Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Mglista historia konkursu jedzenia hot dogów Nathana

Mglista historia konkursu jedzenia hot dogów Nathana

Źródło obrazu, Getty Images

podpis pod zdjęciem,

Czwarty lipca to w Stanach Zjednoczonych Dzień Niepodległości. Jest to również największy dzień w roku dla konkurencyjnego jedzenia hot dogów.

Konkurs jedzenia hot dogów Nathana powraca – w tym roku z pewnym opóźnieniem z powodu złej pogody – w Nowym Jorku, przyciągając tysiące widzów.

Przypadający 4 lipca każdego roku, konkurs rzuca wyzwanie jedzącemu, aby wypolerował jak najwięcej hot dogów i bułek w mniej niż 10 minut.

Stało się tradycją synonimem samego amerykańskiego Dnia Niepodległości dzięki swojej patriotycznej historii.

Ta historia została jednak obalona w ostatnich latach.

Jednak Nathan’s Hot Dog Eating Contest pozostaje jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych konkursów kulinarnych zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie.

Konkurs, nazwany „Olimpiadą Konkurencyjnego Jedzenia”, przyciąga fanów z całych Stanów Zjednoczonych, a szacuje się, że we wtorek zawody osobiście obejrzy około 35 000 osób.

Odbywa się w każdy Dzień Niepodległości na Coney Island w Nowym Jorku na Brooklynie, w miejscu pierwszego słynnego sklepu z hot dogami Nathana.

Część tego związku wynika z legendy otaczającej początki korowodu – legendy, która nadal jest opowiadana, chociaż od tego czasu była kwestionowana.

Historia głosi, że 4 lipca 1916 r. — w tym samym roku, w którym powstał słynny hot dog Nathana — czterech europejskich imigrantów kłóciło się o to, kto jest bardziej Amerykaninem. Postanawiają załatwić sprawę konkursem jedzenia hot dogów.

Ale według Nathan’s Famous pierwszy zarejestrowany korowód miał miejsce ponad 50 lat później, w 1972 roku, chociaż strona zawiera również historię tego, co nazywa „legendą” początków korowodu.

podpis pod zdjęciem,

Miki Sudo (z prawej) zachowała swój słynny musztardowy pas i tytuł

On i inny kolega z PR, Max Rosie, postanowili reklamować konkurs jako typowo amerykańską historię sięgającą czasów założenia firmy.

Kiedy The New York Times zapytał w 2010 roku, rzecznik Nathan’s powiedział, że firma nie ma dowodów na konkurs, zanim Matz i Rosie zaręczyli się na początku lat siedemdziesiątych.

Nawet z mglistą historią sama konkurencja stała się większa niż życie.

Najlepsi zawodnicy osiągnęli imponujący (i prawdopodobnie niesamowity) wyczyn, jedząc około 16 funtów hot dogów. Według różnych szacunków daje to około 20 000 kalorii spożytych w ciągu zaledwie 10 minut.

Konkurs jest transmitowany na żywo w ESPN, ze sponsorami korporacyjnymi, takimi jak Coca-Cola, Netflix i Heinz. Oddzielna kategoria dla zawodniczek została dodana w 2011 roku.

Urodzony w Kentucky Joey „Jaws” Chestnut jest aktualnym mistrzem i rekordzistą w ilości zjedzonych 76 hot dogów. 15 razy zdobył „wysadzany klejnotami” musztardowo-żółty pas.

Mistrzynią kobiet jest Miki Sudo z Las Vegas, która jest rekordzistką pod względem liczby zjedzonych hot dogów w swojej klasie (48).

Sudo i Chestnut ponownie rywalizowali we wtorek. Chociaż nie udało jej się pobić swojego rekordu, pani Sudo obroniła swój tytuł, pokonując konkurencję, jedząc 39 i pół hot doga.

Po kilkugodzinnym opóźnieniu spowodowanym ulewnymi deszczami i wyładowaniami atmosferycznymi, rywalizacja mężczyzn rozpoczęła się. Pan Kasztan zajął pierwsze miejsce po zjedzeniu 62 hot dogów, co oznacza jego 16. zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.