Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niemcy zaostrzają kontrole na granicach z Polską i Czechami

Niemcy zaostrzają kontrole na granicach z Polską i Czechami

Posunięcie Berlina ma na celu walkę z nielegalną imigracją w obliczu gwałtownego wzrostu liczby wniosków o azyl.

reklama

Niemcy ogłosiły w środę, że wzmocnią patrole policyjne na „szlakach przemytniczych” na swoich granicach z Polską i Czechami, aby zapobiec przedostawaniu się większej liczby migrantów do kraju.

Minister spraw wewnętrznych Nancy Viser powiedziała, że ​​nowe środki zaczną obowiązywać natychmiast.

Oświadczenie to nadeszło dzień po tym, jak ponad 100 obywateli Syrii odnaleziono w mieszkaniach przeszukiwanych podczas nalotów niemieckiej policji powiązanych z siatką przemytniczą.

Weisser nie podał żadnych szczegółów na temat liczby funkcjonariuszy straży granicznej, którzy zostaną oddelegowani, ale podkreślił, że na granicy nie zostaną utworzone stałe punkty kontrolne, tak jak to robią Niemcy na granicy z Austrią od 2015 roku.

Aby wprowadzić takie kontrole, Niemcy muszą powiadomić Komisję Europejską.

W środę niemiecki minister finansów Christian Lindner napisał na X (wcześniej Twitterze), że jego ministerstwo poprze zwiększenie kontroli granicznych poprzez zwiększenie liczby celników.

„Należy zaostrzyć kontrole graniczne, aby powstrzymać przemyt i nielegalną imigrację” – napisał.

„Aby zapewnić szybkie powodzenie tej misji, zdecydowałem, że służby celne wesprą tę pilną misję przy pomocy 500 żołnierzy”.

Minister spraw wewnętrznych Weiser powiedział, że nowe kontrole będą prowadzone w ścisłej współpracy z Polską i Czechami. Będą one uzupełnieniem mobilnych patroli policji, które sprawdzały już samochody przekraczające granicę lub osoby próbujące pieszo wjechać do Niemiec.

„Musimy powstrzymać okrutne działania przemytników, którzy narażają życie ludzkie, aby zmaksymalizować swoje zyski” – powiedział Fizer.

Wielu migrantów z takich krajów jak Syria, Afganistan i innych krajów próbuje dotrzeć do Niemiec, aby ubiegać się o azyl.

Miasta i społeczności w największym kraju Europy podniosły alarm w związku z rosnącą liczbą przyjazdów, twierdząc, że nie mają miejsca, aby ich pomieścić i zapewnić miejsca w szkołach.

READ  Aktualizacja Travisa Kinga: Stany Zjednoczone badają, czy Korea Północna dowiedziała się o zdezerterowanym żołnierzu, ponieważ wojsko obawia się o jego bezpieczeństwo

W okresie od stycznia do sierpnia br. o azyl w Niemczech ubiegało się ponad 220 tys. osób.

W 2022 r. o azyl ubiegało się około 240 000 osób. Liczby te nadal znacznie odbiegają od okresu 2015–2016, kiedy o azyl w Niemczech ubiegało się ponad milion migrantów.

Jednak oprócz migrantów Niemcy przyjęły także ponad milion Ukraińców, którzy uciekli przed brutalną wojną Rosji ze swoim krajem.

Visser powiedział, że około 25% wszystkich migrantów przybywających do Niemiec przybywa z pomocą przemytników niebezpiecznymi szlakami przez Morze Śródziemne i przez lasy wzdłuż szlaku bałkańskiego.

Za dotarcie do Niemiec płacą zwykle tysiące dolarów.

Niektórzy eksperci twierdzą, że przemytnicy istnieją tylko dlatego, że nie ma bezpiecznych i legalnych sposobów ubiegania się przez niektórych ludzi o azyl lub przedostania się do Unii Europejskiej.

reklama

Nawet uzyskanie wizy uprawniającej do odwiedzenia bloku może być procesem problematycznym, wiążącym się ze znacznymi kosztami, dużymi opóźnieniami i wysokim prawdopodobieństwem odmowy.

Jeśli migranci zostaną zatrzymani na granicy przez policję z powodu braku ważnych dokumentów wjazdowych, nadal będą mogli wjechać do Niemiec, jeśli złożą wniosek o azyl.

„Chcemy zapobiegać wymykającym się przepływom przemytników poprzez elastyczne i mobilne inspekcje w różnych lokalizacjach” – powiedział Weiser.

„Jednocześnie dbamy o to, aby kontrole miały jak najmniejszy wpływ na ludzi, pasażerów i handel w życiu codziennym”.

Weiser zauważył również, że „w celu znacznego ograniczenia nielegalnej migracji kluczowym krokiem pozostaje utworzenie wspólnego europejskiego systemu azylowego”.

reklama

Oznacza to nałożenie ścisłych kontroli na zewnętrznych granicach UE, aby migranci nie mogli dotrzeć do takich krajów jak Niemcy, położonych w środku bloku.