Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy ogłaszają odkrycie „bardzo rzadkiej” planety – RT World News

Atmosfera egzoplanety jest w świetle reflektorów stosunkowo blisko Ziemi pod względem kosmologicznym

Naukowcy ogłosili, że cudowna planeta może ujawnić tajemnice wielu formacji kosmicznych, po odkryciu pary wodnej w jej atmosferze.

Egzoplaneta TOI-674 b – nazwana tak, ponieważ krąży nie wokół Słońca, ale wokół innej gwiazdy – ma obiecujący pierwiastek w swojej wykrywalnej atmosferze. Jonathan Brand z University of Kansas, który kierował badaniami przez międzynarodowy zespół naukowców, ujawnił w czwartek niedawne odkrycie tam pary wodnej.

Planeta, którą Brandy nazwał „bardzo rzadkie, „Okrąża czerwonego karła znajdującego się 150 lat świetlnych od Ziemi. Rok świetlny odpowiada sześciu bilionom mil (lub 9,7 bilionom km), ale odległość jest nadal brana pod uwagę”w pobliżu“W kategoriach astronomicznych, według NASA. Będzie to teraz przedmiotem szczegółowej eksploracji” – powiedziała amerykańska agencja kosmiczna.

Chociaż naukowcy nie wiedzą jeszcze dokładnie, ile pary wodnej zawiera atmosfera TOI-674 b, opracowali już kilka innych godnych uwagi szczegółów. Egzoplaneta jest około 1,3 razy większa od Neptuna i około 23 razy większa od masy Ziemi. Okrąża swoją młodą, stosunkowo chłodną gwiazdę bardzo ciasno, zataczając pełne koło w mniej niż dwa dni – to długość “roku” na TOI-674b. Dla porównania, Neptunowi zajęło około 165 lat, aby zakończyć swoją podróż wokół Słońca.

Określany jako planeta „super-Neptun” ze względu na swoją klasę wielkości, obiekt kosmiczny otoczony gazami jest niezwykle rzadki. Chociaż w naszej galaktyce potwierdzono istnienie tysięcy egzoplanet, wiadomo, że tylko kilka w klasie wielkości między Neptunem a Jowiszem okrąża swoje gwiazdy w ciągu trzech dni lub mniej. Uważa się, że atmosfera zwykle nie toleruje takiej bliskości gwiazd.

Według Branda bliska odległość między egzoplanetą z wykrywalną atmosferą a jej gwiazdą macierzystą prawdopodobnie pokazuje, że TOI-674 b urodził się gdzieś daleko, a następnie migrował tam, gdzie jest teraz.

READ  Szef Europejskiej Agencji Kosmicznej, Elon Musk, ostrzega przed zezwalaniem na „ustawianie zasad” w kosmosie

Planety wielkości Neptuna i nieco większe są bardzo rzadkie na tych orbitach – na tym, co astronomowie nazywają pustynią NeptunaPowiedział, przemawiając na konferencji prasowej na ostatnim spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego. Dodał, że „Planety na pustyni są bardzo rzadkie, co wskazuje, że wiele z nich utraciło swoją atmosferę z powodu promieniowania gwiazdowego.

Gwiazdy macierzystej nowego tematu, która przyciągnęła uwagę astronomów z Ziemi, nie widać gołym okiem. Egzoplaneta stała się jednak dostępna dla teleskopów o rozdzielczości wystarczająco wysokiej, aby bardziej szczegółowo obserwować jej atmosferę. On ona “Ma bardzo duży crossoverWedług Branda.

Planeta została po raz pierwszy odkryta przez satelitę egzoplanety przechodzącego przez NASA i zbadana przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Naukowcy mają teraz nadzieję, że jego atmosfera zostanie dokładniej zbadana przez inny teleskop wyposażony w specjalne instrumenty zwane spektrografami, które mogą wykrywać określone gazy.

Czytaj więcej:
NASA ujawnia stan wartego 10 miliardów dolarów teleskopu Jamesa Webba

Odkrycie pary wodnej nie czyni TOI-674 ba kandydatem do zamieszkania, ale stawia go jako główny cel przyszłych badań formacji planetarnych w układzie gwiezdnym. Rozważenie składu chemicznego jego atmosfery bardziej szczegółowo wyjaśni, w jaki sposób tworzyła się z innymi gwiazdami i poruszała się we wszechświecie.

Możesz podzielić się tą historią w mediach społecznościowych: