Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niemcy przygotowują się do zmiany kontroli nad rafinerią Rosniefti

Niemcy przygotowują się do zmiany kontroli nad rafinerią Rosniefti

Niemiecki minister gospodarki i zmian klimatycznych Robert Habeck gestykuluje podczas konferencji prasowej na temat środków mających na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i zależności Niemiec od rosyjskiego importu energii w czasie wojny Rosji z Ukrainą, w Berlinie, 6 kwietnia 2022 r. REUTERS / Christian Mange / File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

BERLIN (Reuters) – niemiecki minister gospodarki Robert Habeck powiedział, że Niemcy przygotowują się do zmiany kontroli nad rafinerią BCKV Schwedt zarządzaną przez rosyjską państwową Rosneft, która odpowiada za cały pozostały import ropy do Niemiec. Środa.

Niemcy opracowały plany uniezależnienia się od rosyjskiej ropy, co umożliwiłoby zarządzanie embargiem naftowym Unii Europejskiej dla największej gospodarki Europy.

Zmniejszyła udział ropy naftowej wydobywanej z Rosji do 12% z 35%, pozostawiając PCK jedynego konsumenta rosyjskiej ropy w kraju.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Habek powiedział w nagraniu zamieszczonym na Twitterze przez Ministerstwo Gospodarki.

PCK zaopatruje części NRD, w tym stolicę Niemiec Berlin, a także zachodnią Polskę.

W nagraniu opublikowanym w środę Habeck powiedział, że jest bliski osiągnięcia porozumienia z Polską po rozmowach, które odbył tam we wtorek. „Zrobiliśmy duże postępy. Teraz chodzi o szczegóły techniczne” – powiedział.

Zgodnie z planami Habecka, część dostaw PCK miałaby być wysyłana przez niemiecki bałtycki port Rostock, a Habeck powiedział, że solidarność z Polski jest konieczna, aby zapewnić resztę.

„Polacy mówią całkiem słusznie, że nie chcemy sprowadzać polskiej ropy do Niemiec, aby utrzymać Schwedt przy życiu” – powiedział Habeck w filmie.

„Ale mówimy o sprawie, w której Niemcy wspierają Polskę, a Polska wspiera Niemcy w przypadku, gdyby Rosnieft nie był już operatorem rafinerii” – powiedział nie wchodząc w szczegóły.

READ  Globalny rynek paznokci paznokci 2021 Zakres, wyzwania, trendy, segmentacja przedsiębiorstw i branż do 2026 r. - SoccerNurds

Jedną z opcji może być wywłaszczenie.

Rząd Niemiec zatwierdził w tym tygodniu poprawkę legislacyjną, która ułatwiłaby Niemcom przejęcie kontroli nad aktywami i firmami krytycznymi dla dostaw energii, co było odpowiedzią na rosnące ryzyko niepokojów. Czytaj więcej

Zapytany na konferencji prasowej w środę, czy Niemcy mogą rozważyć konfiskatę rafinerii w Schweidt, Habeck powiedział: „Jesteśmy w sytuacji, do której niemiecki rząd musi się dostosować i przygotować na wszystkie scenariusze”. Czytaj więcej

Habeck powiedział, że Niemcy mogą poradzić sobie z embargiem UE na ropę po rozwiązaniu PCK.

„Jeżeli będziemy mieli okres przejściowy na uregulowanie, które statki mogą przewozić ropę do Rostocku, a które wykorzystują tamtejszy port do zaopatrywania Schwedt, będziemy w stanie zarządzać embargiem na ropę” – powiedział.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(raportuje Maria Sheehan). Edytowanie przez Jasona Neely’ego i Sandrę Mahler

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.