Polska: Oczekuje się, że w październiku produkcja przemysłowa osiągnie dodatni poziom
Produkcja przemysłowa (październik): 1,2% r/r
Oczekujemy, że produkcja przemysłowa przestanie spadać rok do roku i w październiku zacznie wykazywać pozytywny trend. Jest to spójne z ogólną poprawą sytuacji w polskiej gospodarce i sygnałami, że światowy przemysł zaczyna się stabilizować. Krajowe i niemieckie wskaźniki PMI dla przemysłu wykazały w zeszłym miesiącu pewne oznaki poprawy, ale oba pozostają na niskich poziomach. Większa liczba dni roboczych będzie sprzyjać czytaniu.
Indeks Cen Producentów (październik): -3,5% r/r
Według naszych szacunków ceny producentów rosły drugi miesiąc z rzędu w ujęciu miesięcznym, jednak w październiku roczny spadek pogłębił się do 3,5% r/r w związku z wyższą bazą odniesienia od października 2022 r. Poziom cen Sektor produkcyjny zaczął się rozwijać ponownie wzrosła w sierpniu i tendencja ta utrzymuje się. Oczekuje się jednak, że nadchodzące miesiące przyniosą spadek w związku z efektami fundamentalnymi.
Płace (październik): 13,0% r/r
Przeciętne wynagrodzenia w dalszym ciągu rosną w niskim tempie przekraczającym 10%, a zmienność rocznego wzrostu kształtowana jest przez zmiany w liczbie dni pracy i wypłat premii. Biorąc pod uwagę dzień roboczy dłuższy o jeden dzień roboczy niż w październiku ubiegłego roku oraz informacje dotyczące wypłat premii w niektórych dużych organizacjach, spodziewamy się relatywnie wysokiego odczytu dynamiki płac za październik. Presja na wzrost płac będzie się utrzymywać, biorąc pod uwagę 20% wzrost płacy minimalnej w 2024 roku.
Zatrudnienie (październik): 0,0% r/r
Poziom zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw zaczął w ostatnich miesiącach nieznacznie spadać, ale utrzymuje się na poziomie zbliżonym do analogicznych miesięcy 2022 r. W obliczu niedoboru siły roboczej mało prawdopodobne jest, aby przedsiębiorstwa ograniczały zatrudnienie, ale godziny pracy nieznacznie się skróciły. Nie ma oznak masowych zwolnień, a biorąc pod uwagę już trwające ożywienie gospodarcze, wydaje się, że rynek pracy bardzo dobrze poradził sobie z ostatnim spowolnieniem.
Sprzedaż detaliczna (październik): 2,3% r/r
Minęło dużo czasu, odkąd odnotowaliśmy dodatnie wyniki sprzedaży detalicznej, ale w obliczu wzrostu płac powyżej 10% i ogólnej inflacji spadającej do wartości jednocyfrowych realna siła nabywcza gospodarstw domowych zaczyna się teraz odradzać. Konsumenci nadal nieśmiało wydają pieniądze na dobra trwałe, ale biorąc pod uwagę fakt, że w 2023 r. zaufanie konsumentów będzie stale rosło, tylko kwestią czasu jest, zanim ta kategoria towarów również wykaże lepsze wyniki sprzedaży.
Stopa bezrobocia (październik): 5,0%
Według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej liczba bezrobotnych spadła o 3,8 tys. wobec naszej prognozy na poziomie 4 tys. Biorąc pod uwagę nasze założenia dotyczące ludności aktywnej zawodowo, oznacza to kolejny miesiąc stopy bezrobocia na poziomie 5,0%. Ministerstwo wskazuje tę samą liczbę.
Węgry: Oczekujemy obniżki podstawowej stopy procentowej do 11,50%
Najciekawszym wydarzeniem na Węgrzech w przyszłym tygodniu miało być nadchodzące posiedzenie Narodowego Banku Węgier w sprawie ustalenia stóp procentowych, które odbędzie się 21 listopada, ale zastępca prezesa banku centralnego nie pozostawił powodów do ekscytacji, „spojlerując” wynik na posiedzeniu konferencja. . Choć niemal wszystkie zmiany, jakie zaszły w ostatnich miesiącach, mają charakter pozytywny (brak eskalacji geopolityki, silniejszy spadek inflacji światowej i krajowej, nieco słabsza od oczekiwań aktywność gospodarcza, silna poprawa salda zewnętrznego i bardziej optymistyczne nastroje na rynku), Narodowy Bank Rezerw pozostanie… Stanowcza i przestrzega swoich zasad. Tempo obniżek stóp procentowych o 75 punktów bazowych.
Wydaje się, że bank centralny nie chce być napiętnowany przez rynek w związku z niedawnymi naciskami politycznymi dotyczącymi przyspieszenia obniżek stóp procentowych. Chociaż naszym zdaniem zwykła zmiana ostrożności może być uzasadniona z zawodowego punktu widzenia, wiąże się ona z wieloma zagrożeniami dla reputacji. W rezultacie widzimy obniżkę podstawowej stopy procentowej do 11,50%. Przyszły tydzień przyniesie także najnowszą porcję danych z rynku pracy, przy czym efekt bazy spowalnia dynamikę płac nominalnych, która pozostaje na tyle silna, że po raz pierwszy od 12 miesięcy wygeneruje dodatnią dynamikę płac realnych. Jeśli chodzi o stopę bezrobocia, spodziewamy się jedynie niewielkiej sezonowej poprawy.
Turcja: Oczekuje się, że Bank Centralny Tunezji rozważy wolniejszą podwyżkę stóp procentowych o 250 punktów bazowych
Turecki Bank Centralny zobowiązał się, że stopa procentowa zostanie ustalona w sposób tworzący niezbędne warunki monetarne i finansowe zapewniające niski podstawowy trend inflacyjny. Ostatnia publikacja informacji o inflacji z października pokazała, że podstawowa tendencja zaczyna się poprawiać nie tylko w przypadku stopy bazowej, ale także stopy zasadniczej. W związku z tym oczekujemy, że bank rozważy wolniejszą podwyżkę o 250 punktów bazowych, co doprowadzi do obniżki stóp do 37,5% w tym miesiącu przez RPP. Ryzyko jest jednak pozytywne, biorąc pod uwagę silne ruchy zacieśniające od sierpnia.
Kluczowe wydarzenia w regionie EMEA w przyszłym tygodniu
Pobierz artykuł w formacie PDF
Tagi
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex