Economy

Nowe rozmowy Wenezueli: Maduro wygrał, więc o czym mówimy?

Można by pomyśleć, że kiedy kraj doświadcza najgorszego załamania gospodarczego w czasach pokoju we współczesnej historii lub gdy rodzi się świat Drugi najwiekszy Kryzys uchodźczy, przez chwilę będziesz w wiadomościach.

Inaczej jest w przypadku Wenezueli, która pomimo wszystkich zmagań w ciągu ostatnich trzech lat zniknęła z czołówek światowych gazet.

Teraz nadszedł czas, aby spojrzeć na tę historię na nowo, ponieważ jeszcze w tym tygodniu rząd Nicolása Maduro Usiądź z opozycją, nadal nominalnie kierowany przez „tymczasowego prezydenta” Juana Guaido, by wynegocjować drogę naprzód po prawie czterech latach kryzysu politycznego i gospodarczego.


Punkty porządku obrad obejmują wynegocjowane uwolnienie więźniów politycznych, drogę do wolnych i uczciwych wyborów rządowych tej jesieni oraz sposoby współpracy w dostarczaniu pomocy humanitarnej cierpiącej ludności Wenezueli.

Po podobnych rozmowach upadł Niemal natychmiast w 2019 roku te nowe negocjacje – prowadzone przez Meksyk i pośredniczone przez Norwegię – będą prawdopodobnie ostatnią i najlepszą szansą na jakiekolwiek rozwiązanie negocjacyjne w historii.

Ale równowaga sił między obiema stronami jest przekrzywiona w jednym kierunku. mocno.

Zespół Maduro będzie wyglądał na szczęśliwy. Cztery lata temu setki tysięcy ludzi wyszły na ulice w proteście przeciwko represjom politycznym i nieefektywności gospodarczej jego rządu, miliony uciekły za granicę, a Stany Zjednoczone nałożyły duszące sankcje gospodarcze, a nawet Wskazówka Podczas inwazji kilkadziesiąt krajów uznało lidera opozycji Juana Guaido za prawowitego przywódcę kraju.

Oto jednak Maduro. Utrzymał swoich towarzyszy wojskowych po swojej stronie, wykorzystywał podziały wśród opozycji, by zyskać większą władzę w zeszłorocznych wyborach, i otrzymał wystarczającą pomoc od przyjaciół z zewnątrz, takich jak Kuba, Rosja, Iran i Chiny, by przetrwać burzę. Wraz z powrotem do władzy lewicowych przyjaciół w Peru, Argentynie, Boliwii, a w przyszłym roku być może nawet w Kolumbii, Maduro zajmuje teraz pozycję lidera. Większość zewnętrznych zwolenników Guaidó ma opuszczony dla niego.

READ  Funty i uncje powrócą do sklepów w ramach liberalizacji Brexitu

Maduro wciąż ma duży problem: Jej gospodarka wciąż jest w ruinie, a finansowe i sankcje nałożone na amerykański sektor naftowy z pewnością nie pomagają. Maduro chce złagodzić sankcje i chce mieć z tym coś innego, mówi ekspert Eurasia Group Wenezuela Risa Grace Targo: Uznanie. Występ de facto Wyobraźnia prezydentury Juana Guaido pomogłaby Maduro przyciągnąć więcej inwestycji i łatwiej uzyskać dostęp do zewnętrznych rezerw gotówkowych.

Stany Zjednoczone wraz z Unią Europejską i Kanadą mają wskazany To, że pewne stopniowe łagodzenie sankcji – takie jak umożliwienie ponownego wwozu niektórych paliw do kraju – może być brane pod uwagę, jeśli Maduro zrobi w ten weekend wiarygodne ustępstwa wobec opozycji. Zwolnił już kilka kluczy polityczni więźniowie Jako znak dobrej wiary.

W międzyczasie pojawia się sprzeciw, gdy głowa (głowy) pochyla się. Ich próba obalenia rządu Chavisty nie powiodła się. Otrzymali pewne wsparcie zagraniczne, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych i Europy, ale nie udało im się utrzymać presji na ulicach w kraju. bojkot wyborów parlamentarnych w zeszłym roku, jak gdyby krzywyTo też się odbiło: pozwoliłem Maduro to wziąć jeszcze Władza znajduje się w Zgromadzeniu Narodowym, pozostawiając świetną okazję do zbudowania trwałych lokalnych sieci kampanii.

Jednak w tym rachunku jest srebrna podszewka. Zmiana kursu może położyć podwaliny pod bardziej zrównoważoną i – jeśli długofalowo – prawdziwą siłę napędową. W środę opozycja ogłaszać W rzeczywistości wezmą udział w nadchodzących jesiennych wyborach gubernatorskich. I z punktu widzenia Maduro to może być w porządku, zwłaszcza jeśli podoba się to Amerykanom. Najgorsze jest to, że opozycja wygra kilka państw – ale nadal będzie kontrolować prezydenturę, ustawodawcę i sądy.

Pozostają długofalowe pytania: czy Maduro będzie skłonny pozwolić na wolne i uczciwe wybory na szczeblu krajowym — przekazać władzę ustawodawczą lub prezydenturę? Czy opozycja będzie dążyć do obalenia Maduro w referendum o wotum nieufności, które ma prawo ogłosić w przyszłym roku?

READ  Nigdy nie nazwałbym tego Narodowym Planem Odbudowy

About the author

Rosemary Robinson

„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.

Add Comment

Click here to post a comment