Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Myśliwce RAF Typhoon po raz pierwszy wykonały „szalony” start i lądowanie na jednopasmowej drodze.

Myśliwce RAF Typhoon po raz pierwszy wykonały „szalony” start i lądowanie na jednopasmowej drodze.

„To było absolutne szaleństwo”: pilot myśliwca Typhoon jako pierwszy wylądował i wystartował ze zwykłej trasy, podczas gdy RAF bada nowe sposoby wymanewrowania wroga w bitwie.

Dwa samoloty RAF-u wylądowały na linii frontu i wystartowały z jednopasmowej drogi, zwykle używanej do normalnego ruchu, w Tervo w Finlandii. Celem ćwiczeń było przeszkolenie pilotów, jak przetrwać atak, rozproszyć się w odległe miejsce i kontynuować lot przy niewielkim wsparciu naziemnym.

Szkolenie ma miejsce w dwudziestym miesiącu konfliktu na Ukrainie po inwazji rosyjskiej. RAF stwierdziło, że sytuacja na Ukrainie „przypomina nam wszystkim o konieczności rozproszenia naszych samolotów i bycia bardziej nieprzewidywalnym”.

Droga jest zwykle wykorzystywana do normalnego ruchu, ale została specjalnie wyznaczona jako lądowisko awaryjne, umożliwiające w razie potrzeby wsparcie ruchu statków powietrznych

(RAF)

Nieznany imiennie jeden z pilotów, który wylądował pierwszym samolotem, powiedział: „Gdy tylko wylądowaliśmy na pasie startowym, zatrzymaliśmy się, aby zatankować paliwo przed ponownym startem. Nie mogłem powstrzymać się od rozglądania się i myślenia: „Siedzę w samolocie na drodze w środku lasu w Finlandii”. To było całkiem szalone i zdecydowanie pierwsze.

Drugi pilot dodał: „To fantastyczny krok naprzód, jeśli chodzi o możliwości RAF Typhoon. Często mówimy o możliwościach jako o tym, czym latamy.” [things] Jako broń i czujniki.

„Wspaniałe jest w tym to, że jest to nowy sposób wykorzystania samolotu, poprawiający naszą zdolność przetrwania w obliczu współczesnych zagrożeń, umożliwiający operowanie z rozproszonych lokalizacji, a także ścisłą współpracę z naszymi sojusznikami, którzy odgrywają bardzo kluczową rolę w przyszłych operacjach”.

Ćwiczenia te były także pierwszym udziałem RAF w ćwiczeniach Pana, corocznych rutynowych ćwiczeniach szkoleniowych podejmowanych przez Fińskie Siły Powietrzne. Udział wzięły także Norweskie Siły Powietrzne.

READ  Zachodni przywódcy ostrzegają, że Rosja używa oszustwa jako pretekstu do inwazji na Ukrainę

Jeden z samolotów ląduje

(AS1 Edyta Tomaszewicz)

Samolot Typhoon operował z baz lotniczych Risala i Tervo Road w Finlandii. Przepisy pozwalają RAF-owi poszerzać wiedzę bojową pilotów poprzez wykorzystanie pasów startowych do awaryjnego lądowania.

Wielka Brytania i Finlandia łączą bliskie stosunki obronne jako sojusznicy NATO i Wspólne Siły Ekspedycyjne, często wspólnie szkoląc się i stacjonując na ćwiczeniach na całym świecie, twierdzi RAF.

Siły fińskie współpracują również z brytyjskimi siłami zbrojnymi przy szkoleniu ukraińskich rekrutów w Wielkiej Brytanii.