Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Masywny „masywny” laser jest większy niż jakikolwiek inny wcześniej odkryty w kosmosie

Masywny „masywny” laser jest większy niż jakikolwiek inny wcześniej odkryty w kosmosie

W kosmosie zauważono masywny laser zwany megamaserem, daleko poza tym, co zostało wcześniej wykryte.

Potężny laser fal radiowych przeciął 58 miliardów miliardów kilometrów, aby dotrzeć do Ziemi, jak to wykrył teleskop Meerkat w Afryce Południowej.

Naukowcy nazwali ten rekordowy obiekt „Nkalakatha”, co znaczy isiZulu, co oznacza „wielki przywódca”, w uznaniu jego ogromnych rozmiarów.

Wielkie wybuchy zwykle powstają, gdy zderzają się ze sobą dwie galaktyki we wszechświecie.

„Kiedy galaktyki się zderzają, zawarty w nich gaz staje się bardzo gęsty i może emitować skupione wiązki światła” – powiedział Marcin Głowacki, badacz kierujący zespołem, który odkrył eksplozję.

„To pierwszy tego rodzaju megamaser hydroksylowy obserwowany przez MeerKAT i jak dotąd najbardziej odległy przez jakikolwiek teleskop.

Naukowcy od ponad 3000 godzin używają teleskopu MeerKAT do skanowania nieba, mając nadzieję na wykrycie takich obiektów. Ale odkrycie nastąpiło dopiero pierwszej nocy — co dało nadzieję, że można znaleźć więcej informacji o Megamaserze i innych podobnych obiektach.

„To imponujące, że w ciągu zaledwie jednej nocy obserwacji znaleźliśmy rekordowy megamaser. To pokazuje, jak dobry jest teleskop” – powiedział dr Głowaki.

Naukowcy wykorzystują teleskop do badania atomowych galaktyk wodorowych. Mają nadzieję, że wykorzystają te informacje, aby lepiej zrozumieć ewolucję wszechświata.

Artykuł opisujący odkrycie „LADUMA: Odkrycie świetlistego megamasera OH przy z>0,5” został przyjęty do publikacji w Astrofizyczne listy z dziennika.

READ  Astronauci NASA odnaleźli pierwszego pomidora wyhodowanego w kosmosie, który zaginął 8 miesięcy temu