Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA wykorzystuje kwant do komunikacji kosmicznej – IoT World Today

Laboratorium napędów odrzutowych NASA przekształca się w obliczenia kwantowe w celu wydajniejszej komunikacji kosmicznej

Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA zwraca się do obliczeń kwantowych, próbując zwiększyć skuteczność statków kosmicznych badających Układ Słoneczny.

Agencja kosmiczna komunikuje się obecnie z misjami kosmicznymi za pośrednictwem globalnej sieci anten radiowych w Kalifornii, Australii i Hiszpanii, zapewniając stałą komunikację ze statkami kosmicznymi podczas obrotu Ziemi.

Jednak prośby o wykorzystanie anten z misji kosmicznych wymagają intensywnych zasobów obliczeniowych i różnych ograniczeń.

Na przykład może być kilkaset żądań tygodniowo, gdy każdy statek kosmiczny jest widoczny dla anten.

Aby rozwiązać złożoność i przyspieszyć ten proces, NASA współpracowała z zespołem Microsoft Azure Quantum nad wykorzystaniem inspirowanych kwantowymi algorytmami optymalizacji.

Microsoft początkowo ustalił, że opracowanie harmonogramu zajęło co najmniej dwie godziny. Dzięki algorytmom kwantowym z Azure Quantum czas ten został początkowo skrócony do 16 minut, a później do dwóch minut, zgodnie z wpisem na blogu Microsoft.

„Chociaż ten problem z harmonogramowaniem w Laboratorium Napędów Odrzutowych i sieciach kosmicznych NASA może wydawać się nie z tego świata dla większości, planowanie jest powszechnym wyzwaniem w różnych branżach” – czytamy na blogu. „Wyzwania te są powszechnie spotykane w łańcuchach dostaw produkcji, opiece zdrowotnej, transporcie i logistyce”.

READ  Intensywna eksplozja gwiazdy może dręczyć małe planety