Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy tworzą wymiary syntetyczne, aby lepiej zrozumieć podstawowe prawa wszechświata

Naukowcy tworzą wymiary syntetyczne, aby lepiej zrozumieć podstawowe prawa wszechświata

Naukowcy tworzą wymiary syntetyczne, aby lepiej zrozumieć podstawowe prawa wszechświata

Ludzie doświadczają świata w trzech wymiarach, ale współpraca w Japonii pozwoliła stworzyć wymiary syntetyczne, aby lepiej zrozumieć fundamentalne prawa wszechświata i ewentualnie zastosować je w zaawansowanych technologiach.

Swoje wyniki opublikowali dzisiaj (28 stycznia 2022 r.) w Postępy w nauce.

„Koncepcja wymiarowości stała się centralnym elementem w różnych dziedzinach współczesnej fizyki i technologii w ostatnich latach” – powiedział autor artykułu Toshihiko Baba, profesor na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Yokohama National University. „Chociaż badania dotyczące materiałów i struktur o niższych wymiarach były owocne, szybki postęp w topologii odkrył dalsze bogactwo potencjalnie użytecznych zjawisk w zależności od wymiarowości systemu, a nawet wykraczające poza trzy wymiary przestrzenne dostępne w otaczającym nas świecie”.

Topologia odnosi się do rozszerzenia geometrii, które matematycznie opisuje przestrzenie o właściwościach zachowanych w ciągłym zniekształceniu, takim jak skręt paska Mobiusa. W połączeniu ze światłem, według Baby, te fizyczne przestrzenie mogą być kierowane w sposób, który pozwala naukowcom wywoływać bardzo skomplikowane zjawiska.

W prawdziwym świecie, od linii, przez kwadrat, po sześcian, każdy wymiar dostarcza więcej informacji, a także wymaga większej wiedzy, aby go dokładnie opisać. W fotonice topologicznej naukowcy mogą tworzyć dodatkowe wymiary układu, co pozwala na większą swobodę i wieloaspektową manipulację właściwościami wcześniej niedostępnymi.

„Wymiary syntetyczne umożliwiły wykorzystanie koncepcji wyższych wymiarów w urządzeniach o niższych wymiarach o zmniejszonej złożoności, a także sterowanie krytycznymi funkcjami urządzeń, takimi jak izolacja optyczna na chipie”, powiedział Baba.

Schemat i działanie urządzenia o wymiarach syntetycznych fotoniki krzemowej

Rezonator pierścieniowy wykonany przy użyciu fotoniki krzemowej i modulowany wewnętrznie generuje drabinę częstotliwości. Źródło: Narodowy Uniwersytet Yokohama

Naukowcy wyprodukowali syntetyczny wymiar na krzemowym rezonatorze pierścieniowym, stosując to samo podejście, które zastosowano do budowy komplementarnych półprzewodników z tlenku metalu (CMOS), chipa komputerowego, który może przechowywać pewną ilość pamięci. Rezonator pierścieniowy stosuje prowadnice do sterowania i rozdzielania fal świetlnych zgodnie z określonymi parametrami, takimi jak określone szerokości pasma.

READ  Fizycy z MIT odkrywają dziwne cząsteczki hybrydowe uwięzione razem przez supergęsty „klej”

Według Baby, fotoniczne urządzenie z krzemowym rezonatorem pierścieniowym uzyskało „grzebieniowe” widma optyczne, w wyniku czego otrzymano sprzężone mody odpowiadające modelowi jednowymiarowemu. Innymi słowy, urządzenie wytworzyło wymierną właściwość — wymiar syntetyczny — który pozwolił naukowcom wywnioskować informacje o reszcie systemu.

Chociaż opracowane urządzenie składa się z jednego pierścienia, więcej można by połączyć w kaskadę i szybko scharakteryzować sygnały o częstotliwości optycznej.

Co ważne, powiedział Baba, ich platforma, nawet z ułożonymi w stos pierścieniami, jest znacznie mniejsza i kompaktowa niż poprzednie podejścia, w których stosowano światłowody połączone z różnymi komponentami.

„Bardziej skalowalna platforma krzemowych układów fotonicznych zapewnia znaczny postęp, ponieważ umożliwia fotonice o wymiarach syntetycznych czerpanie korzyści z dojrzałego i wyrafinowanego zestawu narzędzi CMOS do komercyjnej produkcji, jednocześnie tworząc środki do wprowadzania wielowymiarowych zjawisk topologicznych do nowatorskich zastosowań urządzeń Baba powiedział.

Według Baby elastyczność systemu, w tym możliwość jego rekonfiguracji w razie potrzeby, uzupełnia równoważne przestrzenie statyczne w rzeczywistej przestrzeni, co może pomóc naukowcom ominąć ograniczenia wymiarowe rzeczywistej przestrzeni i zrozumieć zjawiska nawet poza trzema wymiarami.

„Ta praca pokazuje możliwość praktycznego wykorzystania fotoniki o wymiarach topologicznych i syntetycznych z platformą integracji fotoniki krzemowej” – powiedział Baba. „Następnie planujemy zebrać wszystkie elementy fotoniczne o topologicznych i syntetycznych wymiarach, aby zbudować topologiczny układ scalony”.

Odniesienie: „Struktury pasmowe o wymiarach syntetycznych na platformie fotonicznej Si CMOS” 28 stycznia 2022 r., Postępy w nauce.
DOI: 10.1126/sciadv.abk0468

Inni współpracownicy to Armandas Balčytis i Jun Maeda z Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Yokohama National University; Tomoki Ozawa, Zaawansowany Instytut Badań Materiałowych, Uniwersytet Tohoku; oraz Yasutomo Ota i Satoshi Iwamoto z Instytutu Elektroniki Nano Kwantowej Informatyki Uniwersytetu Tokijskiego. Ota jest również związany z Wydziałem Fizyki Stosowanej i Fizyko-Informatyki Uniwersytetu Keio. Iwamoto jest również powiązany z Centrum Badawczym Zaawansowanej Nauki i Technologii oraz Instytutem Nauk Przemysłowych Uniwersytetu Tokijskiego.

READ  NASA twierdzi, że jej helikopter marsjański jest gotowy do pierwszego historycznego lotu

Badania te wsparły Japońska Agencja Nauki i Technologii (JPMJCR19T1, JPMJPR19L2), Japońskie Towarzystwo Promocji Nauki (JP20H01845) i RIKEN.