Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Leonid Krawczuk, pierwszy prezydent Ukrainy, zmarł w wieku 88 lat |  Ukraina

Leonid Krawczuk, pierwszy prezydent Ukrainy, zmarł w wieku 88 lat | Ukraina

Pierwszy prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk zmarł w wieku 88 lat, po tym jak zgodził się zrezygnować z arsenału nuklearnego swojego sowieckiego kraju, trzeciego co do wielkości na świecie.

„Smutne wieści i wielka strata” – powiedział w Telegramie doradca prezydencki Andriej Jermak, opisując Krawczuka jako „mądrego patriotę Ukrainy i prawdziwie historyczną postać w zdobyciu naszej niepodległości”.

Krawczuk kierował Ukrainą jako szef Partii Komunistycznej w ostatnich latach Związku Radzieckiego i odegrał kluczową rolę w upadku Związku Radzieckiego przed objęciem prezydentury Ukrainy od 1991 do 1994 roku.

To była siła napędowa w Deklaracja niepodległości Ukrainy od Związku Radzieckiego W roku 1991 i później przywódcy Rosji i Białorusi przyłączyli się, by 8 grudnia 1991 roku podpisać porozumienie, w którym formalnie ogłoszono, że Związek Sowiecki już nie istnieje.

(Od lewej) Były prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk, były Białorusini Stanisław Szuszkiewicz i były prezydent Rosji Borys Jelcyn biją brawa po podpisaniu umowy o wzajemnej pomocy, stwierdzającej, że Związek Radziecki jako rzeczywistość geopolityczna już nie istnieje. Zdjęcie: RIA Novosti/AFP/Getty Images

Jako prezydent Krawczuk zgodził się na przekazanie rosyjskiej kontroli sowieckiej broni jądrowej, która pozostała na ziemi ukraińskiej, w ramach porozumienia wspieranego przez Stany Zjednoczone.

Przegrał wybory prezydenckie w 1994 roku na rzecz byłego premiera Leonida Kuczmy. W 2020 roku powrócił do polityki, próbując wynegocjować ugodę w ramach „grupy kontaktowej” konfliktu we wschodniej Ukrainie, gdzie wspierani przez Rosję separatyści walczą z siłami ukraińskimi od 2014 roku.

Krawczuk był w złym stanie zdrowia i przeszedł operację serca w zeszłym roku.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow napisał na Twitterze, że wraz z podpisaniem przez Krawczuka w 1991 r. porozumienia o rozwiązaniu Związku Radzieckiego, „imperium zła rozpadło się”.

Dziękuję za pokojowe odnowienie naszej niepodległości. „Teraz bronimy go z bronią w rękach” – napisał we wtorek Reznikov.

READ  Najnowszy boom DC Sonic: rodzina darczyńców MAGA zidentyfikowana jako ofiary katastrofy samolotu w Wirginii po pościgu za F-16

W poście na Telegramie burmistrz Kijowa Witalij Kliczko pochwalił Krawczuka, który pełnił funkcję prezydenta w latach 1991-1994, chwaląc jego „talent, silną osobowość i wiedzę”.

Śmierć Krawczuka następuje tydzień po śmierci pierwszego prezydenta okresu postsowieckiego BiałoruśWedług żony Stanisława Szuszkiewicza, który zmarł w wieku 87 lat po leczeniu z powodu Covid-19.

Po śmierci Szuszkiewicza Krawczuk był ostatnim żyjącym z trzech przywódców, którzy podpisali porozumienie z 1991 r. Prezydent Rosji Borys Jelcyn zmarł w 2007 r. w wieku 76 lat.

Od czasu aneksji Krymu od Ukrainy i przerzucenia się na separatystyczną rebelię na wschodzie Ukrainy w 2014 roku, prezydent Rosji Prezydent Rosji Władimir PutinStarał się zdyskredytować państwo na Ukrainie i błędnie przedstawiać kraj jako sztuczny konstrukt komunistycznych rządów – retorykę, która utorowała drogę rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W telewizyjnym wystąpieniu 21 lutego, trzy dni przed inwazją, Putin obwiniał „historyczne i strategiczne błędy” komunistycznych przywódców Bo doprowadziło do upadku państwa sowieckiego. „Ukraina kilkakrotnie zwracała się do nas o wsparcie finansowe od momentu ogłoszenia niepodległości” – powiedział Putin, wyraźnie nawiązując do okresu sprawowania urzędu przez Krawczuka.

Niektórzy uczestnicy historycznego spotkania 8 grudnia w domku myśliwskim w Puszczy Białowiskiej na terenie dzisiejszej Białorusi zauważyli, że Krawczuk odegrał główną rolę w upadku Związku Radzieckiego.

Ukraina ogłosiła swoją suwerenność po Sierpniowy zamach stanu dokonany przez twardogłowych członków partii komunistycznej Osłabiono autorytet sowieckiego prezydenta Michaiła Gorbaczowa. Na tydzień przed porozumieniem w Biełowieżu Krawczuk został wybrany na prezydenta Ukrainy w głosowaniu, które w zdecydowanej większości zatwierdziło również jego niezależność od Moskwy.

Uczestnicy rozmów w Biełowizie powiedzieli, że Krawczuk odrzucił wszelkie próby utrzymania reform w Związku Radzieckim.

„Krawczuk był skoncentrowany na niepodległości Ukrainy” – powiedział agencji Associated Press w ubiegłorocznym wywiadzie białoruski przywódca Szuszkiewicz, który był zaangażowany w rozmowy i podpisał umowę. „Był z tego dumny Ukraina ogłosiła niepodległość w referendum Został wybrany na prezydenta 1 grudnia 1991 r.”

READ  Rosja: Kierowca ciężarówki przekracza zalany most wiszący... i przegrywa | wiadomości ze świata