Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Najnowsze badania wykazały, że w naszej galaktyce odkryto najstarsze szczątki planetarne

Najnowsze badania wykazały, że w naszej galaktyce odkryto najstarsze szczątki planetarne

Artystyczna wizja starożytnych białych karłów WDJ2147-4035 i WDJ1922+0233 otoczonych przez orbitujące planetarne szczątki, które gromadziłyby się na gwiazdach i zanieczyszczały ich atmosfery. WDJ2147-4035 jest czerwony i bardzo przyciemniony, natomiast WDJ1922+0233 jest niezwykle niebieski. Źródło: Uniwersytet Warwick / Dr Mark Garlick. Źródło: Uniwersytet Warwick / Dr Mark Garlick

Astronomowie pod kierunkiem Uniwersytetu Warwick zidentyfikowali najstarszą gwiazdę w naszej galaktyce, która gromadzi szczątki mniejszych planet krążących wokół planet, co czyni ją jednym z najstarszych skalistych i lodowych układów planetarnych, jakie kiedykolwiek odkryto w Drodze Mlecznej.


Ich odkrycia zostały opublikowane dzisiaj (5 listopada) w Comiesięczne zawiadomienia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego Stwierdzono, że spada słaby biały karzeł 90 . lata świetlne Z Ziemi, a także z krążących wokół niej pozostałości układu planetarnego, jej wiek wynosi ponad 10 miliardów lat.

Los większości gwiazd, w tym podobnych do naszego Słońca, to stanie się białym karłem. Biały karzeł to gwiazda, która spaliła całe swoje paliwo i zrzuciła swoje zewnętrzne warstwy, a teraz przechodzi proces kurczenia się i chłodzenia. Podczas tego procesu wszelkie planety na ich orbicie zostaną zakłócone, a w niektórych przypadkach zniszczone, pozostawiając ich szczątki, które mogą gromadzić się na powierzchni białego karła.

Ten zespół badawczy Naukowcy astronomiiPod kierunkiem Uniwersytetu Warwick zaprojektował dwa modele niezwykłych białych karłów, które zostały odkryte przez obserwatorium kosmiczne GAIA Europejskiej Agencji Kosmicznej. Obie gwiazdy są skażone szczątkami planetarnymi, z których jedna okazała się niezwykle niebieska, podczas gdy druga jest najsłabsza i bardziej czerwona jak dotąd znaleziona w lokalnym regionie galaktycznym – zespół poddał obie dalsze analizy.

Wykorzystując dane spektroskopowe i fotometryczne z GAIA, Dark Energy Survey i instrumentu X-Shooter Europejskiego Obserwatorium Południowego, aby sprawdzić, jak długo się ochładza, astronomowie odkryli, że „czerwona” gwiazda WDJ2147-4035 ma około 10,7 miliarda lat 10,2 miliarda lat spędzili stygnąc jako biały karzeł.

Spektroskopia obejmuje analizę światła z gwiazdy o różnych długościach fal, która może wykryć, kiedy elementy atmosfery gwiazdy pochłaniają światło o różnych kolorach i pomóc określić i określić ilościowo, które pierwiastki są obecne. Analizując widmo WDJ2147-4035, zespół odkrył obecność minerałów sodu, litu, potasu i węgla początkowo wykrytych na gwieździe, co czyni go najstarszym odkrytym do tej pory białym karłem skażonym minerałami.

Druga „niebieska” gwiazda WDJ1922+0233 jest nieco mniejsza od WDJ2147-4035 i została zanieczyszczona szczątkami planetarnymi o podobnym składzie do kontynentalnej skorupy ziemskiej. Zespół naukowy doszedł do wniosku, że niebieski kolor WDJ1922+0233, pomimo niskiej temperatury powierzchni, jest spowodowany niezwykle mieszaną atmosferą helu i wodoru.

Gruz w niemal czystej, silnie grawitacyjnej atmosferze czerwonej gwiazdy WDJ2147-4035 pochodzi ze starożytnego układu planetarnego, który przetrwał ewolucję gwiazdy w białego karła, co prowadzi astronomów do wniosku, że jest to najstarszy. układ planetarny O białym karze odkrytym w Drodze Mlecznej.

Główny autor Abigail Elms, Ph.D. Student z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warwick powiedział: „Te zanieczyszczone metalami gwiazdy pokazują, że Ziemia nie jest wyjątkowa. Układy planetarne Istnieją ciała planetarne podobne do Ziemi. 97% wszystkich gwiazd stanie się białymi karłami i będzie tak wszechobecne we wszechświecie, że bardzo ważne jest, aby je zrozumieć, zwłaszcza te bardzo fajne gwiazdy. Zimne białe karły składają się z najstarszych gwiazd w naszej galaktyce i dostarczają informacji o powstawaniu i ewolucji układów planetarnych wokół najstarszych gwiazd w Drodze Mlecznej. „

„Znajdujemy najstarsze gwiezdne pozostałości w Drodze Mlecznej, które kiedyś zostały skażone przez planety podobne do Ziemi. Zdumiewające jest myślenie, że stało się to w skali 10 miliardów lat i że planety te umarły przed uformowaniem się Ziemi ”.

Astronomowie mogą również wykorzystać widma gwiazdy do określenia, jak szybko te minerały zatapiają się w jądrze gwiazdy, co pozwala im spojrzeć wstecz w czasie i określić, jak obfitość każdego z tych minerałów znajdowała się w pierwotnym ciele planetarnym. Porównując tę ​​obfitość z obiektami astronomicznymi i materią planetarną znalezionymi w naszym Układzie Słonecznym, możemy zgadywać, jak wyglądały te planety, zanim gwiazda umarła i stała się białym karłem – ale w przypadku WDJ2147-4035 okazało się to trudne.

Abigail wyjaśnia: „Czerwona gwiazda WDJ2147-4035 jest tajemnicą, ponieważ nagromadzone szczątki planetarne są tak bogate w lit i potas i nie przypominają niczego znanego w naszym Układzie Słonecznym. Jest to bardzo interesujący biały karzeł ze względu na ekstremalnie niską temperaturę powierzchni, minerały, które go zanieczyszczają, jego starzenie się i fakt, że jest magnetyczny, co czyni go magnetycznym. Niezwykle rzadkie.”

Profesor Pierre-Emmanuel Tremblay z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warwick powiedział: „Kiedy te starożytne gwiazdy uformowały się ponad 10 miliardów lat temu, wszechświat był mniej bogaty w metale niż obecnie, ponieważ minerały tworzą się w zaawansowanych gwiazdach i gigantycznych wybuchach. Dwa białe karły zapewniają, że ich obserwacje są ekscytującym oknem na proces formowania się planet w ubogim w minerały, bogatym w gaz środowisku, które różniło się od warunków, w których powstawał Układ Słoneczny”.

więcej informacji:
Abigail Elms i in., Spektroskopia ultrachłodnych białych karłów zanieczyszczonych szczątkami planetarnymi, Comiesięczne zawiadomienia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego (2022). DOI: 10.1093/mnras/stac2908

cytat: Najstarsze szczątki planetarne w naszej galaktyce znaleziono w nowym badaniu (2022, 5 listopada) 6 listopada 2022 z https://phys.org/news/2022-11-oldest-planetary-debris-galaxy.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść udostępniana jest wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Fakty: Co to jest obiekt kosmiczny, w którym spotykają się Kim i Putin?