Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy wyjaśniają tajemniczą dziurę grawitacyjną w Oceanie Indyjskim

Naukowcy uważają, że mogą być w stanie wyjaśnić „dziurę grawitacyjną” w Oceanie Indyjskim.

W przypadku, gdy nie wiesz, czym jest „dziura grawitacyjna” – a nie będziesz sam – postaramy się wyjaśnić, co to jest, bez zagłębiania się w skomplikowaną naukę.

Istnieje więc region głęboko pod wodami oceanu, który od jakiegoś czasu wprawia naukowców w zakłopotanie.

To też nie jest mała przestrzeń.

Na około trzech milionach kilometrów kwadratowych nie jest to mało znacząca część Ziemi, co do której można się pomylić.

W każdym razie jest to dziura grawitacyjna, w której przyciąganie grawitacyjne jest niskie, co powoduje zapadanie się dna morskiego.

Istnieje część dna Oceanu Indyjskiego, która ma mniejsze przyciąganie grawitacyjne niż gdziekolwiek indziej.  Źródło: Pexels
Istnieje część dna Oceanu Indyjskiego, która ma mniejsze przyciąganie grawitacyjne niż gdziekolwiek indziej. Źródło: Pexels

Teraz dwóch nieustraszonych naukowców z Indyjskiego Instytutu Nauki – Dipanjan Pal i Atrei Ghosh – zaproponowało możliwe rozwiązanie.

To rozwiązanie może leżeć 1000 kilometrów – około 621 mil – pod skorupą ziemską, gdzie naukowcy odkryli, że istnieje zimny i gęsty obszar, który jest pozostałością starożytnego oceanu, który zatonął w „płytowym cmentarzysku” pod Afryką około 30 milionów lat temu w przeszłości stopiona skała w procesie.

Dostałeś to wszystko? NIE? Cóż, pobiegniemy bez względu na wszystko.

Dwóch naukowców przyjrzało się, jak płyty tektoniczne poruszały się nad powierzchnią Ziemi przez 140 milionów lat, przeprowadziło symulacje, a następnie porównało je z podwodną erupcją, czyli dziurą grawitacyjną.

Odkryli, że symulacje, które wytworzyły obecnie niską geoidę Oceanu Indyjskiego, miały podobne cechy, w tym pióropusze gorącej magmy o małej gęstości wznoszące się poniżej najniższego punktu.

Daje to wyobrażenie o wielkości zmian grawitacji Ziemi.  Źródło: ESA - GOCE Obiekt przetwórczy o wysokim standardzie
Daje to wyobrażenie o wielkości zmian grawitacji Ziemi. Źródło: ESA – GOCE Obiekt przetwórczy o wysokim standardzie

Naukowcy uważają, że te pióropusze magmy – jak również struktura płaszcza – powodują dziurę grawitacyjną.

Nadal walczę? Cóż, dajmy im szansę na wyjaśnienie tego, dobrze?

Pierwszy taki filar pojawił się około 20 milionów lat temu, w południowej geodzie Oceanu Indyjskiego, około 10 milionów lat po tym, jak Morze Tethys zatopiło się w dolnym płaszczu Ziemi.

Pióropusze poruszające się pod litosferą powoli poruszające się w kierunku Półwyspu Indyjskiego spowodowały niższą kondensację geody.

Zdjęcie satelitarne odpowiedniego obszaru.  Źródło: ESA
Zdjęcie satelitarne odpowiedniego obszaru. Źródło: ESA

Trudno jest się w to dostać, ale jest to interesujące, gdy spróbujesz to obejść.

Trzeba przeprowadzić wiele badań, aby poznać ostateczną prawdę, ponieważ nie wszyscy członkowie społeczności naukowej wierzą w ten argument.

Ale to właśnie jest wspaniałe w nauce.

Zawsze jest więcej do zrobienia.