Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy odkryli dowody na wymarły gatunek człowieka pół miliona lat temu

Naukowcy odkryli dowody na wymarły gatunek człowieka pół miliona lat temu

Brytyjscy i afrykańscy archeolodzy odkryli dowody na istnienie najstarszej na świecie budowli zbudowanej przez człowieka, zbudowanej przez wymarły gatunek ludzki pół miliona lat temu. Odkryto go w Republice Południowej Afryki.

Wykonany z kutego drewna, prawdopodobnie zbudowano go jako podwyższoną ścieżkę przez wrzosowiska lub jako podwyższoną platformę pośrodku terenów podmokłych, być może jako część bazy rybackiej lub zakładu rzeźniczego.

Została odkryta na podmokłym terenie w północnej Zambii i jest co najmniej dwa razy starsza niż jakakolwiek inna znana konstrukcja wzniesiona przez człowieka.

Odkrycie to prawdopodobnie zmieni pogląd archeologów na temat rozwoju wczesnej technologii ludzkiej i zdolności poznawczych.

Podniesiona drewniana ścieżka lub platforma stanowiła tylko niewielką część prehistorycznej obecności człowieka na południowym brzegu rzeki Kalambo. Znajduje się zaledwie kilkaset metrów od dwóch najpiękniejszych cudów natury na świecie – wodospadu o wysokości 235 metrów i kanionu o głębokości 300 metrów.

Wodospady i niezwykle zróżnicowane lokalne ukształtowanie terenu prawdopodobnie pośrednio przyczyniły się do przyciągnięcia na te tereny łowców-zbieraczy, w tym pierwszych na świecie „inżynierów” budowlanych i stolarzy.

Wodospady Kalambo o wysokości 235 metrów na granicy Zambii i Tanzanii były niegdyś częścią fascynującego obszaru prehistorycznej aktywności

(Projekt badawczy Deep Roots of Humanity i Uniwersytet w Liverpoolu)

Bezpośrednio powyżej wodospadu znajduje się duża, żyzna równina zalewowa, na której oprócz głównej rzeki znajdowały się bagna, małe jeziora, małe drogi wodne i lasy łęgowe. Lasy wraz z innymi gatunkami drzew pokrywały niegdyś zbocza wzgórz przylegających do równin zalewowych.

Jednak bezpośrednio w dole rzeki rzeka przepływa przez imponujący kanion o długości trzech mil, porośnięty własnym lasem deszczowym, częściowo generowanym przez rozpryski wodospadu. Zaledwie pięć kilometrów dalej rzeka wpada do jednego z największych jezior w Afryce, Tanganiki, które jest szczególnie bogate w ryby i niegdyś przyciągało duże stada zwierząt.

READ  Turystyka kosmiczna budzi zainteresowanie zaawansowanymi naukami na Ziemi

Każde z tych środowisk przyciągało różne gatunki zwierząt i zawierało różne rośliny, owoce i orzechy, co z kolei przyciągało wczesnych ludzi.

To drewno o długości 1,4 metra zostało wykonane i ukształtowane przez przedstawicieli wymarłego gatunku hominidów pół miliona lat temu.

(Projekt badawczy Deep Roots of Humanity i Uniwersytet w Liverpoolu)

Do tej pory archeolodzy odkryli dwie części drewnianej konstrukcji – 1,4-metrowy odcinek pnia drzewa oraz pień drzewa, oba zmodyfikowane przez prehistorycznych stolarzy.

Pień drzewa został wycięty, a następnie ukształtowany tak, aby był zwężony na obu końcach. Następnie na boku wykonano nacięcie w kształcie litery U o długości 13 cm. Następnie umieszczono go poziomo nad pniem drzewa, który został wyrzeźbiony i ukształtowany tak, aby 20-centymetrowy wierzchołek mógł dokładnie wpasować się w wycięcie w kształcie litery U w poziomo wyrzeźbionym pniu drzewa.

Umieszczając w ten sposób zmodyfikowany pień drzewa, skutecznie „zablokowano” go ze szczytem pnia, zapewniając, że ścieżka lub platforma pozostanie około 20 cm nad torfowiskiem.

Pochodzi również sprzed około pół miliona lat, a duży drewniany klin znaleziono zaledwie kilka metrów dalej. Prawdopodobnie służył do rąbania drewna.

Schemat kawałka drewna o długości 1,4 metra

(Projekt badawczy Deep Roots of Humanity i Uniwersytet w Liverpoolu)

Archeolodzy odkryli także różnorodne narzędzia do cięcia, siekania i skrobania, wszystkie wykonane z kamienia, a także prawdopodobnie piec do gotowania.

Prehistoryczni ludzie, którzy tam żyli, należeli do wymarłego już gatunku znanego jako Homo heidelbergensis – Gatunek, który w tym czasie skolonizował większość Afryki, zachodniej Azji i Europy i rozwijał się od 600 000 do 300 000 lat temu.

Jednak około 300 tysięcy lat temu Heidelberg Wymarł – być może w wyniku konkurencji ze strony nowszych, bardziej zaawansowanych gatunków ludzkich, a mianowicie neandertalczyków i nas samych (Homo sapiens).

Badania archeologiczne były prowadzone przez ostatnie cztery lata przez archeologów i innych naukowców z Wielkiej Brytanii, Belgii i Zambii – z uniwersytetów w Liverpoolu, Aberystwyth, Royal Holloway i Liège oraz z Rady Muzeów Narodowych Zambii i krajowego Krajowego Komitetu ds. Urząd Ochrony Zabytków. zamawiać.

READ  NASA odbiera sygnał z przestrzeni kosmicznej oddalonej o 16 milionów mil

W czasopiśmie naukowym opublikowano raport naukowy na temat projektu, NaturaŚroda.

Dyrektor projektu, profesor Larry Parham, powiedział, że odkrycie zmieni sposób, w jaki myślimy o ludziach

(Projekt badawczy Deep Roots of Humanity i Uniwersytet w Liverpoolu)

Dyrektor projektu, profesor Larry Parham z Wydziału Archeologii, Klasyki i Egiptologii Uniwersytetu w Liverpoolu, kieruje międzynarodowym projektem badawczym „Deep Roots of Humanity”, który obejmuje badanie obszaru wodospadu Kalambo. „To odkrycie pomaga zmienić sposób, w jaki myślimy o dawno wymarłych gatunkach ludzi” – powiedział.

Specjalistyczne datowanie znalezisk przeprowadzili eksperci z Uniwersytetu Aberystwyth. Aby określić ich wiek, wykorzystali techniki datowania luminescencyjnego, które ujawniają, kiedy minerały w piasku otaczającym znaleziska po raz ostatni były wystawione na działanie światła słonecznego.

„W obecnych czasach odkrycia dotyczące datowania są niezwykle trudne. Datowanie fluorescencyjne pozwala nam sięgać znacznie dalej i łączyć miejsca, które dają nam wgląd w ewolucję człowieka” – powiedział profesor Geoff Dowler z Uniwersytetu Aberystwyth.