Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowiec powiedział, że dziwne głębinowe stworzenie pełne zębów jest „całkowicie wyjątkowe”

Pozwól, że Cię przedstawię Ophigora, dziwne zwierzę głębinowe znalezione w 2011 roku przez naukowców z Francuskie Muzeum Historii Naturalnej, podczas wleczenia na szczyt odosobnionej podwodnej góry zwanej Bank Durand, 500 metrów pod falami i 200 kilometrów na wschód od Nowej Kaledonii na południowo-zachodnim Pacyfiku.

Ophigora jest trochę krucha gwiazda, które są dalekimi kuzynami rozgwiazd, z wężowymi ramionami promieniującymi z ich ciał, które żyją na dnie morza na całym świecie.

Będąc ekspertem od fauny głębinowej, od razu zdałem sobie sprawę, że to zwierzę było wyjątkowe, kiedy po raz pierwszy zobaczyłem je w 2015 roku. Osiem ramion, każde o długości 10 centymetrów i uzbrojone w rzędy haków i kolców. I zęby! Badanie mikroskopowe ujawniło poszarpane rzędy ostrych zębów wyściełających każdą szczękę, które, jak sądzę, służą do wabienia i rozrywania ofiary.

(J. Black/University of Melbourne, pod warunkiem autora)

powyżej: Grube zęby wystają ze wszystkich ośmiu szczęk, gotowe do przekłucia i rozerwania ofiary. Kolor na tym tomografii komputerowej odzwierciedla gęstość szkieletu.

Jak moi koledzy i ja teraz zgłaszam w Postępowanie Towarzystwa Królewskiego BA Ophigora W rzeczywistości reprezentuje całkowicie unikalny i wcześniej nieopisany typ zwierzęcia. Jest wyjątkowy – ostatni znany gatunek starożytnej rasy, taki jak kolakant albo tuatara.

Porównaliśmy DNA wielu różnych gatunków morskich i doszliśmy do wniosku, że Ophigora Oddzieleni od swoich najbliższych krewnych kruchych gwiazd o około 180 milionów lat ewolucji. Oznacza to, że ich ostatni wspólny przodek żył w okresie triasu lub wczesnej jury, kiedy dinozaury Po prostu szła.

od tego czasu OphigoraJego przodkowie nadal ewoluowali, ostatecznie prowadząc do obecnej sytuacji, w której jest jedynym znanym ocalałym z ewolucyjnej linii sięgającej 180 milionów lat wstecz.

Struktura 3d Ophiojura

Co zdumiewające, znaleźliśmy maleńkie skamieniałe kości, które przypominają nasz nowy gatunek, w skałach jurajskich (które mają 180 milionów lat) z północnej Francji, co jest kolejnym dowodem ich starożytnego pochodzenia.

READ  W naszej galaktyce wykryto dziwny i nieznany obiekt

Naukowcy nazywali zwierzęta takimi jak Ophigora „Żywe skamieniałości”, ale to nie do końca prawda. Żywe istoty nie pozostają zamrożone w czasie przez miliony lat bez żadnych zmian. Rodowy Ophigora Ewoluowałby w bardzo subtelny sposób przez ostatnie 180 milionów lat.

Być może najdokładniejszym sposobem na opisanie tych ewolucyjnych pustelników jest użycie terminu „paleo-endemiczny” – przedstawicieli wcześniej rozpowszechnionej gałęzi życia, która obecnie jest ograniczona do kilku małych obszarów i być może tylko jednego gatunku.

Jeśli chodzi o życie na dnie morskim, centrum starożytnego endemizmu znajduje się na obrzeżach kontynentów i gór podwodnych w wodach tropikalnych pomiędzy 200 metrów głębokości i 1000 metrów głębokości. To tutaj znajdujemy „pozostałości” starożytnego życia morskiego – gatunków, które przetrwały w stosunkowo prymitywnej formie przez miliony lat.

góry morskie, jak kto Ophigora Znajdują się, zwykle zatopione wulkany, które narodziły się miliony lat temu. Lawa sączy się lub beka z otworów wentylacyjnych na dnie morskim, stale dodając warstwy bazaltowej skały na szczycie wulkanu, jak warstwy lukru na torcie. Wulkan może w końcu wznieść się nad poziom morza, tworząc wulkan wyspowy, taki jak ten na Hawajach, czasami z rafami koralowymi okrążającymi jego brzegi.

Ale w końcu wulkan umiera, zimne skały powodują gęsią skórkę, a ciężki bazalt powoduje, że góra podwodna zapada się w stosunkowo miękką skorupę oceaniczną. Po pewnym czasie góra podwodna opadnie setki, a nawet tysiące metrów poniżej poziomu morza i stopniowo zostanie ponownie pokryta zwierzętami głębinowymi. Jego słoneczna przeszłość została zapamiętana w skałach jako warstwa skamieniałych zwierząt rafowych wokół szczytu.

podróż odkrywcza

Podczas gdy nasz nowy gatunek pochodzi z południowo-zachodniego Pacyfiku, góry podwodne występują na całym świecie, a my dopiero zaczynamy badać te w innych oceanach. W lipcu i sierpniu będę jeździł 45 dni podróż odkrywcza Na pokładzie australijskiego statku badawczego, RV Investigator, do podwodnych gór wokół Wysp Bożego Narodzenia i Wysp Kokosowych (Keelinga) na wschodnim Oceanie Indyjskim.

READ  Misja ZEA Hope Mars odkrywa nową, niedokończoną odmianę zorzy polarnej

Te góry podwodne są starożytne – mają nawet 100 milionów lat – i są prawie całkowicie niezbadane. Jesteśmy naprawdę podekscytowani tym, co możemy znaleźć.

Plik 20210616 3862 9pz06i(S. Samadi/MNHN/KANADEEP2, Zgłoszone przez autora)

powyżej: Życie na podwodnej górze. Gwiazdy pierzaste i kruche rozwinęły wiele ramion, aby osiągnąć prądy przejściowe.

Seamounts to wyjątkowe miejsca w głębinowym świecie. Wokół niego krążą prądy, przynosząc składniki odżywcze z głębin lub chwytając plankton z góry, napędzając wzrost wspaniałych koralowców, biczów morskich i szklanych gąbek. Te z kolei są domem dla wielu zwierząt głębinowych. Ale te wspaniałe społeczności są podatne na działalność człowieka, taką jak trałowanie głębinowe i wydobycie metali szlachetnych.

Australijski rząd ogłosił niedawno proces tworzenia Nowe parki morskie W regionach Bożego Narodzenia i Cocos (Keeling). Nasza podróż dostarczy danych potrzebnych do zarządzania tymi parkami w przyszłości.

Ustanowił także rząd Nowej Kaledonii Park morski Na obszarach przybrzeżnych wokół tych wysp, w tym przybrzeżnej Mount Durand. Te parki morskie są drogowskazami postępu w globalnych poszukiwaniach Lepsze zarządzanie środowiskiem z naszych oceanów. Kto wie, jakie dziwne i cudowne skarby głębi nie zostały jeszcze odkryte. Rozmowa

Tim O’Hara, główny kustosz bezkręgowców morskich, Muzea Wiktorii.

Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa Na licencji Creative Commons. Przeczytać oryginalny artykuł.