Korea Południowa z powodzeniem wystrzeliła swoją pierwszą rakietę kosmiczną wyprodukowaną w kraju – choć nie udało jej się umieścić na orbicie testowego ładunku.
Funkcjonariusze okrzyknęli test – podczas którego pocisk osiągnął zaplanowaną wysokość – jako ważny krok w kierunku samodzielnego wystrzelenia satelitów, pomimo problemów.
Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in nadal określa test jako „doskonałe osiągnięcie”.
Trzystopniowy pocisk Nouri miał przetransportować fałszywy ładunek — 1,5-tonową masę ze stali nierdzewnej i aluminium — na orbitę od 372 do 497 mil nad Ziemią.
Nagranie na żywo pokazało 47-metrową rakietę wznoszącą się w powietrze z jasnożółtymi płomieniami wybuchającymi z jej silników po eksplozji w Centrum Kosmicznym Naro, jedynym kosmodromie w kraju, na małej wyspie u południowego wybrzeża.
Minister nauki Lim Hee-suk powiedział, że pierwszy i drugi stopień Nuri oddzieliły się prawidłowo, a trzeci wyrzucił ładunek 435 mil nad ziemią.
Ale powiedział, że dane z wystrzelenia wskazują, że silnik trzeciego stopnia spalił się wcześniej po 475 sekundach, około 50 sekund krócej niż planowano, i nie dostarczył ładunku wystarczająco szybko, aby ustabilizować się na orbicie.
Gruz z ładunku miał wylądować gdzieś na wodach na południe od Australii, poinformowali urzędnicy z Korea Aerospace Research Institute (Kari), krajowej agencji kosmicznej.
Instytut planował wkrótce powołać komisję inspekcyjną, która przeanalizuje, co poszło nie tak, i przedstawi modyfikacje przed kolejnym testowym startem rakiety.
Start został opóźniony o godzinę, ponieważ inżynierowie potrzebowali więcej czasu na sprawdzenie bezpieczników rakiety. Pojawiły się również obawy, że silne wiatry i inne warunki mogą stanowić wyzwanie dla udanego startu.
„Chociaż (uruchomienie) nie udało się w pełni osiągnąć swoich celów, było to doskonałe osiągnięcie na pierwszy start” – powiedział Moon w przemówieniu telewizyjnym.
„Separacje pocisków, owiewki (które pokrywają ładunek) i atrapa satelity działały bezproblemowo. Wszystko to zostało wykonane w oparciu o technologię, którą w pełni posiadamy.”
Po tym, jak od początku lat 90. polegała na innych krajach, aby wystrzelić swoje satelity, Korea Południowa próbuje teraz zostać 10. krajem, który wyśle satelitę w kosmos za pomocą własnej technologii.
Urzędnicy twierdzą, że taka zdolność będzie miała kluczowe znaczenie dla ambicji kosmicznych kraju, które obejmują plany wysłania bardziej zaawansowanych satelitów komunikacyjnych i pozyskania własnych satelitów wywiadu wojskowego. Kraj ma również nadzieję na wysłanie sondy na Księżyc do 2030 roku.
Nuri to pierwszy w kraju kosmiczny pojazd nośny zbudowany w całości przy użyciu rodzimej technologii. Trzystopniowy pocisk jest napędzany pięcioma 75-tonowymi silnikami rakietowymi umieszczonymi w pierwszym i drugim stopniu.
„Wystrzelenie wywołało pewną frustrację, ale znaczące jest, że potwierdziliśmy, że mamy podstawową technologię do startów w kosmos” – powiedziała pani Lim.
Naukowcy i inżynierowie Curry’ego planują kilkakrotne przetestowanie Nuri, w tym przeprowadzenie kolejnego startu za pomocą pozorowanego urządzenia w maju 2022 roku, zanim spróbują z prawdziwym satelitą.
Korea Południowa wystrzeliła wcześniej kosmiczny pojazd nośny z portu kosmicznego Naro w 2013 roku, który był dwustopniową rakietą zbudowaną głównie przy użyciu rosyjskiej technologii.
Ta premiera nastąpiła po latach opóźnień i kolejnych niepowodzeń. Rakieta o nazwie Naro osiągnęła pożądaną wysokość podczas pierwszego testu w 2009 roku, ale nie zdołała wyrzucić satelity na orbitę, a następnie eksplodowała wkrótce po starcie podczas drugiego testu w 2010 roku.
Nie było jasne, jak w ogóle zareaguje Korea Północna, oskarżana o wykorzystywanie swoich startów kosmicznych jako maski do rozwoju technologii rakiet dalekiego zasięgu.
Naciskając na rozszerzenie swojego programu nuklearnego i rakietowego, Korea Północna jest wyczulona na zwiększone wydatki na obronę Korei Południowej i wysiłki na rzecz budowy potężniejszych pocisków uzbrojonych w broń konwencjonalną.
W przemówieniu w parlamencie Pjongjangu w zeszłym miesiącu przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un oskarżył Stany Zjednoczone i Koreę Południową o „niszczenie stabilności i równowagi” w regionie poprzez działania wojskowe ich sojuszników i „nadmierną rozbudowę” pod przewodnictwem USA. broni” na południu.
Dodatkowe raporty od AP
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Firma zajmująca się planowaniem powierzchni handlowych CADS postrzega technologię jako odpowiedź na Święta Wielkanocne i inne sezonowe wyzwania w 2024 r. — Retail Technology Innovation Hub
Astronomowie odkryli, że woda unosi się w części przestrzeni, która tworzy planetę
Tęskniłam za nim bardzo długo! Satelita NASA i martwy rosyjski statek kosmiczny zbliżają się do siebie na swojej orbicie