Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA wystrzeliwuje pierwszą sondę kosmiczną do badania asteroid trojańskich na Jowiszu

(Reuters) – NASA przygotowuje się w sobotę do uruchomienia pierwszej w swoim rodzaju misji nazwanej Lucy w celu zbadania asteroid trojańskich na Jowiszu, dwóch dużych grup skał kosmicznych, które według naukowców są pozostałościami pierwotnego materiału, który utworzył Układ Słoneczny. Planety zewnętrzne.

Sonda kosmiczna, zapakowana w specjalną kapsułę ładunkową, ma wystartować ze stacji sił powietrznych Cape Canaveral na Florydzie o 5:34 EDT (0934 GMT), załadowana rakietą Atlas V z United Launch Alliance (UAL). joint venture między Boeingiem (BA.N) a Lockheed Martin (LMT.N).

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Lucy zostanie wyrzucona w kosmos na 12-letnią ekspedycję w celu zbadania rekordowej liczby asteroid. Będzie pierwszym, który zbada Trojany, tysiące skalistych ciał krążących wokół Słońca w dwóch stadach – jedno przed ścieżką gazowego giganta Jowisza, a drugie za nim.

Uważa się, że największa znana asteroida trojańska, nazwana na cześć wojowników z mitologii greckiej, ma średnicę 225 kilometrów (140 mil).

Naukowcy mają nadzieję, że bliska podróż Lucy siedmiu trojanów dostarczy nowych wskazówek na temat tego, w jaki sposób planety Układu Słonecznego powstały około 4,5 miliarda lat temu i co ukształtowało ich obecną formację.

Asteroidy, uważane za bogate w związki węgla, mogą dostarczyć nowych informacji na temat pochodzenia materii organicznej i życia na Ziemi, powiedziała NASA.

„Asteroidy trojańskie są pozostałością po początkach naszego Układu Słonecznego i są skamieniałościami tworzącymi planety” – powiedział NASA, główny badacz misji Harold Levison z Southwest Research Institute w Boulder w Kolorado.

Żadna inna misja naukowa nie została zaprojektowana tak, aby niezależnie odwiedzać tak wiele różnych ciał krążących wokół Słońca w historii eksploracji kosmosu, powiedział NASA.

Oprócz trojanów Lucy przeleci w pobliżu asteroidy w głównym pasie planetoid Układu Słonecznego, nazwanej Donaldem Johanssonem na cześć głównego odkrywcy skamieniałego przodka człowieka znanego jako Lucy, od którego wzięła swoją nazwę misja NASA. Skamielina Lucy została odkryta w Etiopii w 1974 roku, a jej nazwa pochodzi od piosenki Beatlesów „Lucy in the Sky with Diamonds”.

READ  W National Space Center w Leicester odbędzie się premiera filmu Gwiezdne wojny

Sonda asteroidowa Lucy w inny sposób zapisze historię lotów kosmicznych. Według NASA, trzykrotnie podążając ścieżką powrotną na Ziemię, aby pomóc w grawitacji, będzie to pierwszy w historii statek kosmiczny, który powróci w ziemskie sąsiedztwo zewnętrznego Układu Słonecznego.

Sonda użyje silników rakietowych do manewrowania w kosmos i dwóch okrągłych paneli słonecznych, każdy o szerokości szkolnego autobusu, do naładowania akumulatorów, które będą zasilać instrumenty w znacznie mniejszym korpusie centralnym statku kosmicznego.

(Raportowanie Steve’a Gormana w Los Angeles; Edytowanie przez Rosalbę O’Brien)

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.