Minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszenko powiedział, że polski koncern naftowy Orlin ma realny plan wejścia na ukraiński rynek produktów naftowych.
„Odwiedzili [Ukraine] nowo. Niestety nie udało mi się ich spotkać. Ale od kolegów wiem, że wymyślili realny plan wejścia na rynek ukraiński. To świetnie!” – powiedziała Hałuszenko w ekskluzywnym wywiadzie dla ukraińskiej agencji Interfax.
Według niego koncern ma rozważyć możliwość zakupu sieci i wejścia do kilku sektorów, zwłaszcza rafineryjnego i petrochemicznego.
Jednocześnie minister zasugerował, że w tym procesie mogą pojawić się pewne problemy, związane w szczególności z niedoborem ropy naftowej produkowanej na Ukrainie.
„że oni [Orlen] Rozumiemy również, że ropa na Ukrainie nie jest przedmiotem produkcji. Musimy to gdzieś zdobyć… Co najwyżej ropę możemy kupić zamiast produktów naftowych, ale po co? A czy będą inwestycje na Ukrainie, jeśli ulokowana zostanie pobliska rafineria w Możejkach na Litwie, część Orlenu i wiele innych rafinerii? – powiedział minister.
W odniesieniu do polityki państwa na rynku produktów naftowych jako całości, jego zdaniem, jest konieczność zmiany geografii importu i przeprowadzenia substytucji importu.
Dziś mamy duży udział w imporcie – 80% i więcej: Rosja i Białoruś. To nie jest całkiem normalna historia. Dlatego bardzo ważne jest, aby przyjrzeć się partnerom z innych krajów i jak bardzo możemy zwiększyć rafinację”.
Jednocześnie powiedział, że aby zwiększyć przerób wewnętrzny, należy uniknąć kolejnego problemu – przejścia z monopolu zewnętrznego do monopolu wewnętrznego, który mógłby stać się rafinerią w Kremenczugu.
„Właściwie naszym kluczem jest Krzemieńczuk [Refinery]. Przy okazji reklamują możliwość co najmniej dwukrotnego zwiększenia mocy przerobowej. a to jest [the transition from one monopolist – Russia – to another] „Prawdopodobnie stanie się to również problemem” – powiedziała Hałuszenko.
Według niego, aby uniknąć monopolu ze strony kogokolwiek, konieczne jest promowanie zwiększonej konkurencji na rynku, a Ministerstwo jest gotowe na wszelkie kroki, które pomogą inwestorom jak najszybciej wejść na rynek ukraiński.
„Tam, gdzie nie mamy własnej produkcji, musimy starannie budować politykę bilansową i zapewnić dostawy z różnych kierunków. Musi być dywersyfikacja” – powiedział minister, wyrażając swoje przekonanie, dodając, że trwają kontakty z wieloma firmami naftowymi i naftowymi. przemysł gazowniczy.
Jednocześnie powiedział, że tworzenie minimalnych rezerw produktów naftowych pozwoli na zrównoważenie rynku w sytuacji kryzysowej.
Związane z
Produkty naftowe, Orlin, rynek ukraiński
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex