Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy stworzyli małą czarną dziurę, która zaczyna promieniować

Naukowcom udało się zasymulować samych siebie Czarna dziura w ich laboratorium i byli świadkami, jak zaczęło świecić.

Horyzont zdarzeń czarnej dziury został stworzony przez zespół fizyków z Uniwersytetu w Amsterdamie, który wykorzystał ciąg atomów w jednym pliku, aby lepiej zrozumieć zachowanie czarnej dziury.

Jego stworzenie udowodniło teorię Stephena Hawkinga od 1974 r., że czarna dziura emituje rzadką formę promieniowania.

Udział Do naszego bezpłatnego cotygodniowego biuletynu od Indy100

Badali właściwości promieniowania Hawkinga, tworząc w laboratorium analogową czarną dziurę. według Alarm naukowyPromieniowanie Hawkinga pojawia się, gdy „cząstki powstają w wyniku zaburzeń fluktuacji kwantowych spowodowanych przez czarną dziurę przebijającą się przez czasoprzestrzeń”.

Fakt, że samo promieniowanie wykazuje poświatę, jest dziwną anomalią kosmiczną, ponieważ horyzont zdarzeń czarnej dziury ma znajdować się tam, gdzie ani światło, ani materia nie mogą uciec.

Wszyscy uczymy się o potędze czarnej dziury na zajęciach z przedmiotów ścisłych – i o tym, jak wszyscy zostaniemy wciągnięci w jej wyniku.

Jest to możliwe ze względu na jego gęstość w pewnym zakresie centrum, więc nawet próba przekroczenia prędkości światła (lub dowolnej prędkości we wszechświecie względem materii) nie uczyniłaby tego nieuniknionym.

Obraz pola gwiezdnego w przestrzeni kosmicznej z czarną dziurąiStockphoto autorstwa Getty Images

Fałszywa czarna dziura spowodowała również wzrost temperatury, który odpowiada przewidywaniom teoretycznym dla równoważnego układu czarnej dziury, ale tylko wtedy, gdy część łańcucha wykracza poza horyzont zdarzeń, Alarm naukowy wspomniany.

W rezultacie uważa się, że to splątanie cząstek, które rozciąga się na horyzoncie zdarzeń, odgrywa dużą rolę w generowaniu promieniowania Hawkinga.

W przypadku symulacji, które rozpoczęły się od symulacji czasoprzestrzeni uważanej za „płaską”, naukowcy twierdzą, że promieniowanie było termiczne tylko do pewnego zakresu „skoków amplitudy”.

Mogą więc zaistnieć pewne sytuacje, w których promieniowanie Hawkinga może emitować ciepło – i może się to zdarzyć tylko wtedy, gdy grawitacja powoduje zmianę krzywizny czasoprzestrzeni.

Naukowcy napisali w swoim artykule badawczym, który został opublikowany przez wydawnictwo V Fizyczne badania przeglądowe.

Podziel się swoją opinią w naszych demokratycznych wiadomościach. Kliknij ikonę głosowania u góry strony, aby pomóc podnieść ten artykuł w rankingach indy100

READ  Lata po promie NASA na nowo odkryła niebezpieczeństwa płynnego wodoru