Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Korea Południowa wystrzeliła swoją pierwszą rakietę kosmiczną domowej roboty i zmierza w kierunku przyszłości satelitów

Korea Południowa z powodzeniem wystrzeliła swoją pierwszą rakietę kosmiczną wyprodukowaną w kraju – choć nie udało jej się umieścić na orbicie testowego ładunku.

Funkcjonariusze okrzyknęli test – podczas którego pocisk osiągnął zaplanowaną wysokość – jako ważny krok w kierunku samodzielnego wystrzelenia satelitów, pomimo problemów.

Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in nadal określa test jako „doskonałe osiągnięcie”.

Trzystopniowy pocisk Nouri miał przetransportować fałszywy ładunek — 1,5-tonową masę ze stali nierdzewnej i aluminium — na orbitę od 372 do 497 mil nad Ziemią.

Nagranie na żywo pokazało 47-metrową rakietę wznoszącą się w powietrze z jasnożółtymi płomieniami wybuchającymi z jej silników po eksplozji w Centrum Kosmicznym Naro, jedynym kosmodromie w kraju, na małej wyspie u południowego wybrzeża.

Minister nauki Lim Hee-suk powiedział, że pierwszy i drugi stopień Nuri oddzieliły się prawidłowo, a trzeci wyrzucił ładunek 435 mil nad ziemią.

Ale powiedział, że dane z wystrzelenia wskazują, że silnik trzeciego stopnia spalił się wcześniej po 475 sekundach, około 50 sekund krócej niż planowano, i nie dostarczył ładunku wystarczająco szybko, aby ustabilizować się na orbicie.

Gruz z ładunku miał wylądować gdzieś na wodach na południe od Australii, poinformowali urzędnicy z Korea Aerospace Research Institute (Kari), krajowej agencji kosmicznej.

Instytut planował wkrótce powołać komisję inspekcyjną, która przeanalizuje, co poszło nie tak, i przedstawi modyfikacje przed kolejnym testowym startem rakiety.

Start został opóźniony o godzinę, ponieważ inżynierowie potrzebowali więcej czasu na sprawdzenie bezpieczników rakiety. Pojawiły się również obawy, że silne wiatry i inne warunki mogą stanowić wyzwanie dla udanego startu.

„Chociaż (uruchomienie) nie udało się w pełni osiągnąć swoich celów, było to doskonałe osiągnięcie na pierwszy start” – powiedział Moon w przemówieniu telewizyjnym.

„Separacje pocisków, owiewki (które pokrywają ładunek) i atrapa satelity działały bezproblemowo. Wszystko to zostało wykonane w oparciu o technologię, którą w pełni posiadamy.”

READ  Kosmiczny wyścig, nowa zimna wojna lub jedno i drugie

Po tym, jak od początku lat 90. polegała na innych krajach, aby wystrzelić swoje satelity, Korea Południowa próbuje teraz zostać 10. krajem, który wyśle ​​satelitę w kosmos za pomocą własnej technologii.

Urzędnicy twierdzą, że taka zdolność będzie miała kluczowe znaczenie dla ambicji kosmicznych kraju, które obejmują plany wysłania bardziej zaawansowanych satelitów komunikacyjnych i pozyskania własnych satelitów wywiadu wojskowego. Kraj ma również nadzieję na wysłanie sondy na Księżyc do 2030 roku.

Nuri to pierwszy w kraju kosmiczny pojazd nośny zbudowany w całości przy użyciu rodzimej technologii. Trzystopniowy pocisk jest napędzany pięcioma 75-tonowymi silnikami rakietowymi umieszczonymi w pierwszym i drugim stopniu.

„Wystrzelenie wywołało pewną frustrację, ale znaczące jest, że potwierdziliśmy, że mamy podstawową technologię do startów w kosmos” – powiedziała pani Lim.

Naukowcy i inżynierowie Curry’ego planują kilkakrotne przetestowanie Nuri, w tym przeprowadzenie kolejnego startu za pomocą pozorowanego urządzenia w maju 2022 roku, zanim spróbują z prawdziwym satelitą.

Korea Południowa wystrzeliła wcześniej kosmiczny pojazd nośny z portu kosmicznego Naro w 2013 roku, który był dwustopniową rakietą zbudowaną głównie przy użyciu rosyjskiej technologii.

Ta premiera nastąpiła po latach opóźnień i kolejnych niepowodzeń. Rakieta o nazwie Naro osiągnęła pożądaną wysokość podczas pierwszego testu w 2009 roku, ale nie zdołała wyrzucić satelity na orbitę, a następnie eksplodowała wkrótce po starcie podczas drugiego testu w 2010 roku.

Nie było jasne, jak w ogóle zareaguje Korea Północna, oskarżana o wykorzystywanie swoich startów kosmicznych jako maski do rozwoju technologii rakiet dalekiego zasięgu.

Naciskając na rozszerzenie swojego programu nuklearnego i rakietowego, Korea Północna jest wyczulona na zwiększone wydatki na obronę Korei Południowej i wysiłki na rzecz budowy potężniejszych pocisków uzbrojonych w broń konwencjonalną.

W przemówieniu w parlamencie Pjongjangu w zeszłym miesiącu przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un oskarżył Stany Zjednoczone i Koreę Południową o „niszczenie stabilności i równowagi” w regionie poprzez działania wojskowe ich sojuszników i „nadmierną rozbudowę” pod przewodnictwem USA. broni” na południu.

READ  W raporcie stwierdzono, że wypadek na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej był gorszy niż wcześniej sądzono i „awaria statku kosmicznego”

Dodatkowe raporty od AP