Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Raport amerykańskiego wywiadu potwierdza ponad 140 obserwacji obiektów latających w ograniczonych miejscach

Amerykańskie agencje wywiadowcze w piątek (czasu lokalnego) opublikowały swój długo oczekiwany raport na temat szeregu niezidentyfikowanych obiektów latających (UFO), które były widziane w ruchu w ograniczonej wojskowej przestrzeni powietrznej w ciągu ostatnich kilku dekad.

Niesklasyfikowany dokument to jeden z pierwszych przypadków, w których rząd USA publicznie przyznał, że te dziwne widoki z powietrza wykonane przez pilotów marynarki wojennej i innych zasługują na uzasadnioną analizę, donosi CNN.

Raport przeanalizował 144 doniesienia o tym, co rząd nazywa „niezidentyfikowanym zjawiskiem pogodowym”. Śledczy nie znaleźli dowodów na to, że obserwacje reprezentują życie pozaziemskie lub znaczący postęp technologiczny zagranicznego przeciwnika, takiego jak Rosja czy Chiny.

„Spośród 144 raportów, którymi się tutaj zajmujemy, nie mamy wyraźnych wskazówek, że istnieje dla nich jakiekolwiek pozaziemskie wyjaśnienie – ale pójdziemy tam, gdzie zaprowadzą nas dane”, powiedział wysoki rangą urzędnik USA.

„Całkowicie wierzymy, że to, co widzimy, to nie tylko czujniki. To są rzeczy, które faktycznie istnieją” – powiedział urzędnik, zauważając, że 80 zgłoszonych incydentów dotyczyło danych z wielu czujników.

Według CNN, wygląda na to, że rząd USA w końcu poważnie traktuje to, co od dawna jest kwestią marginalną, po latach wewnętrznych walk, w tym biurokratycznych bitew w Pentagonie i nacisków ze strony niektórych członków Kongresu.

Dla prawodawców, wywiadu i personelu wojskowego zajmującego się niewyjaśnionymi zjawiskami pogodowymi największym zmartwieniem jest to, że zagraniczny przeciwnik, taki jak Rosja czy Chiny, może wdrożyć w amerykańskiej przestrzeni powietrznej rodzaj technologii nowej generacji, której Stany Zjednoczone nie znają.

„Przez lata mężczyźni i kobiety, którym ufamy, że będą bronić naszego kraju, zgłaszali spotkania z niezidentyfikowanymi samolotami supermocarstw, a przez lata ich obawy były często ignorowane i wyśmiewane” – powiedział republikański senator Marco Rubio z Florydy, wiceprezydent Senatu. Komitet Wywiadu powiedział w oświadczeniu w piątek.

READ  Terrawatch: Okres „nudnej” tektoniki płyt Ziemi | wulkany

„Ten raport jest ważnym pierwszym krokiem w klasyfikacji tych incydentów, ale jest to tylko pierwszy krok. Departament Obrony i społeczność wywiadowcza mają dużo pracy do wykonania, zanim będziemy mogli zrozumieć, czy te zagrożenia z powietrza stanowią poważny problem dla bezpieczeństwa narodowego — powiedział Rubio.

Społeczność wywiadowcza nie będzie chciała ujawniać, co robi i czego nie wie, w przypadku, gdy poglądy są wynikiem chińskiej lub rosyjskiej technologii.

Nawet przy obserwacjach niewytłumaczalnych setek osób, urzędnicy Pentagonu mieli trudności z określeniem, ile czasu i zasobów należy poświęcić na ich zbadanie.

Urzędnik amerykański powiedział, że większość ze 144 obserwacji zawartych w raporcie została zarejestrowana przez pilotów marynarki wojennej USA, chociaż były też doniesienia z innych źródeł rządowych USA – „wyraźna stronniczość sprawozdawcza” w zbiorze danych, który zbadali śledczy.

Źródła kongresowe, które widziały utajnioną wersję raportu, wyraziły już rozczarowanie, że nie ma dalszych wyjaśnień dla tych epizodów, mówiąc, że według CNN raport podnosi więcej pytań niż odpowiada.

Rząd prawie na pewno nie podjąłby się przygotowania raportu bez publicznego nacisku ze strony kluczowych prawodawców, ponieważ Republikanie i Demokraci wykazali zainteresowanie tematem, według wielu źródeł.

(Tytuł i obraz tego raportu mogły zostać przerobione tylko przez personel Business Standard; reszta treści jest automatycznie generowana z udostępnionego kanału.)

Drogi Czytelniku,

Business Standard zawsze starał się dostarczać najnowsze informacje i komentarze na temat wydarzeń, które są dla Ciebie ważne i mają szersze implikacje polityczne i gospodarcze dla kraju i świata. Wasze nieustanne zachęty i opinie na temat tego, jak możemy ulepszyć nasze oferty, jeszcze bardziej wzmocniły naszą determinację i zaangażowanie w realizację tych ideałów. Nawet w tych trudnych czasach spowodowanych przez Covid-19, nadal staramy się informować Cię o zaufanych wiadomościach, autorytatywnych opiniach i wnikliwych komentarzach na temat istotnych aktualnych problemów.
Mamy jednak prośbę.

READ  Zatwierdzona inwestycja mieszkaniowa i komercyjna, która „umieści Bradford na mapie”

Walcząc z ekonomicznymi skutkami pandemii, potrzebujemy Waszego wsparcia jeszcze bardziej, abyśmy mogli nadal dostarczać Wam więcej wysokiej jakości treści. Nasz formularz subskrypcji spotkał się z zachęcającą odpowiedzią od wielu z Was, którzy subskrybowali nasze treści online. Dalsze subskrybowanie naszych treści online może tylko pomóc nam osiągnąć nasze cele, jakim jest dostarczanie lepszych i bardziej odpowiednich treści. Wierzymy w wolne, uczciwe i wiarygodne dziennikarstwo. Twoje wsparcie w postaci większej liczby subskrypcji może pomóc nam ćwiczyć dziennikarstwo, do którego jesteśmy zobowiązani.

Wsparcie jakości prasy i Subskrybuj Business Standard.

edytor cyfrowy