Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Na Marsie może być więcej wody niż wcześniej sądzono, ale można ją zamrozić

Na Marsie może być więcej wody niż wcześniej sądzono, ale można ją zamrozić

Jakie znaczenie ma posiadanie wody w stanie płynnym?

Obecnie powszechnie uważa się, że Mars zawiera dużą ilość wody.

Jednak powierzchnia planety jest bardzo zimna, a woda ta istnieje tylko w postaci lodu.

Aby życie mogło istnieć na planecie, wielu naukowców uważa, że ​​świat musi mieć wodę w stanie ciekłym.

Ponieważ technologia umożliwiła ludziom szczegółowe przyjrzenie się Marsowi, ludzie szukają oznak obecności wody na Czerwonej Planecie.

Czy na Marsie płynęła woda?

Misja Mariner 9 ujawniła dowody na erozję wodną na dnie rzek i dolin, a także dowody na fronty pogodowe i mgły na Marsie w 1971 roku.

Kolejne misje Viking Orbiter, wystrzelone po raz pierwszy w 1975 roku, ujawniły więcej szczegółów na temat przepływu wody na powierzchni i wyrzeźbionych dolinach.

W kilku badaniach od dziesięcioleci badano obecność wody w stanie ciekłym. W 2000 roku odkryto pierwszy ślad wody w stanie ciekłym na Marsie.

Twierdzono, że rowki widoczne na powierzchni planety musiały być uformowane przez płynącą wodę.

Naukowcy przytaczają pozostałości gruzu i błota, które pozostawili, jako dowód poruszającej się wody znalezionej w pewnym momencie historii Czerwonej Planety.

Jednak kształtowanie się tych rowków było przedmiotem gorących dyskusji w kolejnych latach.

Udowodnienie obecności lodu w próbkach geologicznych z Marsa

Spirit and Opportunity, bliźniacze rovingi, znalazły ślady wody uwięzionej w skale w 2007 roku, kiedy jedno z kół Spirita pękło i zatonęło wraz z kamieniem.

Analiza warstwy bogatej w krzemionkę wykrytej w zarysowaniu wskazuje, że powstała ona w obecności ciekłej wody.

W 2008 roku lądownik Phoenix zbierał próbki geologiczne, które zniknęły kilka dni później.

Naukowcy uważają, że były to kawałki lodu. Ta ocena została potwierdzona, gdy sonda później wykryła w próbce parę wodną.

W 2012 roku Curiosity wędrował po dnie starożytnego marsjańskiego morza, badając szereg skał, które miliardy lat temu były wystawione na działanie ciekłej wody.

Powodują to powtarzająca się linia nachylenia i debata

Cecha znana jako nawracająca linia nachylenia (RSL) została po raz pierwszy zidentyfikowana w 2011 roku.

Te ciemne linie wypełniają regiony Marsa ostrym nachyleniem.

Naukowcy spekulowali, że może to być spowodowane przerywanym przepływem ciekłej wody po stromych brzegach planety.

W czerwcu 2013 r. Curiosity znalazł mocne dowody na to, że woda jest wystarczająco dobra do picia, gdy popłynie na Marsie. We wrześniu tego samego roku pierwsza miarka gleby przeanalizowana przez Curiosity ujawniła, że ​​drobniejsze materiały na powierzchni planety zawierają 2 procent masy wody.

W 2015 r. NASA twierdziła, że ​​odkryła pierwsze dowody na istnienie wody w stanie ciekłym na dzisiejszym Marsie.

Agencja kosmiczna powiedziała, że ​​Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) dostarczył najsilniejszych do tej pory dowodów na to, że płynna woda przepływa obecnie z przerwami na planecie Mars.

W 2017 roku NASA wydała kolejne oświadczenie upominające swoje wstępne ustalenia.

Cecha znana jako nawracająca linia nachylenia (RSL) została po raz pierwszy zidentyfikowana w 2011 roku (na zdjęciu).  Te ciemne linie wypełniają regiony Marsa ostrym nachyleniem.  Naukowcy spekulowali, że może to być spowodowane przerywanym przepływem wody w stanie ciekłym

Cecha znana jako nawracająca linia nachylenia (RSL) została po raz pierwszy zidentyfikowana w 2011 roku (na zdjęciu). Te ciemne linie wypełniają regiony Marsa ostrym nachyleniem. Naukowcy spekulowali, że może to być spowodowane przerywanym przepływem wody w stanie ciekłym

Powiedziała, że ​​ciemne rysy biegnące w dół stromych klifów na Czerwonej Planecie były w rzeczywistości strumieniami ziarnistymi, gdzie ziarna piasku i pyłu opadały w dół, tworząc ciemne smugi, a nie ziemia ciemniejąca z powodu wtargnięcia wody.

Obrazy z MRO wykazały, że linie są tylko na zboczach wystarczająco stromych, aby suche ziarno mogło wylądować tak, jak na aktywnych ścianach wydm.

READ  Kosmiczne śmieci spadają ze SpaceX, NASA, Chin, zagrożenie życia, mienie

Również w 2017 roku naukowcy podali swoje najlepsze szacunki dotyczące wody na Marsie, twierdząc, że zawiera ona więcej ciekłej H2O niż Ocean Arktyczny – a planeta utrzymuje te oceany przez ponad 1,5 miliarda lat.

Wyniki sugerują, że na Marsie jest mnóstwo czasu i wody, aby mogło się rozwijać życie na Marsie, ale w ciągu ostatnich 3,7 miliarda lat Czerwona Planeta straciła 87% wody, pozostawiając jej powierzchnię jałową i suchą.

podziemne jezioro

W badaniu opublikowanym w Science, naukowcy z ESO odkryli pierwsze konkretne dowody na obecność wody w stanie ciekłym na Marsie.

Wykorzystując obrazy radarowe z sondy Mars Express, zespół ESO znalazł 12-milowe podziemne jezioro wypełnione ciekłą wodą.