Największym sukcesem minionego roku było to, że mimo bardzo trudnej światowej sytuacji gospodarczej nie musieliśmy rezygnować z żadnego z naszych podstawowych celów polityki społecznej i potrafiliśmy utrzymać bezpieczeństwo kraju, Powiedział Minister kieruje Kancelarią Prezesa Rady Ministrów podczas panelu dyskusyjnego na Wolnym Uniwersytecie Rakoczego.
Gergely Gulias zwrócił uwagę, że od poprzednich wyborów w 2018 r. zaszło wiele zmian w światowej polityce i gospodarce, a wybrany w 2022 r. rząd stoi przed zupełnie innymi wyzwaniami niż cztery lata temu.
Zauważył, że pozytywny trend w polityce zagranicznej Węgier, zapoczątkowany w 2016 roku, został wzmocniony w 2017 roku przez wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz doskonałą współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej (Węgry, Polska, Czechy i Słowacja), były też doskonałe stosunki z większymi krajami Unii Europejskiej, zwłaszcza z Niemcami. Dodając to
Poprzednie przywództwo tych krajów było ideologicznie bliższe Węgrom niż obecne.
Sytuacja zmieniła się drastycznie w 2020 r. wraz z Covidem, a potem wojną na Ukrainie, z całym jej skutkami ekonomicznymi i niepewnością – powiedział minister, dodając, że miało to znaczący wpływ na „codzienne zadania” rządzenia i obciążenia. Kraj musiał wytrzymać.
fakt
Drugi Wolny Uniwersytet Rákóczego odbył się w Sátoraljaújhely we wschodnich Węgrzech w dniach 6-9 lipca w Obozie Rakoczego pod hasłem „Wolność, społeczność, praca”. W programie znalazły się prezentacje dotyczące kryzysu energetycznego, kwestii demograficznych i polityki krajowej oraz węgierskiej polityki gospodarczej. Obóz związany jest ze Stowarzyszeniem Rákóczi, którego celem jest służenie Węgrom w Kotlinie Karpackiej i na świecie, wykorzystując swój potencjał do promocji kultury, języka i społeczności węgierskiej. Swoją działalność kieruje do młodych Węgrów.
Golias zauważył, że w ostatnich latach w polityce europejskiej i światowej zaszły niekorzystne dla Węgrów zmiany.
Zaczęło się od wyborów prezydenckich w USA, które przyniosły zwycięstwo Joe Bidena, potem nowe kierownictwo Czech i Słowacji osłabiło współpracę czterech Wyszehradów, potem przyszło postrzeganie wojny rosyjsko-ukraińskiej, która podzieliła partie i partyjne sojusze. Minister podkreślił te same wartości w obrębie prawicy.
Łączny efekt tego wszystkiego jest taki, że mamy dziś mniej sojuszników niż pięć czy sześć lat temu.
stwierdził Juliusz. Dodał, że ten trend można odwrócić, a najlepszym tego przykładem są Włochy, gdzie zmiana rządu doprowadziła do zwycięstwa partii konserwatywnych.
Podkreślił, że tegoroczne wybory w Polsce są dla Węgier sprawą kluczową, a ich znaczenie można porównać jedynie z wyborami samorządowymi.
Dla nas wynik obecnych wyborów w Polsce jest dużo ważniejszy niż np. wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego na Węgrzech.
Julias powiedział, dodając, że ma nadzieję, że z czasem Węgry będą miały więcej sojuszników w UE.
Wyróżniony obraz za pośrednictwem MTI/Vajda Janos
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex