Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Najlepsza prywatna polska stacja radiowa sponsorowana przez państwowego giganta naftowego – EURACTIV.com

Najlepsza prywatna polska stacja radiowa sponsorowana przez państwowego giganta naftowego – EURACTIV.com

Wiodąca prywatna stacja radiowa RMF FM otrzymała pieniądze na promocję działalności Orlen SA, jednej z największych w Polsce państwowych międzynarodowych rafinerii ropy naftowej i handlujących benzyną, kładąc się cieniem na niezależności rynku medialnego w kraju.

W ostatnich latach Orlin rozszerzył swoją działalność na terenie Polski i kilku innych krajów regionu. że to nabytek prasa polskajedna z największych polskich grup wydawniczych, wzbudziła obawy dotyczące wolności mediów.

Chociaż nie została ona oficjalnie uchwalona RMF FFMWedług. Orlin ma wpływ na jej linię redakcyjną Śledztwo, które przeprowadził Okopres. „Lęk i jego szef są ciągle w radiu, a… RMF Jak podał portal, spółka otrzymuje pieniądze od spółek skarbu państwa.

Przytoczyła raport analityka mediów profesora Tadeusza Kowalskiego, w którym wyjaśnia, że ​​głównym reklamodawcą jest Orlin RMF FFM. W 2021 r. za radio zapłaciła 23 mln zł (5,2 mln euro) – napisała badaczka. Z drugiej strony jest drugą co do wielkości stacją prywatną pod względem oglądalności. Radia ZeitW tym samym roku nie otrzymał żadnych pieniędzy od Orlina, Okopres wspomniany.

Gazeta podkreśliła, że ​​zgodnie z zasadami przyjętymi przez rządzącą konserwatywną partię Prawo i Sprawiedliwość (ECR), Orlen nie wydaje pieniędzy na krytykujące rząd reklamy w mediach. Przykładami są główne liberalne gazety codzienne Gazety Wyborczej Lub co tydzień Polityka Oraz polska edycja magazynu Newsweek.

Na swojej stronie internetowej z wiadomościami RMF24, RMF FFM Regularnie informuje o działalności Orlina m.in Opieka W dziedzinie sportu, Nagrody Które firma otrzymała i rozwinęła. W bardziej ogólnych artykułach, np. o cenach benzyny, skupia się na aspektach związanych z Orlinem.

nieznany RMF FFM Personel powiedział Okopres Że ich koledzy byli zmęczeni uczestnictwem w konferencjach orleańskich i innych wydarzeniach.

„Nasz roboczy żart brzmi: «Ponieważ zapraszają nas nasi przyjaciele z Orleanu»” – powiedział jeden z nich.

READ  Stopy procentowe i chińska gospodarka wpływają na zaufanie inwestorów – The Irish Times

W artykule zbadano także powiązania rodzinne pracowników RMF FM z Orlinem. To tylko jeden przykład, że żona kluczowego pracownika RMF FM, największej prywatnej stacji radiowej w Polsce, jest dyrektorką czeskiej spółki należącej do Orlenu.

Wiadomo, że Orlin ma bliskie powiązania z rządem PiS, m.in. sponsorując wydarzenia promowane przez partię rządzącą. Przed wyborami powszechnymi 15 października ceny benzyny na stacjach benzynowych w Orleanie znacząco spadły, co wywołało oskarżenia, że ​​było to celowe działanie mające na celu wsparcie kampanii PiS.

(Aleksandra Krzysztosik | Euractiv.pl)

Przeczytaj więcej z EURACTIV