Warszawa, Polska Od środy 22 września do piątku 24 września amerykańska sekretarz ds. energii Jennifer M. Granholm udała się do Warszawy na serię spotkań ze swoimi odpowiednikami w regionie, aby omówić pilność i możliwości transformacji energetycznej netto i działań na rzecz klimatu. Na spotkaniach dwustronnych i wielostronnych sekretarz określił obszary, w których Stany Zjednoczone mogą współpracować ze swoimi partnerami w regionie w celu przyspieszenia innowacji i wdrażania czystej energii oraz tworzenia miejsc pracy dla czystej energii po obu stronach Atlantyku.
Minister Granholm ożywił Wielostronne Forum Energetyczne Departamentu Energii Europy Środkowo-Wschodniej, aby skoncentrować się na działaniach w dziedzinie klimatu i tworzeniu miejsc pracy w czystej energii. Minister Środowiska Granholm oraz Minister Klimatu i Środowiska Polski Michael Kortica współprzewodniczą i ogłaszają Partnerstwo na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej (P-TEC) jako Partnerstwo na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej i Klimatycznej (P-TECC). W inicjatywie P-TECC uczestniczą Stany Zjednoczone, 22 kraje europejskie oraz Unia Europejska. Przeczytaj ministerialne oświadczenie o zasadach P-TECC 2021, zatwierdzone przez wszystkie 24 kraje, tutaj.
Fragmenty podróży ministra Granholma do Warszawy:
- Tegoroczne wydarzenie obejmowało Forum Biznesowe P-TECC prowadzone przez Zastępca Sekretarza Handlu USA Don Greaves. Forum biznesowe zgromadziło liderów z sektora rządowego i prywatnego, w tym dziesiątki największych amerykańskich firm, aby opracować strategię wspierania przejścia na czystą energię i wzrostu zatrudnienia po obu stronach Atlantyku. Obejrzyj transmisję na żywo z P-TECC Business Forum na stronie Atlantic Council Tutaj.
- Oglądaj Sekretarz Granholm Uwagi końcowe na posiedzeniu ministerialnym Komitetu Wykonawczego Rady i konferencji prasowej z polską ministrem Korticą Tutaj.
- Sekretarz Granholm i jej polscy koledzy, Minister Klimatu i Środowiska Michał Kortica oraz Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Komisarz ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Nemsky zwołali amerykański Strategiczny Dialog Energetyczny w Polsce. Skupili się na pogłębieniu współpracy amerykańsko-polskiej w zakresie cywilnej energetyki jądrowej, sekwestracji dwutlenku węgla, tworzenia miejsc pracy w czystej energii oraz transformacji energetycznej skoncentrowanej na ludziach i miejscach.
- Sekretarz Granholm odbyła również szereg spotkań dwustronnych ze swoimi europejskimi odpowiednikami, aby omówić, w jaki sposób Stany Zjednoczone mogą zaangażować te kraje w rozpowszechnianie czystej energii, m.in. Rumunia, Grecja, Serbia, Kosowo i Komisja Europejska. Odbyła też wspólne spotkanie „3+1” z krajami bałtyckimi: Łotwa, Litwa i Estonia, koncentrując się na dostępie do energii i bezpieczeństwie, energii odnawialnej oraz integracji z europejską siecią elektryczną.
- Polska Akademia Nauk przeprowadziła panel dyskusyjny z ministrem Granholmem i p.o. wiceminister ds. energetyki jądrowej dr Catherine Hoff, aby omówić znaczenie Różnorodność i kobiety w nauce, technologii, inżynierii i matematyce. Obejrzyj transmisję na żywo Tutaj.
- Sekretarz Granholm dołączyła do Europejskiego Regionalnego Centrum Medialnego Departamentu Stanu USA, aby omówić misję swojej podróży i odpowiedzieć na pytania dziennikarzy. Obejrzyj brief prasowy Tutaj.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
EDF zamierza zaprezentować Słowenii swoje reaktory jądrowe nowej generacji
Wodór z nieba EnergyTransition.org
Słowaccy kierowcy ciężarówek blokują przejście przez Ukrainę i przyłączają się do polskich protestów