Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Najnowsze wieści rosyjsko-ukraińskie: Putin wysyła więcej żołnierzy do Bachmuta, pomimo rosyjskiego „zwycięstwa”

Szczyt G7: Zełenski i Fumio Kishida składają wieńce w Parku Pokoju w Hiroszimie

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar powiedziała w poniedziałek, że prezydent Rosji Władimir Putin wyśle ​​więcej żołnierzy do Bachmutu, pomimo twierdzeń, że Rosja zajęła miasto.

Putin pogratulował swoim siłom po tym, jak Grupa Wagnera stwierdziła, że ​​jej najemnicy zajęli frontowe miasto Donieck w sobotnie popołudnie z pomocą armii rosyjskiej z „praktycznie nie”.

Jednak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę na konferencji G7, że Rosja nie okupuje już miasta.

„Bachmut nawet dzisiaj nie jest okupowany przez Federację Rosyjską. Nie ma dwóch czy trzech interpretacji tych słów.

Malyar twierdził, że siły ukraińskie nadal posuwają się na flanki wschodniego ukraińskiego miasta, ale „intensywność” ich ruchów opadła, a Rosja ściąga więcej sił.

W wypowiedziach telewizyjnych powiedziała, że ​​Ukraina ma niewielki przyczółek w Bachmucie, zaprzeczając twierdzeniom Rosji, że narzuciła pełną kontrolę nad miastem.

Miasto było przedmiotem przeciągającej się, krwawej bitwy między siłami rosyjskimi i ukraińskimi w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy.

1684813555

Ukraińska milicja „pracuje w rosyjskim Biełgorodzie, by obalić reżim Putina”

Grupa nazywająca się Legionem Wolności Rosji – ukraińska milicja kierowana przez rosyjskiego dysydenta Ilję Ponomariewa – powiedziała, że ​​teraz pracuje w Rosji, aby obalić Putina.

Grupa napisała na Twitterze, że „całkowicie wyzwoliła” przygraniczne miasto Kozynka. Dodano, że wysunięte jednostki dotarły do ​​centrum najbardziej wysuniętej na wschód dzielnicy Grayvoron.

„posuwając się naprzód. Rosja będzie wolna! „książki.

Grupa opublikowała również wideo przedstawiające pięciu ciężko uzbrojonych bojowników.

W Kijowie doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podoliak napisał na Twitterze: „Ukraina z zainteresowaniem obserwuje wydarzenia w obwodzie biełgorodzkim w Rosji i bada sytuację, ale nie ma z tym nic wspólnego.

Urban Raj23 maja 2023 04:45

1684812400

Grupa Wagnera chce sprowadzić sprzęt wojskowy z Mali na Ukrainę, mówi USA

Departament Stanu USA powiedział, że rosyjska Grupa Wagnera próbuje zatuszować swoje starania o pozyskanie sprzętu wojskowego do użytku na Ukrainie.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller powiedział wczoraj na konferencji prasowej, że Waszyngton został poinformowany, że siły najemników starają się przenieść te nabytki przez Mali, aby pomóc Rosji w jej wojnie i że jest gotów użyć fałszywych dokumentów do takich transakcji.

„Istnieją przesłanki, że Wagner próbował kupować systemy wojskowe od zagranicznych dostawców i przekazywać tę broń przez Mali jako strona trzecia” – powiedział Miller.

„Nie widzieliśmy jeszcze żadnych oznak, że te przejęcia zostały sfinalizowane lub zrealizowane, ale uważnie monitorujemy sytuację”.

Miller powiedział, że Waszyngton nałożył sankcje na wiele osób i podmiotów, które wspierają operacje wojskowe Wagnera, i powiedział, że Stany Zjednoczone wkrótce będą miały więcej do udostępnienia.

Urban Raj23 maja 2023 04:26

1684810696

Filmy z Biełgorodu pokazują walki i przeszukiwania przechwyconych pojazdów

Wideo opublikowane późną nocą z Biełgorodu pokazało wojownika przeprowadzającego inspekcję przechwyconego pojazdu opancerzonego, a inne wideo pokazywało bojowników prowadzących pojazd opancerzony wiejską drogą.

Film został opublikowany przez jedną z dwóch rosyjskich zbrojnych grup opozycyjnych, Rosyjski Korpus Ochotniczy (RVC), prowadzący operacje na terytorium Moskwy. Według ukraińskiego portalu Hromadsky, powołując się na ukraiński wywiad wojskowy, inna grupa, grupa Liberty of Russia, jest zaangażowana w atakowanie sił rosyjskich w Biełgorodzie.

Inne filmy zamieszczone na rosyjskich i ukraińskich kanałach społecznościowych pokazywały zdjęcia i filmy, które opisał jako schwytanych rosyjskich żołnierzy i ich dokumenty identyfikacyjne.

Według Bazy, w trzech osadach wzdłuż głównej drogi do Rosji pojawiły się oznaki wybuchu walk.

