Economy

Polski Orlin ma plan wejścia na ukraiński rynek produktów naftowych

Minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszenko powiedział, że polski koncern naftowy Orlin ma realny plan wejścia na ukraiński rynek produktów naftowych.
“Odwiedzili [Ukraine] nowo. Niestety nie udało mi się ich spotkać. Ale od kolegów wiem, że wymyślili realny plan wejścia na rynek ukraiński. To świetnie!” – powiedziała Hałuszenko w ekskluzywnym wywiadzie dla ukraińskiej agencji Interfax.
Według niego koncern ma rozważyć możliwość zakupu sieci i wejścia do kilku sektorów, zwłaszcza rafineryjnego i petrochemicznego.
Jednocześnie minister zasugerował, że w tym procesie mogą pojawić się pewne problemy, związane w szczególności z niedoborem ropy naftowej produkowanej na Ukrainie.
“że oni [Orlen] Rozumiemy również, że ropa na Ukrainie nie jest przedmiotem produkcji. Musimy to gdzieś zdobyć… Co najwyżej ropę możemy kupić zamiast produktów naftowych, ale po co? A czy będą inwestycje na Ukrainie, jeśli ulokowana zostanie pobliska rafineria w Możejkach na Litwie, część Orlenu i wiele innych rafinerii? – powiedział minister.
W odniesieniu do polityki państwa na rynku produktów naftowych jako całości, jego zdaniem, jest konieczność zmiany geografii importu i przeprowadzenia substytucji importu.
Dziś mamy duży udział w imporcie – 80% i więcej: Rosja i Białoruś. To nie jest całkiem normalna historia. Dlatego bardzo ważne jest, aby przyjrzeć się partnerom z innych krajów i jak bardzo możemy zwiększyć rafinację”.
Jednocześnie powiedział, że aby zwiększyć przerób wewnętrzny, należy uniknąć kolejnego problemu – przejścia z monopolu zewnętrznego do monopolu wewnętrznego, który mógłby stać się rafinerią w Kremenczugu.
„Właściwie naszym kluczem jest Krzemieńczuk [Refinery]. Przy okazji reklamują możliwość co najmniej dwukrotnego zwiększenia mocy przerobowej. a to jest [the transition from one monopolist – Russia – to another] „Prawdopodobnie stanie się to również problemem” – powiedziała Hałuszenko.
Według niego, aby uniknąć monopolu ze strony kogokolwiek, konieczne jest promowanie zwiększonej konkurencji na rynku, a Ministerstwo jest gotowe na wszelkie kroki, które pomogą inwestorom jak najszybciej wejść na rynek ukraiński.
“Tam, gdzie nie mamy własnej produkcji, musimy starannie budować politykę bilansową i zapewnić dostawy z różnych kierunków. Musi być dywersyfikacja” – powiedział minister, wyrażając swoje przekonanie, dodając, że trwają kontakty z wieloma firmami naftowymi i naftowymi. przemysł gazowniczy.
Jednocześnie powiedział, że tworzenie minimalnych rezerw produktów naftowych pozwoli na zrównoważenie rynku w sytuacji kryzysowej.

READ  Deutsche Telekom podnosi prognozę rocznego wzrostu zysków do 3% -5% do 2024 roku

Produkty naftowe, Orlin, rynek ukraiński

About the author

Rosemary Robinson

„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.

Add Comment

Click here to post a comment