Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Netanjahu gani izraelskiego ministra za jego komentarz na temat „opcji nuklearnej” w Gazie  Wojna Izrael-Hamas

Netanjahu gani izraelskiego ministra za jego komentarz na temat „opcji nuklearnej” w Gazie Wojna Izrael-Hamas

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ukarał młodszego członka swojego gabinetu, który wydawał się wyrażać otwartość na pomysł przeprowadzenia przez Izrael ataku nuklearnego na Gazę.

Biuro Netanjahu poinformowało w oświadczeniu, że wspomniany minister – minister dziedzictwa Amihai Eliyahu ze skrajnie prawicowej partii w rządzie koalicyjnym – został zawieszony w posiedzeniach gabinetu „do odwołania”.

Zapytany w wywiadzie radiowym o hipotetyczną opcję nuklearną Eliyahu odpowiedział: „To jeden ze sposobów”. Jego wypowiedzi trafiły na pierwsze strony gazet w mediach arabskich i zgorszyły głównych izraelskich nadawców.

Według danych opublikowanych przez kierowane przez Hamas Ministerstwo Zdrowia w Gazie, w wojnie zginęło 9500 Palestyńczyków, co wzbudziło rosnące międzynarodowe zaniepokojenie izraelską taktyką.

Ani Eliyahu, ani przywódca jego partii nie są obecni na prostym forum ministerialnym – w rządzie wojennym – które zarządza wojną w Gazie. Nie będą też posiadać wewnętrznej wiedzy o potencjałach nuklearnych Izraela – do czego Izrael nie przyznaje się publicznie – ani możliwości ich uruchomienia.

Biuro Netanjahu stwierdziło: „Oświadczenia Eliyahu nie mają podstaw w rzeczywistości”. Izrael i IDF działają zgodnie z najwyższymi standardami prawa międzynarodowego, aby uniknąć krzywdzenia niewinnych ludzi. Będziemy to kontynuować, aż do osiągnięcia zwycięstwa.”

Eliyahu napisał w poście na blogu w mediach społecznościowych: „Dla każdej rozsądnej osoby jest jasne, że oświadczenie nuklearne miało charakter metaforyczny”.

Dodał: „Z pewnością istnieje potrzeba zdecydowanej i nieproporcjonalnej reakcji na terroryzm, która wyjaśni nazistom i ich zwolennikom, że terroryzm nie jest wart zachodu”.

Rzecznik Hamasu, ruchu islamistycznego nawołującego do zniszczenia Izraela, powiedział, że Eliyahu reprezentuje „bezprecedensowy przestępczy izraelski terroryzm, który stwarza zagrożenie dla całego regionu i świata”.

W wywiadzie radiowym Eliyahu Kol Barama wskazano, że zniszczenie Gazy zagroziłoby 240 zakładnikom – w tym obcokrajowcom, a także Izraelczykom – przetrzymywanych od czasu, gdy Hamas wywołał wojnę transgranicznym atakiem 7 października, w którym zginęło 1400 osób.

READ  Włoska Giorgia Meloni zaprzecza, jakoby była mizoginistyczna, gdy kwestionowano jej referencje | Gruzja Meloni

Minister odpowiedział, mówiąc: „Na wojnie płaci się cenę” i dodał, że modlił się o powrót zakładników.

Benny Gantz, były generał centrowy, który dołączył do opozycyjnego konserwatysty Netanjahu w minimalistycznym rządzie wojennym, powiedział, że komentarze Eliyahu były szkodliwe i „co gorsza, zwiększyły ból rodzin zakładników w domu”.

Forum Rodzin Zakładników i Osób Zaginionych, które reprezentuje ich rodziny, wydało oświadczenie potępiające wypowiedzi Eliyahu.

W raporcie stwierdzono: „Forum potwierdza, że ​​najwyższym priorytetem działań Izraela w Gazie musi być uwolnienie zakładników przetrzymywanych przez Hamas, w tym kobiet, dzieci, niemowląt i osób starszych”.

Dodał: „Takie lekkomyślne i okrutne oświadczenie, które nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska Państwa Izrael ani rodzin zakładników, nie powinno nigdy zostać wydane”.