Liberty Corps of Russia opublikowało wideo przedstawiające pięciu uzbrojonych bojowników.

„Jesteśmy Rosjanami, tak jak wy. Jesteśmy ludźmi takimi jak wy. Chcemy, aby nasze dzieci dorastały w pokoju” – powiedział jeden z nich, zwracając się do kamery. „Czas zakończyć dyktaturę Kremla”.

Urban Raj23 maja 2023 03:58

1684807200

Szef Wagner mówi, że wycofa bojowników z Bachmuta po „zajęciu miasta”

Przywódca rosyjskiej grupy najemników powiedział, że wycofa swoich bojowników z Bachmuta po tym, jak twierdził, że przejął kontrolę nad ukraińskim miastem.

Szef Wagnera Jewgienij Prigożyn powiedział, że jego prywatna armia zdobyła w sobotę po południu Bachmuta, położonego we wschodnim obwodzie donieckim, co Ukraina nadal kwestionuje.

Zamiast tego wiceminister obrony Wołodymyr Zełenski Hanna Malyar stwierdziła, że ​​siły ukraińskie częściowo okrążyły oblężone wschodnie miasto wzdłuż flanek i nadal kontrolują część miasta.

Joe Middletona23 maja 2023 03:00

1684803600

ICYMI: Biden podejmuje „wspólne i niezachwiane zobowiązanie”, by stanąć po stronie Ukrainy na szczycie G7

Biden obiecuje „wspólne i niezachwiane zaangażowanie”, by stanąć po stronie Ukrainy na szczycie G7

Joe Middletona23 maja 2023 02:00

1684800000

Zdjęcia rodzinne na światowych szczytach pokazują izolację Putina

Znane jako „portrety rodzinne”, są to zdjęcia światowych przywódców wykonywane w stanie udawanego relaksu podczas światowych szczytów.

I podobnie jak portrety rodzinne, które izolują dysfunkcyjną jednostkę, ostatnie „zdjęcia rodzinne” z G7 i G8 – najbardziej uprzemysłowionych krajów świata – pokazują, jak bardzo ostracyzmem był prezydent Rosji Władimir Putin.

Od czasu inwazji jego kraju na Ukrainę w lutym 2022 r. prezydent Rosji zmaga się z bezprecedensową izolacją międzynarodową. Nakaz aresztowania wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny wisi nad jego głową i przesłania mu perspektywy podróży do wielu miejsc, w tym postrzeganych jako sojusznicy Moskwy.

1684796385

Rzadki kraj, Ukraina jest wysoko w programie historycznej wizyty prezydenta Francji Macrona w Mongolii

Dostęp do pierwiastków ziem rzadkich i wojna Rosji z Ukrainą były jednymi z głównych punktów programu historycznej wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Mongolii.

Macron spotkał się w niedzielę ze swoim mongolskim odpowiednikiem Okhnagyn Khorlsukh w stolicy Ułan Bator i zobowiązał się do współpracy w zakresie wydobycia i handlu minerałami wykorzystywanymi w satelitach, telefonach komórkowych i innych kluczowych technologiach.

Była to pierwsza wizyta francuskiej głowy państwa w Mongolii, śródlądowej demokracji z populacją 3 milionów ludzi, dwa razy większą od Teksasu, wciśniętą między Rosję i Chiny.

Joe Middletona22 maja 2023 23:59

1684792845

Kim jest Grupa Wagnera i dlaczego jest zaangażowana na Ukrainie?

Władimir Putin polegał na kontraktorach wojskowych, jeśli chodzi o zwycięstwa na Ukrainie, ale otwarte przesłania ich przywódcy coraz bardziej niepokoiły moskiewski establishment, pisze. Liama ​​Jamesa.

Joe Middletona22 maja 2023 23:00

1684791051

Szef rosyjskiej Grupy Wagnera twierdzi, że schwytał Bachmuta

Świadek: Szef rosyjskiej Grupy Wagnera twierdzi, że schwytał Bachmuta

Joe Middletona22 maja 2023 22:30

1684788351

Korea Południowa i Unia Europejska postanawiają zwiększyć presję na Rosję i potępić północnokoreańskie testy rakietowe

Przywódcy Korei Południowej i Unii Europejskiej uzgodnili w poniedziałek zwiększenie presji na Rosję w związku z jej wojną z Ukrainą i potępienie północnokoreańskich testów rakiet balistycznych.

Prezydent Korei Południowej Yoon Sok-yul spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Seulu po wzięciu udziału w weekendowym szczycie Grupy Siedmiu głównych krajów uprzemysłowionych w Hiroszimie w Japonii.

„Zgadzamy się kontynuować i zwiększać zbiorową presję na Rosję, w szczególności poprzez skuteczne wdrażanie odpowiednich środków ograniczających” – napisali we wspólnym oświadczeniu. „Jesteśmy zaangażowani we wspieranie odbudowy i odbudowy Ukrainy i pozostajemy zdeterminowani, by wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne”.

Joe Middletona22 maja 2023 21:45