Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy odkrywają starożytny wzór ukryty w ptasich piórach: ScienceAlert

Naukowcy odkrywają starożytny wzór ukryty w ptasich piórach: ScienceAlert

Z analizy setek zachowanych okazów ptaków ze zbiorów muzealnych na całym świecie wynika, że ​​za siłą lotu odpowiada specyficzny zbiór zasad dotyczących upierzenia.

Te nowo odkryte zasady pozwalają naukowcom lepiej przewidzieć, które dinozaury również potrafiły latać.

„Dinozaury teropody, w tym ptaki, to jedna z odnoszących największe sukcesy linii kręgowców na naszej planecie”. On mówi Paleontolog z Muzeum Historii Naturalnej Jingmai O'Connor. „Jednym z powodów, dla których odnoszą takie sukcesy, jest ich lot. Być może innym powodem są ich pióra, ponieważ mają tak różnorodną strukturę”.

Ich nowe dane mogą rozwiązać niektóre długotrwałe debaty paleontologiczne na temat tego, czy jest to możliwe Journey niejednokrotnie ewoluował w dinozaury.

Badając pióra skrzydeł 346 różnych gatunków ptaków z muzeów na całym świecie, ornitolog z Muzeum Historii Naturalnej Yusef Kayat odkrył interesującą tendencję. Od najmniejszych kolibrów po najgroźniejsze orły, wszystkie latające ptaki mają od 9 do 11 asymetrycznych lotek, zwanych piórami głównymi.

Wskazano anatomię skrzydeł ptaka z lotkami. (L. Shyamal Shyamal/Wikipedia/CC BY SA 2.5)

Jednak liczba głównych piór u ptaków nielotnych jest bardzo zróżnicowana. Emo ich brakuje całkowicie, Podczas gdy pingwiny wyobrażają sobie siebie w wieku czterdziestu lat.

„To naprawdę zaskakujące, że przy tak dużej liczbie wzorców lotu, jakie możemy znaleźć u współczesnych ptaków, wszystkie mają tę samą cechę, że mają od dziewięciu do jedenastu głównych piór”. On mówi Kiat. „Byłem zaskoczony, że nikt tego nie znalazł zanim.”

Liczba prawyborów, symetria upierzenia i proporcje skrzydeł dokładnie odzwierciedlają zdolność lotu wszystkich znanych współczesnych ptaków.

Analizując skamieniałości sprzed 160 milionów lat, badacze zidentyfikowali przodków ptaków, którzy mieli te same cechy i dlatego prawdopodobnie potrafili latać. Spośród 35 różnych gatunków wymarłych ptaków Kiat i O'Conner zidentyfikowali te, które miały pióra odpowiednie do lotu, a inne nie.

Możliwe wydania obejmują ArcheopteryksUważany jest za jedno z najstarszych zwierząt ptasich. chwila Są kontrowersje dot Prawdziwy związek pomiędzy Archeopteryks i ptaki, Małe dinozaury nazywane są dinozaurami czteroskrzydłymi Mikroraptory On również posiadał te cechy, chociaż nie był w żaden sposób bezpośrednio spokrewniony z ptakami.

READ  Studio wirtualnej rzeczywistości kręci w kosmosie, więc możesz to zobaczyć na własne oczy

„Naukowcy dopiero niedawno zdali sobie sprawę, że ptaki nie są jedynymi latającymi dinozaurami”. On tłumaczy O'Connora.

dziwnie, Kaudipteryks Miał odpowiednią liczbę piór głównych, ale był prawie całkowicie symetrycznyZ poetyckiego punktu widzenia latanie jest „prawie na pewno” wykluczone. yNaukowcy spekulują, że tak Kaudipteryks Przodek prawdopodobnie potrafił latać, ale gatunek ten utracił tę zdolność.

„Nasze wyniki wydają się wskazywać, że lot wyewoluował tylko raz u dinozaurów”. Stany O'Connora.

Lotki skowronka Temmincka Erymophila bilova (Po lewej) Skamieniałe skrzydło ptaka, Konfucjusz (Prawidłowy). (Yusuf Kayat)

Ich analiza sugeruje, że anatomia niezbędna do lotu wyewoluowała u przodków gatunków wszystkich tych grup penaraptoranów przed ich zróżnicowaniem. Niektórzy, jak Kaudipteryks, wcześnie stał się nielotny. To są jak Mikroraptory Zachował lot, ale znalazł się w ewolucyjnej ślepej uliczce. Inne stały się nowoczesnymi ptakami.

Kyatt i O'Connor zwracają uwagę, że twierdzenia, że ​​u dinozaurów zdolność lotu wyewoluowała wielokrotnie, opierały się wyłącznie na danych dotyczących szkieletu.

„Uważamy, że nie da się ocenić potencjału lotu nieptasich pennaraptoranów bez zbadania struktury piór tworzących samo skrzydło”. On pisze W ich artykule.

Uważają, że w naszych zapisach kopalnych wciąż brakuje nam wczesnych stadiów ewolucji skrzydeł, więc jest mało prawdopodobne, że będzie to ostatnie słowo w tej debacie.

Badanie to zostało opublikowane w Z ludźmi.