Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nienasycony Robert Lewandowski ma teraz statystyki rywali Messiego i Ronaldo | Robert Lewandowski

tenZawsze wierzyłem, że pokonanie Lionela Messiego i Cristiano Ronaldo na szczycie indywidualnych osiągnięć wymaga innego podejścia i innych kryteriów przyznawania nagród. Nikt nie może dorównać ich dziwacznym liczbom, a New Age rozpozna coś innego – na przykład sztukę Luki Modric lub rodzaj defensywnego mistrzostwa, które wytworzył okres rozkwitu Virgila van Dijka.

Najbardziej godnym uwagi aspektem awansu Roberta Lewandowskiego na szczyt globalnej gry jest zatem to, że zrobił to, wprowadzając twarde, zimne postacie, które są porównywalne z dwoma największymi z ostatniej dekady. Jeśli panuje poczucie, że indywidualne trofea sportu muszą być usprawiedliwione zwycięstwami drużynowymi – a zdobycie Klubowego Pucharu Świata w lutym oznaczało, że Bayern stał się dopiero drugim klubem, po Barcelonie Pepa Guardioli, który zdobył szóstkę – to Lewandowski stale rośnie według jego standardów w wieku 33 lat Przedstaw indywidualny przypadek, który jest zbyt przekonujący, by go przyznać.

Na poziomie czysto indywidualnym zwycięstwo nad rekordem Gerda Mullera w liczbie goli zdobytych przez jednego zawodnika w sezonie Bundesligi było najwyższym punktem. Na początku stycznia dowiedzieliśmy się, że tak się dzieje, kiedy pobił rekord Mullera na Hinrunde pod względem bramek strzelonych w pierwszej połowie sezonu Bundesligi – Lewandowski strzelił 21 goli, w porównaniu do 20 Mullera z lat 1968-69. Szybko do przodu do maja, a jego ostatni gol w sezonie, prawie ostatni rzut w Bundeslidze, przeciwko Augsburgowi, sprawił, że osiągnął 40 punkt Mullera w latach 1971-1972 z numerem 41 na czas. To było powszechnie obchodzone i był to wspaniały moment, który pokazał, jak bardzo wpłynął na otwarcie skromnego człowieka.

Pod rządami Messiego i Ronaldo staliśmy się prawie sparaliżowani statystyczną doskonałością. Lewandowski wszedł jednak w ten sam obszar, co te dwa światy, gdzie potrzebne są nowe punkty orientacyjne, by znaleźć sposób na opisanie jego blasku, bo zabrakło nam superlatyw. W 2021 roku dużo się działo – najwięcej bramek z rzędu w Bundeslidze, bramek w większości kolejnych meczów, bramek w dziewięciu kolejnych meczach Ligi Mistrzów w wielu sezonach, z Klausem Fischerem wyprzedzającym na drugie miejsce w historii Bundesligi. Lista i trzecie miejsce w tabeli strzelców w Europejskiej Lidze Mistrzów, Raul, z przerwami między nimi.

Robert Lewandowski znalazł się na szczycie listy najlepszych strzelców Bundesligi i pobił rekord Gerda Mullera z 41 golami. Zdjęcie: Kai Pfaffenbach/Reuters

Ale sezonowy rekord Mullera był naprawdę ważny. Częściowo dlatego, że był Mullerem, oczywiście, i dlatego, że Lewandowski zawsze okazywał szacunek wielkiemu człowiekowi, odsłaniając koszulkę ze zdjęciem Mullera po wyrównaniu rekordu we Freiburgu i spędzając czas z żoną Mullera, O’Sheą, aby pozwolić znała jego podziw dla męża przed jego śmiercią w sierpniu.

Wynikało to również po części ze skali dokonań Muellera na przestrzeni prawie 50 lat. Jeśli w dzisiejszych czasach jesteśmy niewrażliwi na duże liczby na poziomie elity, to nigdy nie rozszerzy się to na rekord sezonu der Bomber i jego pozycję w Niemczech. Większość niemieckich kibiców i dziennikarzy po prostu wierzyła, że ​​nigdy nie będzie gorsza. Osiągnięcia Lewandowskiego w tym zakresie są naprawdę uznawane za naprawdę niezwykłe w kraju, który jest jego domem przez ponad dekadę.

Nie 1 wybiera

Nie wszystko było tak łatwe w nawigacji. Kontuzja kolana, której doznał w marcowym zwycięstwie Polski nad Andorą (oczywiście strzelił dwa gole przed skróceniem nocy), prawdopodobnie zrujnowała jego strzał na Złotą Piłkę, eliminując go z obu nóg w ćwierćfinale Ligi Mistrzów. Paris Saint-Germain zrobił różnicę, ponieważ Bayern był kontuzjowany, ale wyróżniał się w wielu konfrontacjach i został wyeliminowany golami na wyjeździe. Kontuzje są częścią każdego turnieju, ale żarłoczne przywództwo Lewandowskiego oznaczało, że zeszłoroczna historia Ligi Mistrzów nie byłaby kompletna bez jego zgłoszonej nieobecności, podczas gdy jego sprawność fizyczna wzmocniłaby błyskotliwość Hansiego Flicka jako lidera.

Obecna siła Lewandowskiego, który obecnie znajduje się na podium w rankingu wszechczasów zawodów za wspaniałym duetem, poprawia się, a nie tylko utrzymuje, oraz jego łączna liczba (82) wskazuje, że jest bardziej niż prawdopodobne, że zostanie trzecim graczem, który przejdzie. 100 goli w Lidze Mistrzów, które, jak można by sobie wyobrazić, miałyby szansę trenować w pewnym momencie w przyszłym sezonie, gdyby trochę się to zmieniło. Nawet rekord Mullera w Bundeslidze wynoszący 365 – który jest przypuszczalnie nie do pokonania – nie jest obecnie wykluczony (wynosi 296), jeśli zdecyduje się zakończyć karierę w Monachium.

The Fiver: Zarejestruj się i otrzymuj nasz codzienny e-mail o piłce nożnej.

Ogólna gra Lewandowskiego pozostaje fenomenalna; Lubi fizyczną walkę z obrońcami przeciwnika tak samo jak kiedyś – i obecnie jest lepiej wyposażony, ma dużo więcej mięśni niż wtedy, gdy przybył do Dortmundu w 2010 roku. Grudzień rozpoczął w wielkim stylu, sprawiając, że były klub cierpi w Der Classicer (po tym ostatnim zwycięstwie po powrocie do Westfalen strzelił 22 z 15 bramek przeciwko byłym pracodawcom w samej Bundeslidze – i świętował ich wszystkich), otrzymaliśmy przypomnienie, że nie ma poważniejszego Lewandowskiego do rywalizacji. Po roku, w którym ujawnił, że jest bardziej podobny do Messiego czy Ronaldo, niż myśleliśmy, może być podekscytowany osiągnięciem jeszcze większych wyżyn w 2022 roku po odrzuceniu Złotej Piłki tej zimy.

READ  Otto Wallen chce rewanżować Tysonowi Fury'emu, menedżerowi ds. roszczeń