie promowanie technologii SMR jako niezawodnej alternatywy dla technologii węglowych oraz pozyskiwanie partnerów biznesowych na polskim rynku” – powiedział Sikorski. Wreszcie zamierzamy również stworzyć platformę współpracy z polskimi ośrodkami akademickimi i potencjalnymi polskimi dostawcami komponentów dla rozwoju tej technologii w naszym kraju. Dzięki temu możemy aktywnie wspierać transformację energetyczną Polski, jednocześnie dywersyfikując działalność naszej grupy.”

„Ten projekt wpisuje się w nasze zaangażowanie w dekarbonizację i dywersyfikację polskiej infrastruktury energetycznej” – powiedział Dariusz Cichocki, prezes i dyrektor generalny Grupy Getka.

Najnowsze trendy

Umowa została ogłoszona wczoraj po podobnej umowie pomiędzy NuScale a polskim producentem miedzi i srebra KGHM, która przeanalizuje czynniki techniczne, ekonomiczne, prawne, regulacyjne, finansowe i regulacyjne wykorzystania elektrowni NuScale jako alternatywy dla bloków węglowych.

READ  Analiza: porozumienie saudyjsko-polskie podważa dominację rosyjskiej ropy w krajach bałtyckich

Marcin Chludziński, przewodniczący Rady Dyrektorów KGHM, powiedział, że zmiany klimatyczne wymuszają „zdecydowane działania”, których skutki finansowe są już w postaci wzrostu cen energii. „Budowa małych reaktorów jądrowych do 2030 roku to mocna zapowiedź i element naszej transformacji energetycznej. Jesteśmy pionierami w Polsce, gdzie spodziewamy się uruchomienia naszych pierwszych elektrowni jądrowych w 2029 roku” – powiedział.

Trwa kolejna współpraca w zakresie projektowania reaktora GE-Hitachi BWRX-300 jako potencjalnego zamiennika dla większych bloków węglowych i zasilania zakładów przemysłowych. Synthos Green Energy, spółka zależna polskiej grupy chemicznej Synthos, jest partnerem GE-Hitachi i zamierza wspierać budowę bloków jądrowych w energochłonnych elektrowniach i zakładach chemicznych.

Opracowane i napisane przez Global Nuclear Energy News