Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Lucy wystrzeliwuje w niebo rakiety NASA z diamentami, aby zbadać asteroidy | NASA

a NASA Statek kosmiczny o imieniu Lucy wystrzelił w niebo z diamentami podczas 12-letniej wyprawy mającej na celu zbadanie ośmiu asteroid.

Siedem tajemniczych skał kosmicznych znajduje się wśród rojów asteroid współdzielących orbitę Jowisza, uważanych za pierwotne pozostałości po formowaniu się planet.

Rakieta Atlas V wystartowała przed świtem w sobotę, wysyłając Lucy w lot orbitalny o długości prawie 4 miliardów mil (6,3 miliarda km). „Jestem bardzo szczęśliwy” – powiedział po starcie Robert Cabana, zastępca administratora NASA. „To najfajniejsza misja”.

Lucy nosi imię 3,2-milionowej dziewczynki Szczątki szkieletu przodka człowieka Znaleziony w Etiopii od prawie pół wieku. Odkrycie wzięło swoją nazwę od piosenki Beatlesów z 1967 roku „Lucy in the Sky With Diamonds”, która skłoniła NASA do wysłania statku kosmicznego do lotu z piosenką członków zespołu i innymi błyszczącymi słowami mądrości wydrukowanymi na tabliczce. Statek kosmiczny posiada również wyhodowany w laboratorium dysk diamentowy do jednego ze swoich instrumentów naukowych.

W nagranym wcześniej wideo NASA, perkusisty Beatlesów, Angielski perkusista Ringo Starr, złożył hołd swojemu zmarłemu koledze z zespołu Johnowi Lennonowi, któremu przypisuje się napisanie piosenki.

„Lucy wraca do nieba z diamentami. Johnny byłby zachwycony”, powiedział Starr. „W każdym razie, jeśli kogoś tam spotkasz, Lucy, daj im pokój i miłość ode mnie”.

„Johnny byłby zachwycony”: Ringo Starr życzy sukcesu w misji Lucy NASA – WIDEO

Paleoantropolog stojący za odkryciem szczątków Lucy, Donald Johansson, powiedział, że był pełen zdumienia tym „przecięciem się naszej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości”.

Johansson z Arizona State University, który podróżował do Cape Canaveral w Floryda do uruchomienia.

Misja Lucy o wartości 981 milionów dolarów (715 milionów funtów) jest pierwszą, której celem jest tak zwana świta trojanów Jowisza: tysiące – jeśli nie miliony – asteroid, które dzielą orbitę gazowego giganta wokół Słońca. Niektóre asteroidy trojańskie poprzedzają Jowisza na jego orbicie, podczas gdy inne podążają za nim.

READ  Geologia: Nieuchwytny kryształ, który przewidywano dziesiątki lat temu, został odkryty wewnątrz diamentu z dolnego płaszcza

Pomimo swoich orbit trojany znajdują się daleko od planety i są w większości rozproszone daleko od siebie. Hal Levison z Southwest Research Institute, główny naukowiec ekspedycji, powiedział, że nie ma fundamentalnej szansy, że Lucy zostanie trafiona przez kogoś, gdy będzie przechodzić przez swoje cele.

Lucy minie Ziemię w październiku przyszłego roku i ponownie w 2024 roku, aby uzyskać wystarczającą grawitację, aby osiągnąć orbitę Jowisza. Po drodze statek kosmiczny minie asteroidę DonaldJohansson między Marsem a Jowiszem. Trafnie nazwany kamień posłuży jako rozgrzewka dla instrumentów naukowych w 2025 roku.

Ścigając swoją moc z dwóch masywnych okrągłych skrzydeł słonecznych, Lucy będzie ścigać pięć asteroid do wiodącej grupy trojanów pod koniec 2020 r. Następnie statek kosmiczny powróci w kierunku Ziemi po kolejną asystę grawitacyjną w 2030 r., która przeniesie go do późniejszej grupy trojanów, gdzie teleportuje się do dwóch ostatnich bramek w roku 2033.

Lucy minie 600 mil od każdego celu; Największy ma około 70 mil szerokości.

„Czy są góry? Doliny? Kopać? Misses? Kto wie? Jestem pewien, że będziemy zaskoczeni” – powiedział Hal Weaver z Johns Hopkins University, który odpowiada za czarno-biały aparat Lucy. „Ale nie możemy poczekaj, aby zobaczyć, co… zdjęcia pokażą na temat Te skamieniałości pochodzą z formowania się Układu Słonecznego.