Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy opracowali plan wyjęcia komputerów z mózgu

Naukowcy opracowali plan wyjęcia komputerów z mózgu

Naukowcy chcą tworzyć komputery z tych samych materiałów, które napędzają ludzki mózg.

Twórcy komputerów od dawna starali się naśladować funkcjonowanie ludzkiego mózgu, zwłaszcza za pomocą sztucznej inteligencji. Ale te technologie nigdy nie były w stanie dorównać różnorodnym osiągnięciom, jakie ludzie osiągnęli, używając swoich organicznych mózgów.

Naukowcy mają teraz nadzieję, że budowanie biokomputerów, złożonych z trójwymiarowych zespołów komórek mózgowych, pomoże im zbliżyć się do tego marzenia. Twierdzą, że będą działać jak coś w rodzaju urządzeń biologicznych, które pozwolą na szybki rozwój nowych typów komputerów.

Naukowcy wyszkolili już taki komputer oparty na mózgu, aby grał w grę wideo Pong, i mają nadzieję na zwiększenie skali i iterację, aby mógł wytworzyć jakąś nową zdolność podobną do sztucznej inteligencji.

„Nazywamy tę nową interdyscyplinarną dziedzinę „inteligencją organiczną” (OI)” — powiedział Thomas Hartung z Johns Hopkins University. „Społeczność czołowych naukowców zebrała się, aby opracować tę technologię, która naszym zdaniem zapoczątkuje nową erę szybkich, wydajnych i wydajne biokomputery”.

Grupa naukowców zaproponowała nową pracę, która zbadałaby organelle mózgowe, które zasilają komputery. Są hodowane w laboratorium, ale mają wspólne ważne aspekty funkcji i wzorców mózgu, w tym wiele komórek używanych do takich rzeczy, jak uczenie się i pamięć.

Naukowcy mają nadzieję, że pozwoli to takim biokomputerom uczyć się znacznie szybciej niż komputerom krzemowym. Mają też nadzieję, że komputery organiczne będą bardziej wydajne, a także będą w stanie przechowywać więcej szczegółów.

„Mózgi mają również niesamowitą pojemność do przechowywania informacji, szacowaną na 2500 terabajtów” – powiedział Hartung.

READ  Naukowcy odrzucają zdjęcie „pierwszego rekina-goblina widzianego w Morzu Śródziemnym”, ponieważ mogłoby ono faktycznie przedstawiać zwierzynę łowną

Osiągnęliśmy fizyczne ograniczenia komputerów krzemowych, ponieważ nie możemy zmieścić większej liczby tranzystorów w małym chipie. Ale mózg jest podłączony w zupełnie inny sposób. Ma około 100 miliardów neuronów połączonych przez ponad 1015 punktów połączeń. To ogromna różnica w sile w porównaniu z naszą obecną technologią”.

Potrzeba dużo pracy, zanim krytyczne komputery staną się praktyczne do rzeczywistego użytku. Musiałby być znacznie większy – obecne organoidy mózgowe zawierają około 50 000 komórek, ale naukowcy potrzebowaliby 10 milionów z nich do inteligencji organicznej – a także możliwość łączenia ich poprzez wysyłanie i odbieranie informacji, aby zrozumieć, co myślą.

Oprócz ulepszania komputerów, organiczne komputery mogą również pomóc nam dowiedzieć się więcej o umysłach, które je zainspirowały. Naukowcy mogą porównywać, w jaki sposób zdrowe organelle uczą się z organellami osób, które mogą na przykład cierpieć na schorzenia neurologiczne, a także testować, w jaki sposób materiały uszkadzają mózg.

Naukowcy zauważają, że stworzenie mózgu zdolnego do uczenia się i zapamiętywania — a być może nawet rozumienia — w taki sam sposób, jak robią to ludzie, może wiązać się z wyzwaniami natury etycznej.

„Kluczową częścią naszej wizji jest rozwijanie OI w sposób etyczny i odpowiedzialny społecznie” — powiedział Hartung. Z tego powodu od samego początku współpracowaliśmy z etykami, aby ustanowić podejście „niezachwianej etyki”. Wszystkie kwestie etyczne będą oceniane na bieżąco przez zespoły złożone z naukowców, etyków i generalistów, w miarę rozwoju badań”.

Nowa praca została opisana w artykule „Organic Intelligence (OI): New Frontiers in Biocomputing and Intelligence in a Dish”, opublikowany w dzienniku granice w nauce.