Niemcy przychyliły się do prośby polskiego rządu o utrzymanie baterii Patriot w Polsce do końca roku, a Warszawa przygotowuje własne systemy Patriot zamówione w Stanach Zjednoczonych.
Po tym, jak ukraiński pocisk obrony powietrznej przypadkowo wylądował w Polsce w zeszłym roku, zabijając dwie osoby, Berlin zaproponował zmianę niektórych swoich patriotycznych systemów. Formacje przybyły w styczniu wraz z 300 żołnierzami niemieckimi i początkowo miały pozostać do końca czerwca.
Okres ten został przedłużony, a Warszawa zażądała w lipcu, aby baterie pozostały na miejscu „przynajmniej do końca tego roku”. We wtorek w tym tygodniu niemiecki rząd potwierdził zamiar utrzymania Patriotów w Polsce do końca 2023 roku.
Polska zażądała, aby niemieckie systemy rakietowe Patriot, stacjonujące na jej granicy, pozostały „przynajmniej do końca tego roku”.
Oba kraje dążą do sfinalizowania porozumienia w sprawie utworzenia w Polsce centrum napraw czołgów Leopard.https://t.co/dMwvEPNZ9L
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 4 lipca 2023 r
W rozmowie z Polskim Radiem minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak potwierdził, że „skorzystamy z propozycji Niemiec, aby przedłużyć go do końca roku”.
– Do tego czasu będziemy gotowi zastąpić ich polskimi patriotami – dodał. Polska po raz pierwszy zamówiła systemy Patriot z USA w 2018 roku, a pierwsze egzemplarze zostały dostarczone w zeszłym roku. Oczekuje się, że będą działać do 2024 r., poinformował serwis informacyjny WNP.
W czerwcu tego roku Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż do Polski za 15 miliardów dolarów oraz sześć baterii Patriot, w tym 48 wyrzutni systemowych i ponad 600 pocisków.
Rząd USA zatwierdził sprzedaż do Polski systemów rakietowych Patriot o wartości 15 miliardów dolarów https://t.co/m7hkMtWLR9
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 28 czerwca 2023 r
Polska przekonywała, że Patrioci są potrzebni na jej terytorium do zabezpieczenia dostaw sprzętu na Ukrainę. Przekazanie przez Rosję broni nuklearnej na Białoruś i przybycie tam sił Wagnera zwiększyło obawy.
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, finansowaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Źródło głównego obrazu: Poniedziałek (poniżej CC BY-NC-ND 3.0 PL)
Alicja Ptak jest starszą redaktorką i dziennikarką multimedialną w Notes from Poland. Wcześniej pracował w Reuters.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
Grupa Lulu utworzy w Polsce centrum zasobów dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej
Oceny zawodników Aston Villi vs Legia Warszawa po szokującej porażce w Polsce
Przed emisją przełomowego filmu polski rząd wyemitował reklamę broniącą swojej polityki imigracyjnej