Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Justin Trudeau przeprasza za uhonorowanie w parlamencie weterana nazizmu

Justin Trudeau przeprasza za uhonorowanie w parlamencie weterana nazizmu

Skomentuj zdjęcie,

Premier Justin Trudeau dwa dni temu na Parliament Hill w Ottawie

Premier Justin Trudeau przeprosił w imieniu Kanady po zaproszeniu do parlamentu weterana wojny nazistowskiej podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i złożeniu mu pochwał.

„To błąd, który głęboko zawstydził Parlament i Kanadę” – powiedział w środę Trudeau.

Marszałek parlamentu Anthony Rutte, który był odpowiedzialny za zaproszenie Jaroslava Hunki (98 l.), złożył we wtorek rezygnację ze stanowiska.

Premier przeprosił także Zełenskiego.

„Wszyscy, którzy byliśmy w tej Izbie w piątek, głęboko żałujemy, że wstaliśmy i oklaskiwaliśmy, mimo że zrobiliśmy to nieświadomi kontekstu” – powiedział Trudeau. „To było straszliwe naruszenie pamięci milionów ludzi, którzy zginęli w Holokauście”.

Powiedział, że uhonorowanie byłego nazistowskiego żołnierza było „niezwykle bolesne” dla narodu żydowskiego i milionów osób, które stały się celem nazistowskiego ludobójstwa.

Honka, który walczył w nazistowskiej jednostce podczas II wojny światowej, podczas wizyty prezydenta Zełenskiego nagrodzony został owacjami na stojąco, a także okrzyknięty „bohaterem” Ukrainy i Kanady.

Służył w 14. Dywizji Grenadierów Waffen-SS, ochotniczej jednostce składającej się głównie z etnicznych Ukraińców pod dowództwem nazistów.

Członkowie dywizji oskarżeni są o zabijanie polskiej i żydowskiej ludności cywilnej, choć jednostka nie została uznana przez sąd za winną zbrodni wojennych.

Trudeau powiedział w środę reporterom, że Izba Gmin pochwaliła tych, „którzy nie byli świadomi kontekstu”.

Incydent wywołał ogólnoświatowe potępienie.

Trudeau przeprosił także bezpośrednio Zełenskiego, mówiąc: „Kanadzie jest głęboko przykro”.

Ukraiński przywódca był wśród sfotografowanych, którzy oklaskiwali pana Honkę, co jest zdjęciem wykorzystywanym przez rosyjską propagandę.

Pan Rutte oświadczył, że nie jest świadomy powiązań pana Honki z nazistami i popełnił błąd, zapraszając go.

„Za zaproszenie i uznanie tego człowieka odpowiadał wyłącznie marszałek Izby Reprezentantów, w pełni przyjął na siebie tę odpowiedzialność i złożył rezygnację ze stanowiska” – powiedział Trudeau.

Jednak ani wypowiedzi premiera, ani dymisja marszałka parlamentu nie złagodziły krytyki ze strony lidera kanadyjskiej opozycji Pierre’a Poilievre’a z Partii Konserwatywnej.

„Jeśli chodzi o Justina Trudeau, zawsze można winić kogoś innego. Ale taka jest prawda: odpowiedzialność i władza idą w parze” – powiedział.

Dodał: „Jeśli chce władzy, musi wziąć na siebie odpowiedzialność, przyjść dziś do Izby Gmin i przeprosić”.

Poilievre określił ten incydent jako „największe dyplomatyczne zakłopotanie” w historii Kanady.

Kanadyjskie organizacje żydowskie z radością przyjęły decyzję Roty o ustąpieniu, ale Stowarzyszenie Przyjaciół Centrum Studiów nad Holokaustem Szymona Wiesenthala stwierdziło, że „pozostają pytania dotyczące tego, jak doszło do tej katastrofy”.

Minister edukacji Przemysław Czarnik powiedział w tym tygodniu, że „podjął kroki” w kierunku ekstradycji Honki.

Wyjaśnienie wideo,

Obejrzyj: Moment, w którym kanadyjscy prawodawcy świętują ukraiński nazizm

READ  Śmierć Rosalynn Carter: Biden nakazuje wywieszenie flag do połowy masztu