Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niemieckie baterie rakietowe Patriot pozostaną w Polsce do końca roku

Niemieckie baterie rakietowe Patriot pozostaną w Polsce do końca roku

Niemcy przychyliły się do prośby polskiego rządu o utrzymanie baterii Patriot w Polsce do końca roku, a Warszawa przygotowuje własne systemy Patriot zamówione w Stanach Zjednoczonych.

Po tym, jak ukraiński pocisk obrony powietrznej przypadkowo wylądował w Polsce w zeszłym roku, zabijając dwie osoby, Berlin zaproponował zmianę niektórych swoich patriotycznych systemów. Formacje przybyły w styczniu wraz z 300 żołnierzami niemieckimi i początkowo miały pozostać do końca czerwca.

Okres ten został przedłużony, a Warszawa zażądała w lipcu, aby baterie pozostały na miejscu „przynajmniej do końca tego roku”. We wtorek w tym tygodniu niemiecki rząd potwierdził zamiar utrzymania Patriotów w Polsce do końca 2023 roku.

W rozmowie z Polskim Radiem minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak potwierdził, że „skorzystamy z propozycji Niemiec, aby przedłużyć go do końca roku”.

– Do tego czasu będziemy gotowi zastąpić ich polskimi patriotami – dodał. Polska po raz pierwszy zamówiła systemy Patriot z USA w 2018 roku, a pierwsze egzemplarze zostały dostarczone w zeszłym roku. Oczekuje się, że będą działać do 2024 r., poinformował serwis informacyjny WNP.

W czerwcu tego roku Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż do Polski za 15 miliardów dolarów oraz sześć baterii Patriot, w tym 48 wyrzutni systemowych i ponad 600 pocisków.

Polska przekonywała, że ​​Patrioci są potrzebni na jej terytorium do zabezpieczenia dostaw sprzętu na Ukrainę. Przekazanie przez Rosję broni nuklearnej na Białoruś i przybycie tam sił Wagnera zwiększyło obawy.

READ  Bristol Press - Little Poland Festival powraca do New Britain po dwóch latach przerwy

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, finansowaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Źródło głównego obrazu: Poniedziałek (poniżej CC BY-NC-ND 3.0 PL)