Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Mniejszość niemiecka w Polsce po zmianie rządu ⋆ Przegląd Bałtycki

Mniejszość niemiecka w Polsce po zmianie rządu ⋆ Przegląd Bałtycki

Poprzedniej narodowo-konserwatywnej partii rządzącej „Prawo i Sprawiedliwość” zabrakło większości, ustępując miejsca nowej centrolewicowej koalicji na czele z Platformą Obywatelską Donalda Tuska.

The Mniejszość niemiecka w Polsce Polska wzięła udział w wyborach do Sejmu i Senatu z własnymi kandydatami, ale po raz pierwszy od prawie 30 lat nie mogła wejść na salę parlamentu. W stosunkach niemiecko-polskich i na platformie mniejszości niemieckiej wynik wyborów i nowo utworzony rząd dają nadzieję na rozluźnienie.

Od nadchodzącego roku akademickiego 2024/2025 przedmiot „Niemiecki jako język mniejszości„Ponad 50 000 uczniów, których to dotyczy, mogłoby zostać przywróconych do poprzedniego statusu w ramach redukcji zaledwie jednej lekcji tygodniowo.

  • Jak w tym przypadku po wyborach parlamentarnych, po zmianie ustroju wygląda aktywność mniejszości niemieckiej w Polsce?
  • Jakie wydarzenia polityczne i społeczne przyniosła mniejszości niemieckiej zmiana władzy w Warszawie? Jak mniejszość niemiecka będzie pozycjonować się politycznie w nadchodzących tygodniach i miesiącach, gdy nie będzie miała swojego przedstawiciela w Sejmie?
  • Jakie perspektywy i wyzwania są widoczne? Jaką rolę może obecnie odegrać mniejszość niemiecka w stosunkach międzykulturowych? Niemcy I Polska?

Przewodniczący Rady Fundacji, Hartmuta KościcaPorozmawiaj o tym w ramach dyskusji online z Natalie Pavlik M.D.PUnijny Komisarz ds. Mniejszości Narodowych i Spraw Przesiedleń, Doktor Magdalena LemańczykSocjolog Instytut Studiów Politycznych z Polska Akademia Nauk, I Rafał BartekPrzewodniczący Stowarzyszenie Niemieckich Towarzystw Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG) I Knut Abraham MDBCzłonek Zarządu Fundacji Verbundenheit, były dyplomata i ambasador Ambasada Niemiec w Warszawie.

Wydarzenie może być kontynuowane jako Transmisja na żywo na Facebooku za pośrednictwem @stiftungverbundenheit i Verbundenheit na kanale YouTube fundacji. Serdecznie zapraszamy!

Skrzynka informacyjna

Mniejszość niemiecka w Polsce jest uznaną mniejszością narodową, zamieszkującą głównie Górny Śląsk. Ich prawa gwarantuje polska konstytucja, są reprezentowani w polityce i administracji. W gminach, w których zamieszkuje co najmniej 20% Niemców, drugim językiem urzędowym jest niemiecki. W spisie powszechnym z 2011 r. około 45 000 osób podało wyłącznie narodowość niemiecką, a 103 000 osób oprócz niemieckiego podało inną narodowość lub pochodzenie etniczne, głównie polskie. Samoorganizacja mniejszości niemieckiej w Polsce szacuje, że liczy ona od 300 000 do 350 000 członków.