Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nepal wzywa wspinaczy z Everest do zwrotu zużytych butli z tlenem w czasie kryzysu związanego z COVID | Nepal

Nepalowi brakuje butli z tlenem, więc poprosił wspinaczy z Everestu, aby zwrócili swoje odkurzacze zamiast porzucać je na górskich zboczach, powiedział w poniedziałek przedstawiciel Nepalu. Druga fala koronawirusa.

Stan wydał pozwolenia na wspinaczkę dla ponad 700 wspinaczy na 16 szczytów Himalajów – 408 na Mount Everest – na sezon wspinaczkowy od kwietnia do maja, starając się ożywić przemysł alpinistyczny i turystyczny.

Plik Nepal Związek Alpinizmu zwrócił się do wspinaczy o pomoc Nepal Radzenie sobie z nagłym wzrostem liczby przypadków Covid-19, który doprowadził kruchy system opieki zdrowotnej w kraju do punktu krytycznego, tak jak to miało miejsce w sąsiednich Indiach, gdzie zgony osiągnęły w poniedziałek bliski poziom rekordowy.

Cole Bahadur Gurung, starszy urzędnik NMA, powiedział, że alpiniści Szerpowie i ich przewodnicy mieli w tym sezonie co najmniej 3500 butli tlenu. Butelki te są często zakopywane w lawinach lub pozostawiane na górskich zboczach pod koniec wędrówki.

„Apelujemy do wspinaczy i Szerpów, aby zwracali swoje puste butelki, kiedy tylko jest to możliwe, ponieważ można je uzupełnić i wykorzystać do leczenia pacjentów z koronawirusem, którzy są w pilnej potrzebie” – powiedział Gurung.

W niedzielę Nepal odnotował codzienny wzrost o 8777 infekcji, 30 razy więcej niż 9 kwietnia. Według danych rządowych całkowita liczba przypadków wyniosła 394 667 zgonów i 3720 zgonów.

Wiele prywatnych i społecznych szpitali w Katmandu stwierdziło, że nie mogą przyjąć większej liczby pacjentów z powodu braku tlenu. Brakowało zarówno gazu, jak i kanistrów.

Potrzebujemy natychmiast około 25 000 butli z tlenem, aby uratować ludzi przed śmiercią. „To jest nasza pilna potrzeba” – powiedział Samir Kumar Adhikari, urzędnik ministerstwa zdrowia.

„Potrzebujemy również instalacji tlenowych, kompresorów i łóżek do intensywnej terapii” – powiedział Adhikari. Inny urzędnik powiedział, że Nepal zwrócił się do Chin o wysłanie 20 000 butli, z których część zostanie przetransportowana drogą lotniczą, aby zaspokoić pilne potrzeby.

READ  Angela Merkel szaleje w Portugalii po tym, jak decyzja o turystyce w Wielkiej Brytanii przynosi odwrotny skutek | świat | Aktualności

Minister zdrowia i ludności Haridaysh Tripathi powiedział, że Chiny zobowiązały się do dostarczenia butli z tlenem, respiratorów i innych środków medycznych.

Według ActionAid Nepal Nepal ma tylko 1600 łóżek do intensywnej terapii i mniej niż 600 respiratorów dla swojej 30-milionowej populacji, przy zaledwie 0,7 lekarza na 100 000 osób.

Prakash Thapa, lekarz ze szpitala Bhairi w Nepalgunj, w południowo-zachodnim Nepalu na granicy z Indiami, powiedział, że pacjenci spali na podłodze i korytarzach.

Powiedział: „Jak dotąd w jakiś sposób mamy do czynienia, ale przyjęcie większej liczby pacjentów będzie trudne *. (Przygotowane przez Gopal Sharma; redakcja: Sanjeev Miglani i Nick McVeigh)