Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy chcą połączyć satelity w przestrzeni kosmicznej, aby komunikować się z innymi światami

Naukowcy chcą połączyć satelity w przestrzeni kosmicznej, aby komunikować się z innymi światami

Naukowcy mają nadzieję, że w przestrzeni kosmicznej pojawi się seria satelitów, dzięki którym będziemy mogli łatwiej komunikować się z innymi światami.

Koncepcja została zainspirowana „Pony Express”, który wykorzystywał wiadomości przewożone przez jeźdźców konnych do przemierzania Stanów Zjednoczonych. Badacze mają nadzieję, że działał przez około 18 miesięcy około 1860 r. — zanim wyprzedził go telegraf — ale może żyć w zupełnie nowej formie.

Na polaryzacji związanej z Ziemią wiadomości były przesyłane między stacjami, które miały je przekazywać. Solar System Pony Express, czyli SSPE, będzie korzystał z tego samego systemu, z wyjątkiem tego, że satelity latają tam iz powrotem w kosmosie.

Mogłoby to pozwolić na znacznie lepszą komunikację ze statkami kosmicznymi podróżującymi przez Układ Słoneczny w celu eksploracji innych światów, takich jak Mars i nie tylko.

Na razie taka komunikacja opiera się na Deep Space Network, zbiorze urządzeń naziemnych, które mogą wysyłać wiadomości do statków kosmicznych NASA. Ale ta sieć jest ograniczona, zarówno pod względem szybkości, jak i ilości danych, które można przenosić w jednym czasie.

Naukowcy mają nadzieję, że SSPE pomoże temu systemowi stać się szybszym i wydajniejszym. Będzie działać, wysyłając „muły danych”, które składają się z małych statków kosmicznych i mogą podróżować do miejsc takich jak Mars, aby przekazywać wiadomości.

powiedziała Robyn Wollands z University of Illinois, Urbana-Champaign, jedna z autorek nowego artykułu.

Muły dotrą na Marsa i usiądą w pobliżu nadajnika sondy. Następnie przesyłają dane z powrotem na Ziemię, skąd mogą zostać przesłane z powrotem do odbiornika.

Naukowcy sugerują, że wykorzystując napęd o niskim ciągu oraz grawitację Słońca, Ziemi i Marsa, statki kosmiczne będą mogły podróżować w kosmosie bez zużywania dużych ilości zasobów.

READ  Naukowcy odkryli prehistoryczne kraby uwięzione w bursztynie przez 100 milionów lat

Wynika to częściowo z rozwoju silników jonowych, które są bardziej wydajne niż powszechnie stosowane silniki chemiczne i są wystarczająco lekkie, aby można je było uruchomić po niższych kosztach.

„Nasze badanie wykazało, że całkowita ilość danych zwracanych podczas symulowanego zadania przekroczyła nasz cel 1 petabajta rocznie” – powiedział w oświadczeniu Alex Pascarella, doktorant Robyn Woollands.

Pomysł został szczegółowo opisany w nowym artykule zatytułowanym „Optimizing the Low Thrust Path of the Solar System’s Fast Pony System”, opublikowanym w czasopiśmie akt kosmiczny.