Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Najnowsze wiadomości z wojny w Sudanie: Wielka Brytania kontynuuje operacje ratunkowe lotami z Port Sudan

Kraje spieszą się, by ewakuować cudzoziemców z Sudanu

Konflikt między armią sudańską a paramilitarną grupą o nazwie Siły Szybkiego Wsparcia wywołał pośpiech w ewakuacji dyplomatów i cudzoziemców.

Kilka krajów deportowało swoich obywateli drogą powietrzną, podczas gdy niektóre podróżowały przez Port Sudan nad Morzem Czerwonym, 800 kilometrów (500 mil) drogą lądową od Chartumu. Oto status wysiłków niektórych krajów:

Siły amerykańskie ewakuowały amerykańskich i niektórych zagranicznych dyplomatów 22 kwietnia.

Konwój zorganizowany przez rząd USA przybył w sobotę do nadmorskiego miasta w Sudanie, powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA, ewakuując obywateli USA, lokalnych pracowników i inne osoby.

Waszyngton wcześniej powiedział, że w razie potrzeby rozmieści zasoby marynarki wojennej, aby pomóc w ewakuacji.

Wielka Brytania poinformowała, że ​​od wtorku ewakuowała 1888 osób, głównie obywateli brytyjskich i osoby na ich utrzymaniu, podczas 21 lotów. Rząd zdecydował się opuścić ostatni lot ewakuacyjny w sobotę wieczorem, powołując się na słabnący popyt ze strony obywateli brytyjskich i ciągłą niestabilność na ziemi.

Rząd oszacował, że w Sudanie przebywa około 4000 Brytyjczyków. Ewakuowała swoich dyplomatów i ich rodziny 22 kwietnia.

Cypr powiedział, że na prośbę Wielkiej Brytanii uruchomił humanitarny mechanizm ratunkowy, aby umożliwić krajom trzecim wykorzystanie go do przyjmowania i odsyłania cudzoziemców ewakuowanych z Sudanu. Na Cyprze znajdują się dwie duże brytyjskie bazy wojskowe.

Egipt ewakuował łącznie 6399 Egipcjan, z czego 1072 ewakuowano w piątek. W czwartek egipskie MSZ poinformowało, że granicę z Sudanu do Egiptu przekroczyło około 16 tys. osób, w tym 14 tys. Sudańczyków.

Francuski rząd poinformował w czwartek, że do tej pory ewakuował łącznie 936 osób z Sudanu. Byli wśród nich nie tylko Francuzi, ale także Brytyjczycy, Amerykanie, Kanadyjczycy, Etiopczycy, Holendrzy, Włosi i Szwedzi.

Szef ONZ podziękował Francji za „niezbędną pomoc” w przeprowadzce 400 pracowników ONZ i ich rodzin z Sudanu.

Włoskie samoloty wojskowe lecące z Dżibuti ewakuowały 83 Włochów i 13 innych osób, w tym dzieci i ambasadora Włoch. Minister spraw zagranicznych Antonio Tajani powiedział, że niektórzy włoscy pracownicy organizacji pozarządowych i misjonarze zdecydowali się pozostać w Sudanie, a 19 innych zostało przeniesionych do Egiptu.

Holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra powiedział, że od 23 kwietnia z Sudanu ewakuowano około 100 Holendrów. Połowa wyjechała na cztery holenderskie loty ewakuacyjne do Jordanii, które zabrały również około 70 osób z 14 innych krajów.

Holandia zamierza ewakuować w sumie około 150 obywateli Holandii i dostarczyła dwa samoloty wojskowe na potrzeby międzynarodowego wysiłku, które są również dostępne dla innych narodowości.

Szwajcaria zamknęła swoją ambasadę i ewakuowała wszystkich szwajcarskich pracowników i ich rodziny.

Zjednoczone Emiraty Arabskie ewakuowały w sobotę swoich obywateli, inne narodowości i sprawy humanitarne z Sudanu. Około 128 ewakuowanych, w tym obywatele brytyjscy i amerykańscy, zeszło na ląd w stolicy, Abu Zabi.

Rosja nie ogłosiła jeszcze ewakuacji swojej ambasady ani obywateli z Chartumu. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosjanie w Sudanie są w bliskich kontaktach z Moskwą.

Premier Fumio Kishida powiedział, że wszyscy Japończycy, którzy chcieli wyjechać, zostali ewakuowani.

Indonezyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że kolejnych 363 obywateli Indonezji, którzy zostali ewakuowani z Sudanu, przybyło do swojego kraju w niedzielę drugim lotem obsługiwanym przez krajowego przewoźnika, Garuda Indonesia.

Pierwsza grupa indonezyjskich ewakuowanych wróciła do kraju w piątek, a łącznie 748 obywateli Sudanu zostało ewakuowanych od niedzieli.

Departament Stanu poinformował, że od wtorku do czwartku prawie 800 osób zostało przetransportowanych drogą morską, a ponad 300 podróżowało drogą lądową do sąsiednich krajów.

W środę chiński konsulat generalny w Jeddah wydał zawiadomienie dla obywateli, którzy planują ewakuację do Arabii Saudyjskiej, aby wjeżdżali przez islamski port Jeddah.

Muraleedharan, minister spraw zagranicznych tego maleńkiego kraju, powiedział, że ponad 1200 indyjskich ewakuowanych z Sudanu przybyło w czwartek do Dżuddy w Arabii Saudyjskiej i wkrótce wróci do Indii.

Kanada przeprowadziła swoją pierwszą ewakuację w Sudanie w czwartek, zabierając ponad 100 osób, w tym Kanadyjczyków i innych obywateli, podczas dwóch lotów z rozdartego wojną kraju Afryki Północnej, poinformowali wysocy urzędnicy rządowi.

Kanadyjska minister obrony Anita Anand powiedziała w środę, że Kanada wyśle ​​około 200 żołnierzy do koordynowania ewakuacji z rozdartego wojną Sudanu. Około 180 Kanadyjczyków zostało już ewakuowanych z pomocą innych krajów.

Według kanadyjskiego rządu w Sudanie jest około 1800 Kanadyjczyków, z których około 700 zwróciło się o pomoc do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W piątek Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji poinformowała, że ​​Czad przeprowadził pierwsze loty ewakuacyjne z Sudanu, przewożąc ponad 200 osób, w tym dziesiątki dzieci.

Ukraina poinformowała, że ​​uratowała 87 swoich obywateli – głównie pilotów, techników lotniczych i ich rodziny – ze 138 cywilów, w tym obywateli Gruzji i Peru.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kenii poinformowało w czwartek, że rząd ewakuował 342 osoby, które przybyły do ​​Dżuddy w Arabii Saudyjskiej z Port Sudan.

W sobotę irańskie MSZ poinformowało, że 65 Irańczyków opuściło Port Sudan przez Dżuddę do Iranu.