Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos rozpoczęła bezzałogowy lot statku kosmicznego Sojuz na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w ramach planu wymiany uszkodzonego Sojuza MS-22. Misja MS-23 wystartowała na szczycie rakiety Sojuz-2.1a z Ośrodka 31/6 na kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie w piątek, 24 lutego, o godzinie 00:24 UTC.
Był to drugi start Sojuza w 2023 roku i pierwszy lot Sojuza w tym roku.
Głównym celem misji Sojuz MS-23 jest zastąpienie istniejącego statku kosmicznego Sojuz MS-22, który miał problemy techniczne podczas dokowania do rosyjskiej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Sojuz MS-22 wystartował z Bajkonuru 21 września 2022 r. z trzyosobową załogą: Siergiejem Prokopjewem i Dmitrijem Petlinem z Roskosmosu oraz Francisco Rubio z NASA. Rubio został dodany do lotu w ramach umowy wymiany załogi między amerykańskimi i rosyjskimi programami kosmicznymi.
Kłopoty z Sojuzem MS-22 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej już teraz! pic.twitter.com/V4Ymvnn2D1
– Chris Bergin – NSF (loty kosmiczne NASA) 15 grudnia 2022 r
Uruchomiony bez widocznych problemów. Nieco ponad trzy godziny później statek kosmiczny MS-22 przybył na Międzynarodową Stację Kosmiczną i zadokował w perygeum, czyli porcie skierowanym w stronę Ziemi, modułu ładunkowego Rassvet. To zapoczątkowało to, co zaplanowano jako nominalną 188-dniową misję.
15 grudnia, tuż przed rozpoczęciem zaplanowanego spaceru kosmicznego przez Prokopjewa i Beitlina, kontrolerzy misji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w Houston i Moskwie zauważyli widoczny wyciek cząstek z tylnego modułu instrumentu statku kosmicznego Sojuz. Wskazanie utraty ciśnienia odnotowano również na zewnętrznej chłodnicy pojazdu.
Spacer kosmiczny został później odwołany, a wkrótce potem rosyjska kosmonautka Anna Kikina przejęła kontrolę nad europejskim ramieniem robota przymocowanym do wielofunkcyjnego modułu laboratoryjnego Nauka. Używając ramienia, była w stanie pomóc kontrolerom dokładnie zbadać statek kosmiczny i lokalizację wycieku za pomocą kamery.
Badania te wykazały 0,8-milimetrowy otwór w zewnętrznym chłodziwie w module serwisowym Sojuza, który umożliwił przepływ chłodziwa i ucieczkę w przestrzeń kosmiczną. Według Roskosmosu uszkodzenie zostało spowodowane uderzeniem MMOD (mikrometeoryt/odłamki orbitalne).
Wreszcie! Oto oficjalne zdjęcie otworu w chłodnicy #Sojuz MS22Wykonane przez Canadaarm. pic.twitter.com/o5EGwven3b
– Katya Pavluchenko (@katlinegrey) 13 lutego 2023 r
Grupy robocze, w tym NASA i Roskosmos, ostatecznie zdecydowały, że statek kosmiczny Sojuz MS-22 nie będzie w stanie bezpiecznie wykonać powrotu załogi i że następny dostępny statek kosmiczny Sojuz zostanie wystrzelony na Międzynarodową Stację Kosmiczną jako zamiennik.
Ta procedura wymiany Sojuza jest podobna do tej przeprowadzonej w 1979 roku, kiedy Sojuz 34 został wystrzelony bez załogi w celu zastąpienia Sojuza 32 na stacji kosmicznej Salut 6. Nastąpiło to po tym, jak statek kosmiczny Sojuz 33 nie zadokował z Salutem 6, a następnie miał problemy z napędem podczas powrotu na Ziemię, co wzbudziło obawy dotyczące statku kosmicznego Sojuz 32 na orbicie. Bezzałogowy start Sojuza 34 zapewnił załodze stacji niezawodny sposób na powrót na Ziemię, podczas gdy Sojuz 32 powrócił na Ziemię bez załogi na pokładzie.
Przygotowania do startu
Zanim problemy ze statkiem kosmicznym Sojuz MS-22 stały się jasne, Sojuz MS-23 miał odbyć kolejną rotacyjną misję załogi na Międzynarodową Stację Kosmiczną i przybył do kompleksu technicznego na kosmodromie Bajkonur, aby rozpocząć przetwarzanie we wrześniu 2022 r. Statek kosmiczny przeszedł testy w komorze próżniowej pod koniec stycznia i pomyślnie zintegrował się z trzecim stopniem rakiety Sojuz-2.1a na początku lutego w ramach przygotowań do startu.
Start zaplanowano na nie później niż 20 lutego, ale został opóźniony z powodu zauważalnego wycieku chłodziwa na pokładzie statku zaopatrzeniowego Progress MS-21, który następnie zadokował w wierzchołku lub porcie kosmicznym modułu Poisk stacji.
Sojuz MS-23/69S: W międzyczasie na kosmodromie Bajkonur na platformie startowej budowany jest statek załogowy Sojuz MS-23/69S, który zastąpi niesprawny MS-22 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej; Alternatywny Sojuz bez załogi wystartuje o godzinie 19:24 EDT w czwartek (piątek 0024 UTC); (fot. Roscosmos) pic.twitter.com/2vhOtbYcyR
– William Harwood (cbs_spacenews) 21 lutego 2023 r
Dalsze inspekcje statku kosmicznego MS-23 nie wykazały żadnych usterek i wkrótce wznowiono przygotowania. Pojazd został zamknięty w galerii ładunku 17 lutego, a integracja z resztą pojazdu startowego Sojuz nastąpiła trzy dni później. Program został wprowadzony na platformę startową w miejscu 6/31 następnego dnia.
Ponieważ Sojuz MS-23 flre nie ma załogi na pokładzie, podobnie jak misja Progress, statek kosmiczny wykonuje swoją misję autonomicznie, aż do dokowania do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Roscosmos wykorzystuje tę okazję do dostarczenia załodze stacji 429 kg sprzętu i zaopatrzenia.
Po udanym starcie sonda MS-23 oddzieliła się od rakiety nośnej Sojuz i rozpoczęła dwudniową podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Zakończy się to zadokowaniem do portu szczytowego modułu Poisk – który został ewakuowany wraz z odlotem Progress MS-21 18 lutego – o godzinie 01:01 UTC 26 lutego.
Gdy wyściółki siedzeń załogi zostaną przeniesione na Sojuz MS-23, statek kosmiczny Sojuz MS-22 odłączy się i rozpocznie bezzałogową podróż powrotną na Ziemię. Jej odejście spodziewane jest pod koniec marca.
(GÓRNE ZDJĘCIE: Misja Sojuz MS-23 startuje z Bajkonuru. Źródło: Roscosmos)
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Firma zajmująca się planowaniem powierzchni handlowych CADS postrzega technologię jako odpowiedź na Święta Wielkanocne i inne sezonowe wyzwania w 2024 r. — Retail Technology Innovation Hub
Astronomowie odkryli, że woda unosi się w części przestrzeni, która tworzy planetę
Tęskniłam za nim bardzo długo! Satelita NASA i martwy rosyjski statek kosmiczny zbliżają się do siebie na swojej orbicie